Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rytier rádu inteligentnej domácnosti

29.06.2017, 16:00 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Zeon má dobrý názov, ale potreboval by trocha viac prekvapiť aj obsahom

 • Tlačiť
 • 0

Keď do internetového vyhľadávača zadáte „Zeon“, čo je značka pre smarthome portfólio spoločnosti ZSE, zobrazí vám viacero zaujímavých odkazov. Napríklad „životopis“ jedného z Jedi rytierov v mytológii Hviezdnych vojen. Alebo opis liturgického úkonu v bohoslužbe východnej cirkvi, Zeon v gréčtine znamená „vriaci“ alebo „vrúcny“. V tomto slove je tiež zakódovaný názov akcionára ZSE, ktorým je nemecký koncern E.ON.

Nám sa najviac pozdáva ten Jedi. Aj preto, že balík zariadení na testovanie do redakcie priniesol Sajfa odetý v plášti a slušivých strieborných legínach... Skrátka, ak máte radi mentálne cvičenia, tak za výber značky si firma, ktorú bežne vnímate iba na účtoch za elektrinu, zaslúži malý plusový bod. Ako je však na tom jej technické riešenie inteligentnej domácnosti?

Povinné jazdy

Zeon je balíkové riešenie v pravom zmysle slova. Čiže súbor zariadení za určitú cenu. Čo je na jednej strane sympatické, nemusíte špekulovať nad portfóliom a prepočítavať nákup prístrojov... V zásade riešite len to, či sa vám obsah balíka a jeho cena pozdáva. V základe dostávate riadiacu jednotku, pohybový, dverový a dymový senzor, smart tlačidlo a smart zásuvku, vždy po jednom kuse. Extra sa dajú dokúpiť ďalšie senzory a smart predlžovačka. Ak vás desí jednorazových 257,50 eura (kto vymýšľa tieto nebaťovské cifry?), máte ešte splátkový režim s opticky lákavejším mesačným paušálom 9,90 eura počas dvoch rokov. Toľko k cenotvorbe.

Pokiaľ ide o dizajn, tiež nie je veľmi čo riešiť. Zeon ponúka skôr funkčné než dizajnové kúsky. Pri smart zásuvke, ktorá je zasunutá niekde za pohovkou, je aj tak vcelku zbytočné špekulovať o tom, ako vyzerá. Pri riadiacej jednotke to už význam má, lebo kvôli svetelnej signalizácii ju možno budete chcieť mať na očiach. Jej vzhľad je jednoduchý, ale v pohode, pekným prvkom je ledkový pás v hornej tretine škatuľky. Dverový, pohybový a dymový senzor, ktoré musia byť vidieť z objektívnych dôvodov, sú štandardné plastové vecičky. Dojem by sa, teoreticky, dal zlepšiť pestrejšími farebnými verziami. Všetky zariadenia od Zeonu sú (zatiaľ) len v matnej bielej.

Zo štandardnej ponuky zariadení prekvapí možno len smart zvonček 

Rozsah funkcionality Zeonu je tiež skôr štandardný. Senzory na dym, pohyb a otvorenie dverí sú v smarthome povinná jazda. Meranie teploty, vlhkosti, tlaku, hluku a svetla v riadiacej jednotke, ktorá sa v názvosloví Zeonu alternatívne volá aj základňovka, takisto nikoho neprekvapuje. Ani zásuvka či predlžovačka s prepäťovou ochranou, ktoré merajú odber zapojených spotrebičov a možno ich na diaľku vypnúť či zapnúť.

Nádych netradičnosti má azda len tlačidlo, ktoré má slúžiť ako smart zvonček pri dverách bytu alebo domu: stlačíte a základňovka zazvoní, prípadne „pozdraví“ elektronickým psím hlasom. Smart tlačidlo má však potenciálne jedno-dve slabé miesta. Ak bude na slnku, vo vetre a daždi, otázne je, koľko vydrží, lebo odolnosť IP 67 dodávateľ nikde nedeklaruje. A po druhé, na stenu sa pripevňuje pomocou obojstrannej samolepky, ktorá síce odolá bežnej prevádzke, ale rozhodne nie vážnemu „záujemcovi“ o túto vychytávku. Priskrutkovať sa smart tlačidlo nedá.

Samolepky v akcii

Samolepiace podložky sú inštalačná metóda aj pri senzoroch. Je to praktické a rýchle riešenie aj pre manuálne nezručných jedincov. Dymový a pohybový senzor sa dajú aj priskrutkovať, ale budete v paneláku vyťahovať príklepovú vŕtačku, keď silno nemusíte? Menší problém je iba ak s fyzickou inštaláciou dverového senzora. Keďže dvere vnútri bytu zvyčajne nelícujú so zárubňou, polovicu senzora, ktorá má byť na zárubni, treba podložiť, napríklad zápalkovou škatuľkou. Detail, ale vie otráviť. Iná otázka je, načo potrebujete dverový senzor, ak sa ten pohybový aj tak bežne montuje nad dvere. To už je fakt lepšie dať ho na chladničku...

Rovnako „easy“ je aj digitálna aktivácia zariadení. Z AppStoru alebo Google Play si stiahnete appku Zeon Smart Domov, ktorá vás celým procesom prevedie. Aplikácia je v slovenčine, z nejasných príčin sa do nej treba registrovať e-mailovou adresou a heslom. Základňovka sa aktivuje (pridáva do aplikácie) naskenovaním čiarového kódu na zadnej strane. Opäť, šikovné. Trocha mätúce je, že základňovka počas inštalácie bliká namodro a nie nazeleno, ako sa píše v aplikácii. Senzory sa do systému pridávajú stlačením tlačidla spárovania ihlou.

Aplikácia je, samozrejme, prostriedok, ktorým jednotlivé zariadenia ovládate. Aj na diaľku takto môžete vypnúť zásuvku s hifi, keď vám susedia volajú na dovolenku, že vaše deti si znova robia párty... Naša skúsenosť s aplikáciou je, že nie je zlá, ale aj tak by potrebovala doladiť. Od apríla je v rovnakej verzii, ak sa teda čaká na spätnú väzbu z jej používania, tu je pár tipov.

Pozor, vysoký tlak!

Zo základňovky aplikácia sťahuje údaje o teplote, tlaku či vlhkosti, aktualizácia je prakticky okamžitá. Dverový a pohybový senzor majú drobnú dvojsekundovú latenciu, ale to nie je problém. Grafy s históriou nameraných hodnôt sú v smarthome štandard, rovnako ako časovanie a plánovanie zapnutia a vypnutia smart zásuvky.

Pri smart zásuvke je k dispozícii prehľad spotrebovanej energie vo watthodinách. Teoreticky sa dá prepnúť aj na spotrebu v eurách, ale najprv si musíte v nastaveniach nahodiť cenu elektriny. Čo je údaj, ktorý zrejme väčšina ľudí nevie, kde má vlastne hľadať. Minimálne pri klientoch ZSE by to mohla appka vedieť zistiť automaticky. Alebo sa to dalo vysvetliť v návode (áno, návody čítame).

Coolovou funkciou smarthome systému vo všeobecnosti sú interakcie medzi zariadeniami. Zeon ich pozná ako „akcie“. Naša skúsenosť je, že rôznorodosť akcií je poplatná rozsahu funkcionality zariadení. Inými slovami, ak nejaký senzor niečo zaznamená, reakciou môže byť v zásade len to, že sa vypne či zapne smart zásuvka alebo že základňovka pošle varovnú správu do aplikácie, prípadne spustí alarm.

Fakt je, že oveľa viac sa toho zo Zeona vytlačiť nedá. Zlepšiť by sa však mohlo nastavovanie akcií: správy a alarm sa v aplikácii nastavujú v iných častiach menu. Máme tiež pocit, že odosielanie varovných správ nefunguje stopercentne spoľahlivo, stane sa, že správa nepríde. Povedzme to tak, Jedi Zeon ešte nevyužíva celú kapacitu Sily smarthomu.

Zeon Smart Domov

Zrozumiteľný balík zariadení

Priamočiara cenotvorba

Jednoduchá inštalácia

Nastavenie interakcií

Štandardný obsah balíka

Obmedzený rozsah interakcií

Nedostatky aplikácie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + Smarthome

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.