Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Štát nestíha, nemocnice by bez charity len ťažko prežívali

Štát do modernizácie či vybavenia svojich nemocníc za posledné roky investoval desiatky miliónov eur. Napriek tomu by zrejme bez ďalších finančných zbierok či sponzorských darov len ťažko prežívali. Faktom je, že „charita“ v nemocniciach je bežná aj v zahraničí. Tam zväčša pomáhajú zdravotnícke zariadenia dovybaviť najnovšími technologickými novinkami. V slovenských nemocniciach sa tešia aj z toho, keď im zahraniční kolegovia podarujú už používané, no na naše pomery stále nadštandardné postele či nočné stolíky. Ako vlani vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline

04.07.2017, 19:00 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Vybavili nemocnicu základnými prístrojmi, a tak teraz môžu ošetrovať novorodencov. Darovali postele, stolíky či značnú finančnú hotovosť na rekonštrukciu oddelení alebo nákup medicínskych technológií. Neziskové organizácie či občianske združenia sú už roky neodmysliteľnou súčasťou slovenských nemocníc. Za väčšinou z nich stoja bývalí pacienti, ktorí si na vlastnej koži zažili biedu slovenského zdravotníctva. No rovnako tak aj samotní zamestnanci zdravotníckych zariadení.

Za posledné roky sa vďaka donorom dostalo do nemocníc niekoľko miliónov eur. Aj keď vyčísliť presnú sumu do centa je ťažké. Nie všetky nemocnice totiž majú pre sponzorské príspevky zriadené samostatné bankové účty ako napríklad Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach.

Tá vďaka tomu vie, že za posledných desať rokov dostala darom takmer 414-tisíc eur. „Darované finančné prostriedky pochádzajú hlavne od pacientov, ktorí svoju vďačnosť za poskytnutú zdravotnú starostlivosť na určitom pracovisku prejavia darovaním finančných prostriedkov práve na použitie na tomto pracovisku,“ povedala hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.

Neprehliadnite

Univerzitná nemocnica Bratislava nemá presný prehľad, akou celkovou sumou im doteraz pomohli sponzori. Udáva, že ročne od nich dostáva priemerne 82-tisíc eur. Viaceré jej kliniky či oddelenia majú však založené vlastné občianske združenia, cez ktoré získavajú ďalšie prostriedky na modernizáciu pracovísk. „Financie od štátu dlhodobo nepostačujú, preto vítame sponzoring. Je bežný aj v zahraničí,“ povedala hovorkyňa Petra Stano Maťašovská.

Inšpirované zahraničím

Samostatné občianske združenia či nadácie vznikajú aj v ďalších zdravotníckych zariadeniach. Napríklad v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave ešte ako jednu z prvých porevolučných neziskových organizácií založili Nadáciu Detského kardiocentra. Iniciátorom bol profesor Jozef Masura, ktorý sa inšpiroval pobytmi na klinike v Londýne a Spojených štátoch a pre myšlienku založiť niečo obdobné aj v Bratislave nadchol tím kardiológov Detského kardiocentra. Nadácia za posledných desať rokov darovala zhruba 1,7 milióna eur. Najmä vďaka darovaným dvom percentám z daní.

Peniaze však získavajú aj cez rôzne projekty, zbierky, akvizičnou činnosťou, propagáciou práce lekárov a ich tímov v úspešnosti liečby kardiologických ochorení u detí. „Nadácie dnes už nesmú spať na vavrínoch. Musia byť veľmi kreatívne, pretože pomoc dnes potrebuje veľké množstvo ľudí. Dokázať presvedčiť, že si práve oblasť, ktorú vaša nadácia podporuje, zaslúži pozornosť a dôveru, nie je ľahká práca,“ povedala správkyňa nadácie Mária Kadlečíková.

Zdroj: Profimedia.cz

Ako dodala, zrejme nebude jediná, ktorá povie, že štát do nemocníc neinvestuje dosť. „Boli roky, keď sme z nadácie kupovali od dojčenských fliaš, cumľov, posteľnej bielizne, diek cez špeciálny nábytok do izieb, ambulancií, ošetrovní až po infúzne pumpy a inú medicínsku techniku. Pod množstvom prístrojového vybavenia Detského kardiocentra je tiež podpísaná nadácia,“ dodala M. Kadlečíková. Posledné roky nadácia spolufinancuje aj finančne náročnejšie prístrojové vybavenie Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 26/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Rubrika Téma

Tagy zdravotníctvo