Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako platiť na dovolenke bez prekvapení

06.07.2017, 14:00 | Martina Kláseková | © 2017 News and Media Holding

Bankové cenníky ukazujú, že nie je jedno, akú kartu na dovolenke klient vytiahne

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Platiť na dovolenke radšej kartou než v hotovosti a nedržať ju na tom istom mieste ako peniaze. Ak hľadať bankomat, najlepšie od banky, ktorá je s tou na karte v rovnakej akcionárskej skupine, a nevyužívať ho často. To sú základné rady, ktoré treba mať pri ceste do zahraničia na pamäti. Ak si však niekto rád plánuje svoju cestu a aj finančné výdavky v zahraničí do čo možno najmenších detailov, užitočné bude pozrieť si aj to, koľko ho platenie v zahraničí či vyberanie hotovosti bude stáť. Na rozdiel od zahraničných trhovísk a predajcov suvenírov, kde je vyjednávanie povinným športom, bez ktorého peňaženka cestovateľa dostane zbytočne veľa zabrať, v bankách sa nevyjednáva. Ceny pritom nemajú rovnaké a pre dovolenkára vôbec nie je jedno, čiu kartu v obchode či pri bankomate vyberie. Vyberať si, samozrejme, môže len vtedy, keď má bankových účtov viac.

Na čo myslieť

Pred zahraničnou cestou, najmä ak nie je častá, by si mali ľudia skontrolovať tri základné kartové veci. Okrem nevyhnutného predpokladu, že karta musí byť platná, je dobré uistiť sa, ktoré služby s ňou súvisiace má klient v balíčku aj v zahraničí. A najmä či môže kartou platiť u obchodníkov bez obmedzenia. Hoci väčšina bánk platby u obchodníka v balíku nelimituje, napríklad klienti VÚB si môžu balíček poskladať podľa svojich potrieb. Ak im to vyhovuje, môžu mať platby debetnou kartou v balíku obmedzené, no ak by ich zrazu využívali viac, už by si za ne doplatili. Okrem toho si treba zistiť, či banka poskytuje zvýhodnené výbery hotovosti v bankomatoch bánk, ktoré sú v jej materskej skupine. A či vôbec taká banka v navštívenej krajine existuje. Najmä akcionári Slovenskej sporiteľne, VÚB, Tatra banky či UniCredit Bank majú pokrytie vo viacerých obľúbených destináciách Slovákov.

Do tretice je vhodné uistiť sa, či banka pri práci s inou menou ako s eurom požaduje aj nejaké iné poplatky ako iba za výber z bankomatu či platbu u obchodníka. Práve v tom sa totiž odlišujú. Keďže Slováci radi dovolenkujú v Chorvátsku, v Česku či Maďarsku, vo všetkých prípadoch budú používať inú menu ako euro. A tak práve tento rozdiel môže byť dôležitý.

Vlastníci kreditiek by nemali zabudnúť na to, že výbery hotovosti nie sú lacné 

Niektoré banky tiež umožňujú blokovanie platieb v zahraničí, väčšinou podľa kontinentov. Ak cestujete do exotickejšej cudziny, overte si pre istotu, či sa dá kartou v destinácii platiť, a prípadne ju odblokujte. Dá sa to aj cez internetbanking alebo telefonicky.

Zombie poplatok

Špeciálny poplatok za spracovanie transakcií v inej mene ako euro si na Slovensku medzi najpoužívanejšími bankami pýtajú len dve. Tie najväčšie – Slovenská sporiteľňa a VÚB banka. Slovenská sporiteľňa si ku každej platbe u obchodníka či k výberu cudzej neeurovej meny v bankomate vypýta aj poplatok za spracovanie vo výške dvoch percent z hodnoty transakcie, vo VÚB je transakčný poplatok 1,5-percentný. Ako vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková, ide o štandardný poplatok na európskom bankovom trhu a v krajinách eurozóny sa pohybuje až do šiestich percent z objemu transakcie. „V rámci transparentnosti ho účtujeme oddelene od samotnej transakcie,“ hovorí. Banka naň v cenníku v poznámke upozorňuje tak pri platbách, ako aj pri výberoch z bankomatu. V cenníku VÚB je poplatok uvedený v inej tabuľke, netreba ho prehliadnuť.

Spracovateľské poplatky bývali v slovenských bankách bežnou praxou v minulej dekáde, známe boli ako „účtovná položka“. Kvôli transparentnosti však banky od jeho využívania postupne ustúpili. Ani pri platbách inou menou ako euro ho aktuálne nepýta tak ČSOB, ako ani Tatra banka, ktoré majú všetky platby kartou u obchodníka aj v zahraničí v balíčku, a to bez ohľadu na to, v akej mene ich klient realizuje. Nemá ho ani Poštová banka, UniCredit či Prima banka alebo OTP Banka Slovensko.

Kreditky majú háčik

Cenotvorba v oblasti kariet je čoraz viac regulovaná, banky vydávajúce karty napríklad už druhý rok fungujú s osekanými príjmami z medzibankových poplatkov. Aj to môže byť dôvod, prečo hľadať cesty, ako na platbách zarobiť inde. Možnosť poplatkov za konverziu regulácia nevylučuje. Na transakčný poplatok u najväčších bánk však treba myslieť nielen v čase dovolenkového míňania v zahraničí, ale koniec koncov počas celého roka aj pri nakupovaní online na zahraničných neeurových e-shopoch. Eurami sa neplatí ani na obľúbenej čínskej Alibabe, ani u britských či amerických obchodníkov. Nákupy kartami najväčších slovenských bánk tento poplatok predražuje, hoci len o percento či dve. Pri väčšom nákupe už ide o sumy, ktoré sa vyrovnajú mesačnému poplatku za účet či poštovnému. Neplatí to však pri platbách kreditnými kartami VÚB, lebo pri nich banka transakčný poplatok neúčtuje. Riaditeľka odboru platobných kariet vo VÚB Andrea Šipošová vždy odporúča platiť v zahraničí kreditnou kartou. Práve pre absenciu poplatkov. Kreditky tiež umožňujú reklamovať platbu, ktorú klient nevykonal či nedostal zaplatenú službu, a peniaze sa mu vrátia.

Platiť kreditkou radia aj ostatné banky. Háčik je v tom, že na Slovensku nie sú veľmi rozšírené. Kým debetnú kartu má reálne každý Slovák, ktorý má účet (v obehu ich je 4,6 milióna), kreditky má len trištvrte milióna klientov.

K hotovosti

Okrem karty vo vrecku je na dovolenke dobré mať aj nejakú hotovosť. Ten, kto je v zahraničí, kde sa nepoužíva euro, môže počítať s tým, že si miestnu menu vyberie z bankomatu. Bude ho to niečo stáť, i keď by to malo byť menej ako v zmenárni, kde sa môže stretnúť s väčšou netransparentnosťou poplatkov aj rizikom falzifikátov. Lenže aj pri výbere z bankomatu môže cestovateľ pocítiť rozdiel, čiu kartu v zahraničí vytiahne. Odlišnosti nie sú zanedbateľné, poplatok sa v bankách hýbe od dvoch eur vyššie k piatim či šiestim. Vo VÚB sa začína pri siedmich eurách. Užitočnou výhodou tých bánk, ktoré sú v zahraničných rukách (všetky s výnimkou Prima banky so Sberbank a Poštovej banky), je možnosť výberu z bankomatov v materskej skupine zväčša úplne zdarma. Akurát si treba dať občas pozor na malé významné detaily. Napríklad vo VÚB sú zdarma výbery z bankomatov skupiny Intesa, len ak sú vykonané kartami Visa Inspire alebo Visa Inspire Gold. Banka pritom vydáva aj karty Master Card, takže ich vlastníci by si mali túto skutočnosť uvedomiť.

Nepopierateľnú konkurenčnú výhodu pri práci s peniazmi v zahraničí má UniCredit Bank, ktorá umožňuje všade vo svete výbery z bankomatu i platby bez poplatku. Treba pritom myslieť na to, že nulové ceny platia len pre tých klientov, ktorí majú v banke konto a spĺňajú podmienky na to, že im ho banka vedie bez poplatku.

Kód DCC

Pri platení v zahraničí alebo výbere z bankomatu v inej mene sa klienti môžu stretnúť s možnosťou platby s dynamickým prepočtom (dynamic currency conversion – DCC). Banky v tomto prípade radia klientom zvoliť si platbu bez konverzie, tá by mala byť výhodnejšia. Ako vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová, ak si klient pri platbe v zahraničí zvolí konverziu na eurá, suma sa prepočíta kurzom, ktorý si určuje tamojšia banka prevádzkujúca terminál. No ten býva nastavený pre našinca nevýhodnejšie.

Vlastníci kreditiek by nemali zabudnúť na to, že kým pri platení kartou sa pohybujú v prostredí bez poplatkov, výbery hotovosti kreditkou už lacné nie sú. 

Desatoro pre bezpečné platenie

Pred odchodom

Skontrolujte si dátum platnosti vašej karty

Uistite sa, že na účte máte dosť peňazí a karta nemá blokované platenie v cudzine

Urobte si fotokópiu karty a cestovného pasu – uchovávajte ich oddelené od seba a v bezpečí

Odpíšte si telefónne číslo na asistenčné call centrum

Na dovolenke

Snažte sa nemať karty aj hotovosť na rovnakom mieste, znížite riziko hromadnej straty

Na preľudnených miestach majte batoh alebo peňaženku blízko pri tele

Pri platení kartou kontrolujte informácie na účtenke ešte predtým, než sa podpíšete alebo zadáte PIN kód, nedávajte kartu z rúk ani čašníkovi

V hoteloch využívajte bezpečnostné schránky alebo izbové trezory

Schovajte si všetky účtenky a skontrolujte ich potom s výpisom z vášho účtu

Ak sa chystáte vybrať si z bankomatu peniaze v miestnej mene, zapamätajte si PIN a uistite sa, že sa vám pri výbere peňazí nikto nemôže pozerať cez rameno

Bankomat akej banky hľadať v zahraničí
Chorvátsko Slovinsko Taliansko Česko Maďarsko Rumunsko Bulharsko
Slovenská sporiteľňa Erste & Steiermarkische Bank Česká spořitelna Erste Bank Hungary Banka Comercial Romana
VÚB Privredna banka Zagreb Banka Koper Intesa Sanpaolo CIB Bank Intesa Sanpaolo Bank
Tatra banka Raiffeisenbank Austria Raiffeisenbank Raiffeisen Bank Zrt. aiffeisen Bank Raiffeisenbank (Bulgaria)
ČSOB ČSOB K&H CIBANK
UniCredit Zagrebacka Banka UniCredit Bank UniCredit Bank UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia UniCredit Bank Hungary UniCredit Bank UniCredit Bulbank
PRAMEŇ: banky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.