Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prísľub netradičného balíka

29.06.2017, 16:00 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Portfólio a smarthome plány Antiku vyzerajú lákavo, mal by ich naplniť aspoň spolovice

 • Tlačiť
 • 0

Internetový a televízny operátor Antik poňal smarthome inak ako Slovak Telekom alebo Zeon. Centrom inteligentnej domácnosti podľa neho nebude mobilná aplikácia, ale televízna obrazovka. Smarthome integroval do rozhrania set-top boxu svojej digitálnej televízie (IP TV), cez ktoré sa jednotlivé zariadenia ovládajú a cez ktoré tieto zariadenia s používateľom komunikujú. Popri tom Antik vyvíja aj webové rozhranie pre počítače a tablety a tiež mobilnú aplikáciu.

Druhým špecifikom Antiku je, že jeho smarthome portfólio obsahuje zariadenia, ktoré v iných balíkoch (zatiaľ) nenájdete. Okrem smart zásuvky či pohybového senzora je to napríklad elektrický merací modul, biometrická váha, meteostanica, radiátorová hlavica s motorčekom... A v pipeline má v rôznych štádiách vývoja ďalšie smart vecičky.

Zatiaľ však Antik predovšetkým len naznačuje, kam až sa môže smarthome rozšíriť. Reálne predáva len interiérové smart kamery. Komerčný štart veľkého balíka zariadení plánuje na jeseň, keď doladí detaily a bugy, ktoré sa objavia počas testovacej prevádzky.

Merač energie aj tuku v tele

Variabilita zariadení Antiku vyplýva z veľkej časti z toho, že disponuje vlastným interným tímom tridsiatich softvérových vývojárov a hardvérových dizajnérov. Okrem prebrandovaných prístrojov iných výrobcov preto prichádza aj so zariadeniami Designed by Antik in Slovakia. Rozdeľuje ich do štyroch oblastí: úspora energií, bezpečnosť, komfort a zdravie. Časť z nich sme v redakcii mali na testovanie s tým, že pri niektorých ešte nešlo o verzie s finálnou funkcionalitou. Zaujímavý detail pre technofilov: na prepojenie väčšiny prístrojov sa nepoužíva klasické WiFi, ale Z-Wave, čo je bezdrôtový protokol primárne určený pre automatizáciu domácnosti.

Najprv „klasika“. Smart zásuvka okrem toho, že zaznamenáva odber energie, možno ju na diaľku vypnúť a zapnúť, taktiež meria teplotu, vlhkosť a intenzitu svetla. Hoci pokiaľ ide o svetlo, je to v prípade, že zásuvku umiestnite za pohovku, možno aj zbytočná funkcionalita. Z povinnej výbavy má Antik v portfóliu tiež pohybový senzor. V budúcnosti by mal jeho funkciu plniť aj interne nadizajnovaný multisenzor, ktorý okrem pohybu zaznamená tiež výskyt dymu a CO (zdraviu nebezpečného oxidu uhoľnatého) a bude merať vlhkosť a svetlo.

Centrom inteligentnej domácnosti podľa Antiku bude televízna obrazovka 

Z R&D oddelenia Antiku vzišiel aj elektrický merací modul (v jeho názvosloví Energetický merač alebo PowerMeter), ktorý sleduje odber elektrickej energie priamo na vstupe – pri elektromere. Na prvé počutie to znie ako hackerstvo alebo aspoň ako niečo zo sféry geekov. Mnohí ľudia len matne tušia, že elektromer majú niekde na schodisku alebo v tej škatuli za plotom, a oblieva ich pot pri myšlienke, že by ju mali otvárať a potom ešte aj pricvakávať nejaký senzor na prívodný kábel, veď je tam toľko voltov! Dobrá správa: Antik má aj verziu modulu pre smart elektromery, na ktoré sa jednoducho a bez rizika pripája pomocou magnetického konektora. Ibaže aj v takom prípade vyvstáva ďalšia otázka: Čo spraví technik ZSE (alebo VSE), ak pri elektromere uvidí nejakú škatuľku? Bude to chcieť zrejme edukáciu nielen medzi zákazníkmi, ale aj správcami prípojok. Mimochodom, takýto merač by bol skvelý prvok do smarthome balíkov energetických podnikov...

Keď už sme dostali pod kontrolu spotrebu elektriny, čo bude ďalšie... Možno aj takto rozmýšľali v Antiku alebo si skrátka len uvedomili rozsah jedného čoraz vážnejšieho civilizačného problému, respektíve obsesie časti populácie – a do portfólia zaradili biometrickú digitálnu váhu. Môžeme potvrdiť, že naprieč celým osadenstvom našej domácnosti sa tešila top pozornosti. Aj keď sa dá špekulovať o tom, či sa percentá tuku, kostí, svalov, vody a tuku na orgánoch v tele dajú vyrátať zo zadanej výšky, veku, pohlavia a športového profilu a tým, že sa na váhu postavíte bosými nohami (teda metódou bioimpendancie). Smart funkciou váhy je jej schopnosť zaznamenávať namerané hodnoty pre deväť rôznych osôb a sledovať ich vývoj v čase. Víziou Antiku je, aby sa váha stala súčasťou konceptu vzdialenej starostlivosti o zdravie. Že vás napríklad spojí s fitnes trénerom, ktorý vám na základe nameraných hodnôt pripraví vhodný cvičebný program.

PIP z vchodovej kamery

Najďalej sa Antik zatiaľ dostal so smart kamerami. Testovali sme model SCI15 s rozlíšením 1,3 megapixla, horizontálnym otáčaním do 355 stupňov, dvojcestným audioprenosom, snímaním aj v tmavom priestore a nahrávaním na SD kartu. Na rozdiel od energomerača alebo smart žiarovky sa dáta prenášajú cez WiFi (a nie cez Z-Wave). Inštalácia nie je úplne easy, ale dá sa zvládnuť, ak zistíte, kde má váš WiFi router tlačidlo wps. Nevyhnete sa ani registrácii cez e-mailovú adresu a heslo. Okrem domácej WiFi siete treba kameru spárovať s mobilnou aplikáciou (cez naskenovaný QR kód, čo je celkom pohodlné riešenie) a rozhraním IP TV set-top boxu (dvoma kliknutiami na diaľkovom ovládači). Čiže je to trocha na dlhšie, kým sa začne zábava.

Cez mobilnú aplikáciu môžete potom kameru na diaľku ovládať – otáčať –, a tým mať ešte lepší prehľad o dianí v obývačke. Alebo v spálni. Kvalita obrazu na displeji je solídna. S obojstranným prenosom zvuku to už také ideálne nie je: síce funguje, ale je tam dosť šumu. Na vyplašenie kocúra, ktorý sa práve chystá vyskočiť na stôl (čo je veľmi obľúbená činnosť bytových mačiek), to stačí. Integrácia kamery do IP TV má zasa význam napríklad taký, že ju umiestnite pred dvere do bytu alebo domu. Niekto zazvoní, vy prepnete z Disney Channelu na „vysielanie“ z kamery alebo si necháte zobraziť PIP okno, a hneď máte jasno v tom, či otvoríte.

Smarthome rozhranie na TV set-top boxe slúži na zobrazenie údajov z jednotlivých zariadení. Po spárovaní môžete na obrazovke sledovať napríklad svoje telesné parametre z biováhy alebo spotrebu energie na smart zásuvke, či meniť farbu a intenzitu svetla na smart žiarovke. Obdobnú funkcionalitu má smarthomová mobilná aplikácia Antiku.

Na nastavenie scenárov, ako sa majú zariadenia správať v tej či onej situácii, zasa slúži webové rozhranie smarthome systému. Je to pomerne intuitívne, ak vám neprekáža trocha ítečkársky slovník. Ak napríklad chcete, aby smart zásuvka zapla pripojený vetrák pri teplote nad 28 stupňov, musíte z rolovacieho menu „Parameter“ vybrať teplotu, z menu „Operátor“ položku „väčšie ako (>)“, do políčka Hodnota napísať 28, potom v ďalšom okne nastaviť parameter „Napájanie“ a hodnotu „Zapnúť“. Ale wording rozhrania je skôr pikoška. Dôležitejšie bude, aby antikovský smarthome po oficiálnom spustení fungoval tak, že bude potrebovať čo najmenej ítečkárskych znalostí a externej pomoci. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Smarthome

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.