Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Minister biznisu: Vôbec sa tu nepodniká ťažko

Je podnikateľ a jeho biznis pekne rastie. Napriek tomu je v politike, vedie už druhý rezort Smeru a hovorí o sebe, že je pragmatický a technokraticky zmýšľajúci človek. „Mne veľa hovoria tabuľky a málo tie reči o tom, ako by tu malo byť všetko spravodlivé a demokratické. Život buď žijete, alebo sa utápate v takýchto floskulách,“ tvrdí Peter Žiga. Minister pre hospodárstvo a podnikanie.

09.07.2017, 19:00 | Ján Kováč | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

Skupina V4 v Smere

Ste členom skupiny V4 v Smere, čo je to za spolok?

Vznikol v roku 2014, sme v ňom štyria. Strana mala snem, ktorý sa skončil, išli sme si sadnúť – Peter Kažimír, Martin Glváč a Peter Pellegrini a ja – a odvtedy sa pravidelne stretávame. Nepredstavujeme v Smere nejakú platformu, sme ľudia, ktorí riešia spoločné témy. Občas sa k nám pridá aj niekto iný, bol už aj predseda strany či Robert Kaliňák alebo nedávno predseda NR SR Danko.

Čo vás spája?

Sú to niektoré spoločné pohľady, sme vekovo približne rovnakí a traja máme ekonomické vzdelanie. Bavíme sa o ekonomických veciach z hľadiska smerovania či prijímania zákonov. No ak to niekto definuje ako frakciu, ja to tak necítim. Je tiež zhoda okolností, že sme všetci štyria súčasťou úzkeho vedenia Smeru. Nič to neznamená. Nefungujeme tak, že my štyria tvrdíme muziku jedným smerom a zvyšok vedenia je proti nám.

Existencia V4 popiera doteraz základné delenie Smeru na východniarsku a bratislavskú vetvu, keďže ste z rôznych kútov Slovenska?

Ja som to tak nikdy necítil. Som Košičan, do Bratislavy som prišiel pred 20 rokmi, ale Slovensko je také malé, že ho vnímam ako celok. Som od začiatku v Smere a nemám pocit, že to delenie niekedy takto fungovalo. Skôr išlo o chiméru, že Smer sprevádza akési tajuplné rozdelenie v rámci Slovenska.

Neprehliadnite

Vaša skupina V4 sa začala spomínať po kauze Bašternák, ktorá rozkývala pozíciu Roberta Kaliňáka – dovtedajšej dvojky v Smere. Má predstavovať ten nový prúd v Smere, o ktorom hovorí aj premiér?

Nie, stále vychádzate z nesprávneho predpokladu, že v Smere sú nejaké frakcie. Nie sú. Ja nemám pocit, že mám bližšie k niektorému z čelných predstaviteľov. Smer funguje ako doteraz a nie je to tak, že by sa R. Kaliňák ocitol niekde na okraji a je to škaredé káčatko, ktoré si nikto nevšíma.

P. Kažimír pre TREND povedal, že prípad Bašternák bol nepekný príklad toho, ako sa kedysi podvádzalo na vratkách DPH. Čo si myslíte vy o tejto kauze?

Nemám dostatok informácií o tej kauze. Ladislava Bašternáka nepoznám ani neviem, či som ho niekedy stretol.

Takže nechodievali ste na dovolenky na Donovaly ako vaši kolegovia, ktorí sa odtiaľ poznajú s L. Bašternákom?

Nie. Asi pred siedmimi rokmi som tam bol raz na lyžovačke s deťmi. Vznikla rovnica, že Bašternák rovná sa Smer. Tak to nie je, L. Bašternák nie je členom Smeru ani jeho podporovateľom. Mne je on ukradnutý, ak je podvodník, treba ho zavrieť. Je veľa DPH káuz na Slovensku, dokonca aj moji priatelia sa dostali do karuselov a ani o tom nemuseli vedieť. Stačí, že v dodávateľskom reťazci je jedna firma, ktorá neodvedie DPH, a už aj vy sa môžete ocitnúť v problémoch, lebo Finančná správa začne kontrolovať všetkých. Akoby ste aj vy mali zodpovednosť za to, že tretí v rade neodvedie DPH. Systém karuselových obchodoch nemáme od Bašternáka, ale dlhšie. To, že sa s ním Robert Kaliňák pozná, mu určite na popularite nepridáva, ale ja odmietam, že by L. Bašternák bol nejakým symbolom strany Smer, určite neplatí rovnica, že Bašternák rovná sa Smer.

Býva u neho v podnájme premiér Robert Fico a aj europoslankyňa Smeru Monika Flašíková Beňová potvrdila, že ho poznajú viacerí poprední členovia strany.

Poznám tiež veľa podnikateľov, aj takých, ktorých nazývate oligarchami, aj ľudí z finančných skupín. Pätnásť rokov som podnikal, je to normálne, ak sa s podnikateľmi poznáme či dokonca si aj s niektorými tykáme. To ešte neznamená, že sme prepojení a robíme spolu podvody s DPH.

Zdroj: Martina Brunovská

To nie, ale ak dvaja ministri kúpia od L. Bašternáka podiely vo firme, tak môžeme hovoriť, že s ním obchodovali?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 27/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

Rubrika Rozhovor

Tagy Peter Žiga