Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slováci v zdieľanej ekonomike: Koľko zarobia víkendoví taxikári

Ak máte voľný byt, môžete ho začať prenajímať. Nielen klasicky dlhodobo. Ak sa prihlásite do systému Airbnb a začnete ponúkať turistom ubytovanie vo svojom byte, rýchlo sa vám ozvú prví záujemcovia. Možno už na druhý deň. Tak ako to urobili pred rokom a pol sestry Katarína a Janka. Spoločný byt sa snažili prenajať tradične, no nedarilo sa im nájsť vhodných nájomníkov. Obe rady cestujú a s ubytovaním cez Airbnb pri svojich cestách po USA mali dobré skúsenosti.

03.07.2017, 09:30 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

„Myšlienka to skúsiť bola veľmi náhla. Prvú rezerváciu sme mali do 24 hodín od zverejnenia ponuky,“ hovorí o začiatkoch Katarína. Čiastočne si splnila aj svoj sen, že raz bude prevádzkovať hotel.

Hotel na mieru

Sestry majú veľký trojizbový byt, vedia poskytnúť ubytovanie väčším skupinám, o čo je záujem. Klient pošle svoju požiadavku alebo si ubytovanie hneď rezervuje a kartou zaplatí správcom Airbnb. Po ubytovaní hosťa Airbnb peniaze pošle na účet sestier. K prenájmu patrí aj ďalší nevyhnutný servis. Katarína a Janka klientov informujú o možnostiach dopravy, dohodnú si s nimi približný čas príchodu. Pre hostí je to pohodlnejšie ako rezervácia v hoteli, kde majú nastavený príchod a odchod na pevnú hodinu.

Neprehliadnite

Hostia majú v kúpeľni k dispozícii všetky základné hygienické potreby, v kuchyni zase nájdu základné potraviny a ovocie.

„Na privítanie ich ponúkneme horalkami, našou tradičnou slovenskou sladkosťou,“ hovorí Katarína. A hostia im zase na oplátku donesú malú pozornosť z ich krajiny ako napríklad čínske sošky, slovinský med, soľ, rumunské čokoládky alebo mydlá. Niekedy im dodatočne pošlú magnetku, keďže si všimli, že ich zbierajú.

Okrem peňazí za prenájom sestrám zostáva po ubytovaných ešte jedna spomienka.

Osobný vzťah s hosťami je jednou z devíz AirbnbZdroj: shutterstock.com

„Všetkých hostí zároveň prosíme, aby nám na našej spomienkovej stene nechali odtlačok svojej ruky. Veľmi sa im to páči a my takto máme označkovanú halu už skoro po strop. Hostia si zvykli robiť z ruky vlajky krajín, z ktorých pochádzajú, čiže v byte budeme mať čoskoro vymaľovaný celý svet.“

Prenajímanie cez Airbnb vyžaduje viac času ako bežný prenájom, no keďže funguje na základe vzájomných dohôd, tak sa tomu dá prispôsobiť. Potvrdzuje to Zdenka, ktorá prenajíma byt v Bratislave od roku 2014. Sama v ňom aj býva.

„Musím byť k dispozícii svojim hosťom, strácam teda trochu zo svojho súkromia, ale dá sa to zvládať. Ako študentka som pracovala pre CKM a starala som sa o rôznych cestovateľov, takže vlastne zúročujem to, čo som robila už v mladosti,“ hovorí Zdenka. Prenájom jej pomohla odštartovať jej dcéra, ktorá sa takto rada ubytováva pri svojich cestách v zahraničí.

Zdroj: shutterstock.com

Airbnb opravy hradí

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 26/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Rubrika Podnikanie

Tagy airbnb, Slovensko, Uber