Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Veľa otáznikov u Imreczeho alebo prečo boj proti únikom vyzerá len naoko

Finančná správa vyberá najviac daní v histórii Slovenska. S touto radostnou správou prišiel pred časom na tlačovú besedu šéf daniarov František Imrecze. Plniť štátnu kasu sa mu darí aj napriek tomu, že Slovensko patrí medzi krajiny s takzvanou najväčšou daňovou medzerou, teda únikmi na DPH.

10.07.2017, 20:30 | Zuzana Petková | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Zdá sa, akoby v štáte existovali dva paralelné svety. V jednom platia poctiví podnikatelia dane a každoročne vo väčšom objeme. A v druhom sa stále darí podvodníkom s DPH.

Daňové podvody majú zachytávať práve Imreczeho ľudia. Ako sa im darí? Informácie, ktorými sa Finančná správa pravidelne prezentuje, vyzerajú na prvý pohľad dobre. Vyšší výber daní, úzka spolupráca s políciou na projekte Daňovej kobry, ktorá má odhaľovať ekonomickú trestnú činnosť a viaceré prijaté opatrenia.

Zdroje zvnútra Finančnej správy však tvrdia, že až taký ideál to nie je. A potvrdzujú to aj niektoré výsledky, ktorými sa daniari nechvália, sporné personálne nominácie či tajnosti okolo drahých IT systémov. TREND sa pozrel bližšie na to, ako Finančná správa funguje, a pod zárukou anonymity sa rozprával s viacerými odborníkmi vnútri systému.

Neprehliadnite

„Efektívna“ inšpekcia

Pre boj s podvodmi na DPH u daniarov sú kľúčové dve zložky. A to Kriminálny úrad Finančnej správy (KUFS), ktorý má prešetrovať podozrivé transakcie, a sekcia inšpekcie a vnútornej kontroly. Tá má pátrať vo vlastných radoch, lebo daňové trestné činy by v mnohých prípadoch možné neboli, keby nemali páchatelia komplicov na druhej strane – na daňových úradoch.

Zdroj: Zsolt Lukács

Sekcii šéfuje Štefan Kaplán, ktorý bol vo funkcii už počas druhej Ficovej vlády. Predtým pôsobil v tajnej službe, čo nepriamo potvrdil pre Hospodárske noviny, keď vysvetľoval, prečo okrem osobného platu 2 500 eur má ďalší príjem, a to vo forme výsluhového dôchodku. Finančné riaditeľstvo vtedy uviedlo, že plní „osobitne významné a mimoriadne náročné“ úlohy a ako člen Daňovej kobry sa venuje odhaľovaniu „špecifických daňových podvodov a korupčného správania“.

Podľa štatistík Finančnej správy bol vlani obvinený len jeden z jej zamestnancov 

Inšpekcia pod jeho vedením sa rozrástla z odboru, ktorým bola ešte v roku 2012, na sekciu. Aspoň tak to vyplýva zo zverejnených výročných správ. Pracovník z tejto sekcie, ktorý s TRENDOM hovoril pod podmienkou, že zachová jeho anonymitu, opisoval, ako tam pracuje takmer stovka zamestnancov, avšak ich výsledky nie sú oslňujúce. Podľa neho riešia najmä prípady porušenia disciplíny, napríklad keď niekto príde do práce opitý a nafúka. Čo sa týka úplatkov, nie sú podľa pracovníka ani zďaleka efektívni, 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 27/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Rubrika Téma

Tagy daňová správa, František Imrecze