Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vratky DPH budú zverejňovať

29.06.2017, 16:00

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

dane Rezort financií prichádza s novelami zákonov o dani z príjmov, o správe daní či o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Viacero zmien prinesie zmena zákona o správe daní, teda daňový poriadok. Novelou sa mení inštitút daňového tajomstva a zavádza sa index daňovej spoľahlivosti a ďalšie opatrenia proti daňovým únikom. Už v súčasnosti zverejňuje Finančné riaditeľstvo SR na svojej webstránke napríklad zoznam daňových subjektov registrovaných pre DPH, platiteľov DPH či zoznam daňových dlžníkov a ďalšie. Tieto zoznamy prispievajú k lepšej informovanosti verejnosti, čo môže viesť k väčšej transparentnosti podnikateľského prostredia a v konečnom dôsledku pomôcť v boji proti daňovým únikom. Ako ďalej informuje ministerstvo, do budúcnosti by k nim mal pribudnúť aj zoznam daňových subjektov s výškou ich uplatneného nadmerného odpočtu alebo dodatočne uplatneného nadmerného odpočtu.(SITA)

OECD zhodnotila Slovensko

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnila svoju ročnú správu o Slovensku. V nej chváli slušné makroekonomické výsledky, no zároveň tiež kritizuje slabé zapojenie Rómov do trhu práce a nízku efektivitu verejného sektora. „Medzinárodná konkurencieschopnosť je silná, rozpočet a finančná politika sú obozretné, miera chudoby a príjmovej nerovnosti nízke,“ zhodnotili analytici. Skritizovali však zhoršujúce sa výsledky vzdelávania žiakov, vysokú dlhodobú nezamestnanosť a odchod mladých do zahraničia. „Produktivita je obmedzovaná slabým podnikateľským prostredím [...] najmä v oblasti odborných služieb a sieťových odvetví,“ napísala OECD.

Uber mení vedenie

Spoluzakladateľ amerického prevádzkovateľa alternatívnej taxislužby Uber Travis Kalanick sa natrvalo vzdal postu generálneho riaditeľa. K rezignácii ho dotlačili nespokojní investori po tom, ako najskôr oznámil, že sa dočasne stiahne z vedenia firmy. T. Kalanick zostane významným akcionárom a členom správnej rady. V ostatných mesiacoch odišlo z Uberu niekoľko vysokopostavených manažérov. Firma prežíva ťažké obdobie. Škodí jej napríklad obvinenie zo sexuálneho obťažovania či video, na ktorom sa T. Kalanick háda s vodičom Uberu o poklese sadzieb.

Zachraňujú talianske banky

Dve menšie talianske banky, Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca, dostanú štátnu pomoc vo výške 17 miliárd eur podľa plánu odobreného Európskou komisiou. Riešenie ich problémov síce upokojilo trhy, no viacero krajín EÚ je nespokojných. Talianska vláda podľa nich ide proti duchu bankovej smernice, ktorá predpokladá, že banky budú v prvom rade zachraňovať ich akcionári a veritelia, štát sa má zapojiť len v nevyhnutných prípadoch. Peniaze dostane Banca Intesa, matka slovenskej VÚB, ktorá krachujúce banky aj so záväzkami prevezme za jedno euro. Už teraz sľubuje zavrieť 600 pobočiek a prepustiť takmer štyri tisícky ľudí.

Štrajk vo VW sa skončil

automobilky Po šiestich dňoch štrajku automobilka Volkswagen Slovakia uzavrela dohodu s Modernými odbormi Volkswagen. Dohoda prináša zamestnancom zvýšenie platov v troch fázach. Spätne od júna tohto roku o 4,7 percenta. Od januára budúceho roku o ďalších 4,7 percenta a v poslednej fáze od novembra 2018 o 4,1 percenta. K tomu dostanú zamestnanci spolu s júlovou výplatou aj jednorazovú platbu vo výške päťsto eur. Z hľadiska odborov ide o ústupok oproti pôvodnej požiadavke rastu miezd o šestnásť percent. Pracovníci zároveň získajú v nasledujúcich dvoch rokoch postupne dva dni dovolenky naviac. Automobilka zruší aj dve najnižšie tarifné triedy, čím zvýši nástupný plat v podniku.(lka)

EÚ so spoločnou obranou

integrácia Na samite hláv štátov Európskej únie v Bruseli sa predsedovia vlád a prezidenti dohodli na užšej spolupráci v oblasti obrany. Prvá časť záverov sa venuje novým nástrojom v boji proti terorizmu, druhá vonkajším aspektom bezpečnosti, informoval portál Euractiv.sk. Najväčším krokom je rozhodnutie o Trvalej štruktúrovanej spolupráci (PESCO), ktorá má priniesť zásadnú zmenu v európskej bezpečnosti. Umožní krajinám zapojiť sa podľa ich rozličných možností. Berie totiž do úvahy fakt, že ide o členov NATO, krajiny mimo aliancie, aj formálne neutrálne krajiny. EÚ tiež bude mať spoločný obranný fond.(lehu)

Nadzvukové lety sa vracajú

doprava Lietadlá s nadzvukovou rýchlosťou by sa o niekoľko rokov mohli vrátiť do osobnej leteckej dopravy. Po ukončení prevádzky anglo-francúzskych strojov Concorde v roku 2003 sa ich teraz pokúša oživiť americký start-up Boom. Podľa agentúry ČTK od piatich aeroliniek dostal už celkovo 76 objednávok nového stroja. Jediným zverejneným záujemcom je zatiaľ spoločnosť Virgin Atlantic britského miliardára Richarda Bransona, ktorá pomáha Boomu aj s vývojom lietadla. Nový dopravný tryskáč by mal zvládnuť let medzi Parížom a New Yorkom za necelé tri a pol hodiny namiesto súčasných siedmich vďaka rýchlosti Mach 2,2. Teda o desatinu rýchlejšie ako Concorde. Prvý testovací let prototypu od Boomu sa očakáva do konca budúceho roka, štart komerčnej prevádzky lietadla s kapacitou 55 sedadiel sa odhaduje do roku 2023. Jeho katalógová cena by mala dosiahnuť 200 miliónov dolárov. Concordy lietali na pravidelných linkách od roku 1976. Považovali sa za spoľahlivé stroje, no od začiatku zápasili s vysokými prevádzkovými nákladmi, ktoré dvíhali ceny leteniek. V roku 2000 jeden z nich havaroval krátko po štarte z Paríža, čo urýchlilo jeho odchod do histórie. (leg)

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Súvisiace články

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Minimalizmom možno získať svoj život späť

Pracujete len preto, aby ste žili? Minimalisti hlásajú, že zbaviť sa vecí môže pomôcť zbaviť sa chaosu v živote

Slováci v zdieľanej ekonomike

Čo dnes dokáže umelá inteligencia

Ako učiteľ sa deťom v triede pracem z cesty

A potom sú tu tie ozajstné smart domácnosti

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.