Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci v zdieľanej ekonomike

29.06.2017, 16:00 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Prenájom cez Airbnb, taxikárčenie v Uberi a Taxify či predaj služieb cez internet majú špecifické podnikateľské pravidlá

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Ak máte voľný byt, môžete ho začať prenajímať. Nielen klasicky dlhodobo. Ak sa prihlásite do systému Airbnb a začnete ponúkať turistom ubytovanie vo svojom byte, rýchlo sa vám ozvú prví záujemcovia. Možno už na druhý deň. Tak ako to urobili pred rokom a pol sestry Katarína a Janka. Spoločný byt sa snažili prenajať tradične, no nedarilo sa im nájsť vhodných nájomníkov. Obe rady cestujú a s ubytovaním cez Airbnb pri svojich cestách po USA mali dobré skúsenosti.

„Myšlienka to skúsiť bola veľmi náhla. Prvú rezerváciu sme mali do 24 hodín od zverejnenia ponuky,“ hovorí o začiatkoch Katarína. Čiastočne si splnila aj svoj sen, že raz bude prevádzkovať hotel.

Hotel na mieru

Sestry majú veľký trojizbový byt, vedia poskytnúť ubytovanie väčším skupinám, o čo je záujem. Klient pošle svoju požiadavku alebo si ubytovanie hneď rezervuje a kartou zaplatí správcom Airbnb. Po ubytovaní hosťa Airbnb peniaze pošle na účet sestier. K prenájmu patrí aj ďalší nevyhnutný servis. Katarína a Janka klientov informujú o možnostiach dopravy, dohodnú si s nimi približný čas príchodu. Pre hostí je to pohodlnejšie ako rezervácia v hoteli, kde majú nastavený príchod a odchod na pevnú hodinu.

Hostia majú v kúpeľni k dispozícii všetky základné hygienické potreby, v kuchyni zase nájdu základné potraviny a ovocie.

„Na privítanie ich ponúkneme horalkami, našou tradičnou slovenskou sladkosťou,“ hovorí Katarína. A hostia im zase na oplátku donesú malú pozornosť z ich krajiny ako napríklad čínske sošky, slovinský med, soľ, rumunské čokoládky alebo mydlá. Niekedy im dodatočne pošlú magnetku, keďže si všimli, že ich zbierajú.

Okrem peňazí za prenájom sestrám zostáva po ubytovaných ešte jedna spomienka.

„Všetkých hostí zároveň prosíme, aby nám na našej spomienkovej stene nechali odtlačok svojej ruky. Veľmi sa im to páči a my takto máme označkovanú halu už skoro po strop. Hostia si zvykli robiť z ruky vlajky krajín, z ktorých pochádzajú, čiže v byte budeme mať čoskoro vymaľovaný celý svet.“

Prenajímanie cez Airbnb vyžaduje viac času ako bežný prenájom, no keďže funguje na základe vzájomných dohôd, tak sa tomu dá prispôsobiť. Potvrdzuje to Zdenka, ktorá prenajíma byt v Bratislave pri Modrom kostolíku od roku 2014. Sama v ňom aj býva.

„Musím byť k dispozícii svojim hosťom, strácam teda trochu zo svojho súkromia, ale dá sa to zvládať. Ako študentka som pracovala pre CKM a starala som sa o rôznych cestovateľov, takže vlastne zúročujem to, čo som robila už v mladosti,“ hovorí Zdenka. Prenájom jej pomohla odštartovať jej dcéra, ktorá sa takto rada ubytováva pri svojich cestách v zahraničí.

Airbnb opravy hradí

Prenajímanie izby vo vlastnom byte má určité riziká. Hostia sú však väčšinou slušní mladí ľudia, takže nehrozí, že by jej byt zničili. Zdenka si ich prítomnosť doslova užíva a myslí si, že takýto spôsob prenájmu je určite lepší ako dlhodobý prenájom jednej osobe. Myslia si to aj Katarína a Janka. Byt nemajú poistený, ale za prípadné škody im ručí Airbnb. Ak by do siedmich dní po odchode ubytovaných poslali Airbnb dokumentáciu o škodách spôsobených hosťami, preplatia im náklady za opravy. Výhodou je, že počas hosťovania na webe už dostali na základe pozitívnych hodnotení štatút „superhostiteľ“. To znamená, že Airbnb by sa ich žiadosťou zaoberal prioritne, zároveň to pôsobí oveľa hodnovernejšie pri výbere ubytovania. „Obrovskou výhodou je to, že sa stretávame s úžasnými ľuďmi. Komunita cestovateľov cez Airbnb je úplne iná ako tí, ktorí využívajú hotelové služby. Sú to otvorení a spontánnejší ľudia. Často dostaneme pozvanie do krajiny, odkiaľ pochádzajú, s tým, že nás pozývajú do ich vlastných domov. Počas roka a pol sme spoznali nespočetné množstvo kultúr, osobností, nadviazali nové priateľstvá,“ dodáva Katarína.

Koľko zarobia

Koľko sa dá takýmto spôsobom zarobiť? To závisí od toho, koľko ľudí ubytujete a či máte byt vo veľkom meste. V Bratislave sa momentálne prenajíma vyše tristo bytov. Ľahko si vypočítate, koľko si ktorý byt zarobí mesačne, keďže na portáli vidíte rezervácie v kalendári hostiteľa. Ceny za noc v garsónke sa pohybujú od 15 do 40 eur. Pri väčších bytoch je zárobok zaujímavejší. Dvojizbový byt sa prenajíma od 50 do 120 eur za noc, v závislosti od toho, koľkí v ňom prenocujú. Kým za klasický prenájom izby v centre Bratislavy môžete zinkasovať mesačne okolo 300 eur, cez Airbnb môžete zarobiť aj trikrát toľko.

Najobsadenejšie sú byty počas leta. V zime to však s hosťami zďaleka nie je také ružové. Zarobené peniaze môžete investovať do modernizácie bytu alebo nimi splácať hypotéku.

Za každú vykonanú službu dostáva mikropodnikateľ automaticky faktúru 

„Zarobíme približne dvojnásobok toho, čo by sme získali z trvalého prenájmu. Prichádzajú k nám turisti, ktorých hlavne zaujíma Bratislava, netrávia toľko času v byte. Neminú veľa vody, energie, nerobia hluk. Keď idú žúrovať, idú do mesta a nerušia susedov. V podstate sa do bytu idú iba vyspať,“ hovorí Katarína.

Taxikárom cez víkend

Pavol je zamestnaný vo firme na trvalý pracovný pomer. Chce si však privyrábať vo voľnom čase ako taxikár pre Uber s autom, ktoré má na lízing. „Viem, že si musím založiť živnosť. To je však len prvý krok,“ hovorí. Obáva sa byrokracie, daní a odvodov.

V priebehu posledných tridsiatich dní mal Uber okolo 550 aktívnych vodičov. Ich zárobky sú veľmi individuálne, práve preto, že aplikáciu využívajú vtedy a tak dlho, ako sa im to práve hodí.

„Viac ako 40 % vodičov napríklad využíva aplikáciu menej ako desať hodín týždenne, to znamená, že svoj hlavný príjem si môžu zvýšiť bez veľkej vstupnej investície. Každý vodič využíva aplikáciu inak, niekto jazdí každý deň, iný len cez víkendy,“ povedala Miroslava Jozová, hovorkyňa Uber SR a ČR.

Každý vodič, ktorý pracuje pre Uber, musí mať viac ako 21 rokov, uzavreté povinné zmluvné poistenie, platný vodičský a občiansky preukaz, registráciu automobilu, osobné a zdravotné poistenie. Uber tiež skúma vodičskú minulosť a beztrestnosť a prehliadku vozidla. Uber nad rámec poisťuje každú jednu jazdu.

Uber aj Taxify

Jazdné je založené na kombinácii nástupného, času trvania jazdy a prejdenej vzdialenosti. Cestujúci vždy vidí odhadovanú výšku jazdného pred začatím jazdy a po nej dostane elektronický doklad s jej detailným opisom. Základné cestovné UberX je 1,20 eura, za minútu jazdy 0,07 eura, za kilometer 0,39 eura. Minimálne cestovné a storno poplatok sú dve eurá. Z tržby za jazdu si Uber sťahuje poplatok 25 %. Zvyšok musí vodič zdaniť. Zarobiť môže denne 30, ale aj 100 eur.

Podobne si to nastavil aj ďalší sprostredkovateľ zdieľaných jázd, spoločnosť Taxify, ktorá na Slovensko prišla z Estónska. Každý šofér využívajúci platformu Taxify je poistený. „Vodič musí mať čistý register trestov, evidenčnú kartu vodiča bez vážnych priestupkov a auto nie staršie ako z roku 2004,“ hovorí manažér Matej Beňuška.

Vodič príde na osobný pohovor a zároveň absolvuje krátke školenie, kde mu firma vysvetlí špecifiká aplikácie, aby ju vedel správne ovládať. Online registrácia trvá asi desať minút a školenie približne pätnásť. Potom môže robiť šoféra pre Taxify.

„Pracujeme v Bratislave so stovkami vodičov, priemerný čas online je šesť až osem hodín týždenne a zárobok je podľa času, kedy a koľko sú online. Vodiči majú špeciálne odmeny, bonusy navyše k jazdnému, podľa toho, koľko odjazdia,“ dodáva M. Beňuška.

Ak vodič jazdí osem hodín týždenne, môže zarobiť približne 100 eur. Za hodinu práce je to 10 až 20 eur, mínus 15 % poplatok firme za používanie aplikácie a DPH. Bonusy a odmeny dostane za počet jázd, ak spĺňa kritériá, ktoré sú k bonusom nastavené.

Mikropráca, ktorá naozaj funguje

Web jaspravim.sk je na prvý pohľad klasickým inzertným portálom, kde je množstvo inzerátov ľudí, ktorí niečo hľadajú alebo ponúkajú. Dáva však aj novú príležitosť zarobiť si. Nie tisíce, no desiatky či stovky eur môžete získať napríklad službami v oblasti grafických dizajnov, tvorby a plnenia e-shopov, vytvárania obsahu, prekladov, správy FB skupín, sociálnych sietí, optimalizácie webov, konzultácií, videí. Obľúbené sú však aj služby či produkty z rôznych bizarných kategórií, ako je napríklad ospravedlním sa za vás (v Japonsku ide o veľmi cenenú službu). Záujem je aj o virtuálne asistentky.

„Už šiesty rok vytvárame na Slovensku nový priestor na rast a rozvoj mikroekonomiky alebo zdieľanej ekonomiky. Za tento čas Slováci zarobili už viac ako 1,5 milióna eur,“ hovorí Miroslava Števková, konateľka firmy GAMI5, ktorá spravuje portál.

Zaregistrovalo sa na ňom okolo 20-tisíc používateľov. Niektorí zarobili pár eur na zmrzlinu alebo na pivo. Niektorí však aj na nový telefón či počítač alebo si dokonca vytvorili nový zdroj príjmu. Môžu predávať a ponúkať to, čo ich baví, bez obáv o vyplatenie peňazí. Za zverejnenie inzerátu pritom neplatia, firma si účtuje z tržby za službu poplatok 15 percent. Peniaze platí kupujúci pri objednaní služby priamo portálu. Tu sú uložené akoby „v zábezpeke“, kým službu predávajúci nedodá. Predávajúci dostane peniaze z dodanej zákazky, až keď bude kupujúci s nákupom spokojný. Na každý nákup je následne vyhotovená faktúra, takže všetko, čo nakúpia, je priamo v účtovníctve a v nákladoch.

„Všetky ponuky prechádzajú schvaľovaním, aby služby, ktoré sú u nás na portáli, boli naozaj dostupné a predajné. A sledujeme používateľov aj podľa ich predajov a vyvíjame maximum energie na to, aby sme im pomohli zarobiť čo najviac,“ dodáva M. Števková. Web predaje podporuje aj degresívnym znižovaním provízie – čím má predávajúci viac predajov, tým je nižšia výška provízie pre portál. Profi predajca s minimálnym obratom 400 eur za rok platí portálu províziu 13 % plus DPH, majster predajca s obratom 1 000 eur odvádza 12 %. 

Povinnosti šoférov pracujúcich pre Uber

ak vodič Uberu prijme službu s miestom dodania v tuzemsku od spoločnosti usadenej v inom členskom štáte, musí sa registrovať pre DPH podľa § 7a zákona o DPH pred prijatím tejto služby a taktiež musí odviesť daň,

ak nemá živnosť, potom príjem z takejto činnosti podlieha dani z príjmov ako ostatný príjem,

vodič so živnosťou je SZČO a príjmy zdaňuje v daňovom priznaní vtedy, ak v roku 2017 dosiahne celkové zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 1 901,67 eura.

Povinnosti pri prenajímaní cez Airbnb

zdaňovanie príjmu závisí od toho, či na prenajímanie potrebujete živnosť. Ak popri prenájme poskytujete aj iné než len základné služby (napríklad aj upratovanie či pranie), potom musíte mať živnosť a musíte sa zaregistrovať na daňovom úrade ako prenajímateľ,

ide o príjmy z podnikania. Daňové priznanie za rok 2017 budete musieť podať, ak ste zarobili (všetky príjmy spolu) viac ako 1 901,67 eura,

ak na poskytovanie ubytovania prostredníctvom Airbnb nie je potrebná živnosť, potom príjmy podliehajú dani z príjmov ako príjmy z prenájmu nehnuteľnosti a fyzická osoba ako prenajímateľ sa musí registrovať na daňovom úrade,

pozor na sociálne odvody. Ak ste mali vlani z prenájmu príjem vyšší ako 5 298 eur, musíte začať od júla 2017 platiť sociálne odvody minimálne 146,35 eura a zdravotné odvody 61,81 eura,

v prípade, že na ubytovanie prostredníctvom Airbnb je potrebná živnosť, ale vy o ňu nepožiadate, potom príjmy dosiahnuté z „neoprávneného podnikania“ podliehajú dani z príjmov ako ostatné príjmy (v tlačive uvedené ako „iné“). V tomto prípade sa nemusíte registrovať na daňovom úrade.

Čo potrebujete na mikroprácu na webe

používateľ nemusí mať živnosť. Po dodaní služby či produktu stránka vygeneruje zmluvu o sprostredkovaní,

ak na vykonávanie činnosti nie je potrebná živnosť a nejde ani o vytvorenie diela podľa autorského zákona, potom príjem zo služieb na webe, z predaja ručne vyrobených výrobkov podlieha dani z príjmov ako ostatný príjem „iný“, ktorý sa zdaní v daňovom priznaní,

príjem na základe zmluvne dohodnutých podmienok sa nepovažuje za príjem z príležitostnej činnosti, je teda bez nároku na 500 eur oslobodených od dane.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Naj aplikáciu vyhral žilinský Inloop

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.