Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Strieľajú, aby tu nebola anarchia

29.06.2017, 16:00 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

Slovenská polícia voči každému postupuje tak, ako keby bol zločincom na úteku

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Pred dvoma rokmi, keď generálny prokurátor Jaromír Čižnár opisoval mechanizmus, ako a kedy sa kritické veci na Slovensku menia, tak skonštatoval, že sa tu obvykle zodpovední ľudia dohadujú „dovtedy, kým sa nestane nejaká tragédia“. A s problémom sa pohne až vtedy, keď je už neskoro. Funkcionári štátu, ktorí potrebujú impulz v podobe ľudského nešťastia, aby urobili, čo je ich zákonná povinnosť, sú cynici. Ale ešte horší sú tí, čo ani po tragédii neurobia nič.

Mnohé nasvedčuje tomu, že sa nič meniť nebude ani po takej smutnej udalosti, akou je smrť sedemnásťročného mladíka po policajnej streľbe. Ak svoje posty a stanoviská obhája minister vnútra a policajný prezident. Iba generálny prokurátor, ktorý sa domnieva, že sa tu veci po tragédii predsa len menia, zistí, že je naivný nezodpovedný optimista.

Streľba ako rutina

Zásah, aký vykonala polícia v júni 2017, predstavuje iba jeden prípad z dlhého radu podobných zákrokov. Pri všetkých predchádzajúcich mali zúčastnení šťastie: po neopodstatnenej streľbe sa vyskytli aj zranení, ale nik nezomrel. Teraz došlo k tomu, k čomu skôr či neskôr muselo dôjsť: policajná streľba pri Hronskom Beňadiku sa skončila tragicky. Pritom prípadov, z ktorých sa mohli zodpovední funkcionári poučiť, už bolo viac ako dosť.

V júni 2013 strieľali policajti na auto, v ktorom sa viezli štyria mladí ľudia. Strieľali iba preto, lebo ho sedem rokov predtým vlastnil políciou hľadaný muž. Informáciu, že s autom už nič spoločné nemá, mala polícia vo svojej databáze najmenej tri roky. Napriek tomu konala tak, ako keby vo vozidle sedel hľadaný a po zuby ozbrojený zločinec – pritom tam sedeli štyria študenti, ktorí mohli hovoriť o šťastí, že na policajné šlendriánstvo nedoplatili životom.

V auguste 2016 vystrelili policajti 19 varovných výstrelov a 13 výstrelov na unikajúce auto, v ktorom sa viezli štyri mladé ženy. Postrelené boli dve dievčatá. Zranenú vodičku policajti po zastavení fyzicky napadli a kopali ju na zemi.

V apríli 2017 sa policajná hliadka pokúšala zastaviť a neskôr aj prenasledovala limuzínu, v ktorej sa viezol podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar. Policajti vystrelili aj niekoľko varovných výstrelov, ale po aute našťastie nestrieľali. Ale už aj táto osobná skúsenosť bola pre A. Hrnčiara dostačujúca na to, aby po tragickom policajnom zásahu v Hronskom Beňadiku povedal: „Niečo sa v polícii musí zmeniť, lebo zastavovanie vozidla streľbou by sa malo použiť len pri vážnych a špecifických udalostiach.“

Prvá reakcia predstaviteľov polície a ministerstva vnútra na nedávnu tragédiu však bola taká, že napriek smrti nevinnej osoby nie je dôvod na doterajšej praxi čokoľvek meniť. Nanajvýš ak zlepšiť tréning streľby...

Pomáhať a strieľať

Civilizované krajiny sa vyznačujú tým, že orgány štátu nielen uznávajú, ale aj v praxi uplatňujú zásadu primeranosti. Zásah mocenských orgánov nesmie byť spoločensky nebezpečnejší ako konanie, ktorému majú svojím zásahom zabrániť. Z hľadiska zásady primeranosti je neprijateľné, aby len na základe neuposlúchnutia pokynu polície na zastavenie motorového vozidla dostali policajti „oprávnenie“ použiť zbraň.

Je absurdné, že po neuposlúchnutí pokynu policajta, čo je priestupok, za aký dostane jeho „páchateľ“ maximálne tristoeurovú pokutu a zákaz vedenia motorových vozidiel na dva roky, môže polícia zakročiť s takou razanciou, že pri tom hrozia smrteľné následky. Aj vodič, ktorý neuposlúchol výzvu polície a pri Hronskom Beňadiku vozidlo nezastavil, je obvinený iba z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia, za čo mu hrozí trest odňatia slobody maximálne na dva roky. Ale nevinný spolujazdec, čo sa previnil iba tým, že sedel v aute, ktoré viedol nezodpovedný vodič, bol za jeho prečin potrestaný smrťou.

K streľbe na ľudí na hraniciach už nedochádza, ale k streľbe pre priestupok, ktorý sa trestá tristoeurovou pokutou, ešte stále áno 

„Právo“ použiť zbraň pri zastavovaní vozidla, o ktorom je polícii známe iba to, že na ich pokyn nezastavilo, je rezíduum čias, keď viac ako na ľudskom živote záležalo na tom, aby sa každý občan bezpodmienečne podrobil pokynom mocenských orgánov. K streľbe na hraniciach pri pokuse o ich nedovolené prekročenie už nedochádza, ale k streľbe pre priestupok, ktorý sa trestá tristoeurovou pokutou, ešte stále áno. Nemenej absurdné je i to, že aj najvyšší predstavitelia polície v demokratickom právnom štáte považujú zastavovanie vozidla streľbou za normálne a potrebné, ako keby boli ešte stále príslušníkmi Verejnej bezpečnosti v totalitnom režime.

Na otázku reportéra Mateja Dugoviča, či policajti majú strieľať po unikajúcom aute, policajný viceprezident Ľubomír Ábel povedal: „Keď vodič nezastaví, neznamená to, že hneď strieľam. Ak necháte odísť vodiča, ktorý nerešpektuje príkaz zastaviť, to je anarchia. Neviem si predstaviť, čo by to urobilo na Slovensku za mesiac, za rok, to by nezastavoval nikto.“ Inými slovami, policajti strieľať musia, lebo inak by ich nikto nerešpektoval. To je rovnaká logika, s akou môžu učitelia žiadať návrat telesných trestov do škôl. Autorita, ktorú vodiči a občania musia rešpektovať, lebo inak sa pre nich stane smrteľnou hrozbou, je autoritou strachu. Duch takejto inštitúcie nevystihuje heslo Pomáhať a chrániť, ale to, ktoré vymyslel komentátor Márius Kopcsay: Pomáhať a strieľať.

Pozor na rukojemníkov

Minister vnútra Robert Kaliňák sa pri obhajobe postupu polície uchyľoval k argumentu, že vodič, ktorý na pokyn polície nezastaví, používa auto ako zbraň. Preto policajti majú nielen právo, ale aj povinnosť použiť proti nemu zbraň, keďže ohrozuje ostatných. Bezpečnostný analytik Milan Žitný pre tento druh argumentácie nemá pochopenie, lebo ako hovorí, „to je argumentácia, že zabijeme jedného, aby sa potenciálne nezabili ďalší. To mi pripadá dosť obludné.“ Podľa neho polícia, pre ktorú je život najvyššou hodnotou, postupuje inak.

Keď R. Kaliňák vysvetľoval, čoho všetkého sa problémový 19-ročný vodič pri Hronskom Beňadiku dopustil, tak pripomínal fakt, že neposlúchol nielen výzvu polície, ale ani prosby spolujazdcov, aby zastavil. Pred niekoľkými rokmi ten istý minister po udalosti rovnakého druhu povedal, že „tí, čo sú prísediaci, napríklad pri šoférovi, sú vždy nevinní“. A sú fakticky rukojemníkmi nezodpovedného vodiča. Ak je tak, potom je povinnosťou polície – predtým, než spustí streľbu – zistiť, či nestrieľa aj na rukojemníkov.

Minister vnútra vníma ako poľutovaniahodné, že pri zákroku zahynul 17-ročný mladík, ale na hodnotenie charakteru samotného zákroku to podľa neho nemá vplyv – polícia postupovala správne. Toto hodnotenie oprávnene pobúrilo prezidenta republiky Andreja Kisku: „Je absolútny rozdiel, keď utekajú v aute zločinci, ktorí niekoho zabili, alebo mladí nerozvážni ľudia v aute nezastavia policajnej hliadke. Nie je správne, aby sa v takých prípadoch postupovalo rovnakým spôsobom.“

Stav, keď polícia voči každému postupuje tak, ako keby bol zločincom na úteku, je v príkrom rozpore so zásadami právneho a demokratického štátu. Minister vnútra a policajný prezident, ktorí za dlhé roky tento stav nezmenili a nehodlajú ho zmeniť ani po nedávnej tragédii, by mali odísť. A po nich aj neudržateľné policajné praktiky.

Keď ani smrť nestačí

V roku 2013 použili policajti zbraň pri zastavovaní vozidla na diaľnici. Vtedy strieľali, lebo sa domnievali, že ide o vozidlo, v ktorom je hľadaný zločinec, hoci v ňom sedeli iba študenti. Prípad vyšetrovala nielen inšpekcia ministerstva vnútra, ale aj generálna prokuratúra. A dospela k záveru, že služobný zákrok bol „legitímny a zákonný“. Keď sa ním zaoberala vtedajšia ombudsmanka Jana Dubovcová, skonštatovala, že zákrokom polície boli porušené základné práva študentov.

Paradoxné bolo, že až po oficiálnom uzavretí prípadu riaditeľ tlačového odboru rezortu vnútra o „legitímnom a zákonnom“ zákroku povedal: „Myslíme si, že zo strany Policajného zboru došlo k reťazcu chýb, ktoré vyvrcholili tým, že došlo k streľbe na nevinných študentov.“ Minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý bol politicky zodpovedný za to, že „došlo k reťazcu chýb“, potom študentov odškodnil ako súkromník: z vlastného vrecka im vyplatil tritisíc eur. J. Dubovcová vtedy žiadala, aby sa prijali opatrenia „systémového charakteru“. Okrem kamier, ktoré by zaznamenávali zákrok polície, požadovala, aby sporné postupy polície nevyšetrovala samotná polícia, ale aby vyšetrovanie zabezpečoval nezávislý orgán.

Prípad z Hronského Beňadika ukázal, že sa za roky, ktoré odvtedy uplynuli, nič nezmenilo. Minister i policajný prezident zákrok polície obhajujú, služobné auto, z ktorého polícia zakročila, nemalo nainštalovanú kameru a policajná inšpekcia je stále inštitúciou, ktorá podlieha ministrovi Kaliňákovi. Ombudsmanka Mária Patakyová preto pri hodnotení najnovšieho prípadu zopakovala len to, čo už pred rokmi márne požadovala jej predchodkyňa. Otázka znie, koľko ľudí ešte bude musieť zomrieť alebo utrpieť ťažkú ujmu, aby zodpovední činitelia vykonali to, čo bolo a je ich zákonnou povinnosťou.(leš)

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.