Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo boj proti daňovým únikom vyzerá len naoko

06.07.2017, 14:00 | Zuzana Petková | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

Daňové kauzy ukazujú, že hoci sa štát chváli lepším výberom daní, systém je deravý. TREND sa pozrel bližšie na fungovanie Finančnej správy a našiel množstvo otáznikov v jej samotnej činnosti. Tá je čisto v kompetencii daniarov a ich prezidenta Františka Imreczeho.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma

Finančná správa vyberá najviac daní v histórii Slovenska. S touto radostnou správou prišiel pred časom na tlačovú besedu šéf daniarov František Imrecze. Plniť štátnu kasu sa mu darí aj napriek tomu, že Slovensko patrí medzi krajiny s takzvanou najväčšou daňovou medzerou, teda únikmi na DPH.

Zdá sa, akoby v štáte existovali dva paralelné svety. V jednom platia poctiví podnikatelia dane a každoročne vo väčšom objeme. A v druhom sa stále darí podvodníkom s DPH.

Daňové podvody majú zachytávať práve Imreczeho ľudia. Ako sa im darí? Informácie, ktorými sa Finančná správa pravidelne prezentuje, vyzerajú na prvý pohľad dobre. Vyšší výber daní, úzka spolupráca s políciou na projekte Daňovej kobry, ktorá má odhaľovať ekonomickú trestnú činnosť a viaceré prijaté opatrenia.

Zdroje zvnútra Finančnej správy však tvrdia, že až taký ideál to nie je. A potvrdzujú to aj niektoré výsledky, ktorými sa daniari nechvália, sporné personálne nominácie či tajnosti okolo drahých IT systémov. TREND sa pozrel bližšie na to, ako Finančná správa funguje, a pod zárukou anonymity sa rozprával s viacerými odborníkmi vnútri systému.

„Efektívna“ inšpekcia

Pre boj s podvodmi na DPH u daniarov sú kľúčové dve zložky. A to Kriminálny úrad Finančnej správy (KUFS), ktorý má prešetrovať podozrivé transakcie, a sekcia inšpekcie a vnútornej kontroly. Tá má pátrať vo vlastných radoch, lebo daňové trestné činy by v mnohých prípadoch možné neboli, keby nemali páchatelia komplicov na druhej strane – na daňových úradoch.

Sekcii šéfuje Štefan Kaplán, ktorý bol vo funkcii už počas druhej Ficovej vlády. Predtým pôsobil v tajnej službe, čo nepriamo potvrdil pre Hospodárske noviny, keď vysvetľoval, prečo okrem osobného platu 2 500 eur má ďalší príjem, a to vo forme výsluhového dôchodku. Finančné riaditeľstvo vtedy uviedlo, že plní „osobitne významné a mimoriadne náročné“ úlohy a ako člen Daňovej kobry sa venuje odhaľovaniu „špecifických daňových podvodov a korupčného správania“.

Podľa štatistík Finančnej správy bol vlani obvinený len jeden z jej zamestnancov 

Inšpekcia pod jeho vedením sa rozrástla z odboru, ktorým bola ešte v roku 2012, na sekciu. Aspoň tak to vyplýva zo zverejnených výročných správ. Pracovník z tejto sekcie, ktorý s TRENDOM hovoril pod podmienkou, že zachová jeho anonymitu, opisoval, ako tam pracuje takmer stovka zamestnancov, avšak ich výsledky nie sú oslňujúce. Podľa neho riešia najmä prípady porušenia disciplíny, napríklad keď niekto príde do práce opitý a nafúka. Čo sa týka úplatkov, nie sú podľa pracovníka ani zďaleka efektívni, spravidla zasahujú, keď ich vyzve na spoluprácu NAKA (špecializovaný útvar polície).

Na odhaľovanie úplatných daňových úradníkov majú pritom silné nástroje. Môžu napríklad súdy žiadať o použitie ITP, teda takzvaných informačno-technických prostriedkov, ide o odpočúvanie telefónov alebo sledovanie osôb. To sa však podľa zdroja málo využíva. Problém je podľa neho aj s IT systémom, ktorý Finančná správa kúpila. Softvér pod názvom SIEM mal umožniť kontrolovať zamestnancov daňových úradov pri práci s počítačom. Tí, čo ho mali používať, sa údajne sťažujú, že nie je plne funkčný.

Finančná správa potvrdila, že na sekcii inšpekcie a vnútornej kontroly je momentálne zamestnaných 94 ľudí, čo však považuje za normálne. „Celkovo má Finančná správa vyše deväťtisíc zamestnancov,“ reagovala hovorkyňa Patrícia Macíková. Preto považuje počet pracovníkov sekcie za adekvátny, a to aj vzhľadom na rozsah činností, ktoré zabezpečujú. Medzi ne patrí aj efektívne odkrývanie páchateľov vo vlastných radoch. Podľa štatistík, ktoré hovorkyňa sama poskytla, bol však vlani obvinený jediný zamestnanec Finančnej správy a tento rok je to rovnaké.

Čo sa týka softvéru SIEM, bol obstaraný kvôli zavedeniu kontrolného výkazu DPH. P. Macíková tvrdí, že je funkčný a číta logy vo všetkých systémoch, ktorými pretekajú kontrolné výkazy. To znamená, že vie sledovať, kto sa prihlasuje do systémov, v ktorých sú citlivé údaje. „Stále pracujeme na možnostiach jeho rozšírenia,“ dodala. Koľko SIEM stál a ďalšie podrobnosti okolo jeho použitia P. Macíková neuviedla s odôvodnením, že „projekt je vo vyhradenom režime, a preto viac informácií poskytnúť nemôžeme“.

Obchody, ktoré uzatvárajú štátne úrady, musia byť zo zákona verejné. Výnimkou je napríklad, ak by sa zverejnením prezradilo štátne tajomstvo. Vtedy sú vo vyhradenom, respektíve utajenom režime.

Finančná správa tento inštitút vo veľkom využíva pri IT zmluvách, za čo ju kritizuje Nadácia Zastavme korupciu. Upozornila na to, že dlhých sedem rokov pred rokom 2012 neuzavreli daňové a colné riaditeľstvo žiadne zmluvy v utajenom režime. No s nástupom Františka Imreczeho na čelo Finančnej správy, do ktorej sa obe riaditeľstvá začlenili, to prestalo byť tabu. O piatich zmluvách v objeme viac ako 30 miliónov eur podľa nadácie nie je žiadna zmienka v centrálnom registri. Neexistuje žiadne miesto, odkiaľ by sa verejnosť mohla dozvedieť, že boli vôbec uzavreté. Hospodárnosť utajeného biznisu štátu so súkromníkmi, potenciálny konflikt záujmov či prípadnú funkcionalitu zakúpených softvérov tak nie je možné preveriť.

Personálne nominácie v KUFS-e

Pri odhaľovaní daňových podvodov je ešte dôležitejší než inšpekcia Kriminálny úrad Finančnej správy (KUFS). Pracuje podobne ako polícia, má rozsiahle kompetencie, môže napríklad zhabať firme účtovníctvo. Nemôže však páchateľa obviniť z trestného činu, a tak v prípade podozrení posúva spis polícii.

Šéfom KUFS sa počas druhej Ficovej vlády stal Ľudovít Makó. Po jeho vymenovaní prešiel KUFS reorganizáciou. Opozícia prišla pred mesiacmi s obvinením, že jej cieľom bolo odstaviť špecialistov, ktorí pracovali na veľkých kauzách. Finančná správa to poprela a uviedla, že dôvodom bola vyššia efektivita.

TREND sa odvtedy stretol s dvomi odborníkmi, z ktorých jeden sa podieľal na odhalení podozrivých transakcií s DPH u Ladislava Bašternáka a druhý na rozpletaní karuselového reťazca na juhu Slovenska v okolí Nitry. Obaja predtým vykonávali sofistikované činnosti a po reštrukturalizácii skončili na bezvýznamných miestach. Verejne o tom hovoriť nechcú, keďže ich viaže mlčanlivosť. Obaja však dávali do pozornosti, že v súčasnosti KUFS podáva menej závažných trestných oznámení na políciu ako pred reorganizáciou.

S príchodom L. Makóa sa zmenili niektoré postupy, čím on sám vysvetľuje, prečo sa KUFS neobracia na políciu hneď, ako má podozrenie z daňového podvodu. Ľ. Makó tvrdí, že uprednostňuje detailné preverenie a spracovanie veci v réžii KUFS. „Nie sme úrad, ktorý niečo počul a hneď to pošle na políciu. Takto nefungujeme,“ argumentoval v júni tohto roka pre TREND. Dôvodom, prečo zmenil dlhodobo zaužívané pravidlá, podľa neho bolo, že polícia často trestné oznámenie odmietala, lebo kauzy neboli dobre zdokumentované.

Okolo tohto postupu sa začalo odborne polemizovať pred letom v súvislosti s prípadom prešovskej firmy Dúha podnikateľa Miroslava Remetu. Už pred rokom v nej KUFS zhabal účtovníctvo. Následne ho Dúhe pred Vianocami vrátil, no tento rok v máji bol KUFS vo firme opäť a znovu zaistil účtovné doklady. Pritom na políciu trestné oznámenie úrad nepodal. Niektorí opoziční poslanci zo SaS obvinili KUFS dokonca z vydierania zástupcov firmy.

Podobné obvinenia sa pritom vo Finančnej správe neobjavili prvýkrát a každoročne ich rieši inšpekcia. Aj tu činnosť inšpekcie vzbudzuje otáznik. Nepomer medzi výsledkami a podnetmi je totiž veľký. Napríklad od vlaňajška doteraz prišlo viacero sťažností na konanie KUFS-u. Inšpekcia s nimi naložila nasledovne: v 11 prípadoch boli body sťažnosti odložené, v šiestich neopodstatnené a v troch bodoch nevyhodnotené.

Od vlaňajška prišlo viacero sťažností na konanie daňového krimi úradu 

O Ľ. Makóa a jeho zástupcu Petra Slobodu sa v minulosti zaujímala polícia v súvislosti s údajným vydieraním. Informoval o tom TREND, trestné stíhanie bolo zastavené. Obaja pre týždenník povedali, že boli vypočutí len v pozícii svedka.

Podľa informácií TRENDU mal v minulosti problémy s políciou tiež človek, ktorý momentálne rieši prípad prešovskej Dúhy. Finančná správa potvrdila, že Štefan Kačur je jedným z operatívcov, ktorí sa podieľajú na rozpracovaní Dúhy. V roku 2000 bol vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa a prijímania úplatku. V tom čase pracoval ako colník na úrade v Prešove. „Tento prípad sa však pre neho skončil oslobodzujúcim rozsudkom a následne bol späť vzatý do služobného pomeru,“ konštatovala P. Macíková.

Čo odhalil Bašternák

Prípad developera Ladislava Bašternáka, ktorý sa mal cez svoje firmy podľa polície obohatiť na DPH a následne spoločnosti previesť na iné osoby a tak zlikvidovať účtovníctvo, odhalil slabé miesta daniarov. A to fakt, že nemali dostatočne silné nástroje na riešenie starších káuz.

Vládny Smer, z ktorého je minister financií Peter Kažimír a pod neho daniari patria, deklaroval boj proti únikom od svojho nástupu v roku 2012. Nástroje na efektívne riešenie „Bašternákov“ sa prijali až nedávno, respektíve sa stále ešte chystajú. Napríklad obmedzenie zlučovania firiem a posilnenie teoretického dorubu dane, ak sa po výmene majiteľov a konateľov sporných firiem „stratilo“ účtovníctvo. Prvá vec len smeruje do parlamentu, druhá, takzvaný inštitút zrýchleného vyrubovacieho konania, pri ktorom sa daň rekonštruuje na základe údajov z kontrolného výkazu DPH, platí len od januára tohto roka.

Otázny je tiež inštitút takzvanej účinnej ľútosti, ktorý Smer zaviedol. Umožňuje obvinenému, ktorý dlhuje štátu dane, vyhnúť sa trestu, ak ich doplatí. Tento nástroj síce umožní, že štát ľahšie získa peniaze, o ktoré prišiel, na druhej strane však zľahčuje podvodníkom situáciu. Využiť ho môže L. Bašternák, ktorého polícia pred mesiacmi obvinila.

Na doplatenie daní sa tiež odvoláva kontroverzný podnikateľ Marián Kočner. Jeho firma Inkasný servis bola súčasťou obchodu, v ktorom sa predávalo 17 bytov v centre Bratislavy za euro. Opozičný poslanec SaS Jozef Rajtár podal trestné oznámenie, keďže ho podozrieval, že jedinou motiváciou tejto transakcie bol podvod s DPH.

M. Kočner uviedol, že vo firme mal daňovú kontrolu. Skončila sa v apríli tohto roka, trvala jedenásť mesiacov. „Zistila 11 pochybení v mojej firme. V hodnotách napríklad 670 eur, 1 817, ale aj 36 105 eur. Kto nič nerobí, neurobí chybu,“ zhodnotil M. Kočner. Neuviedol však, aká bola celková výška daní, ktoré mu dorubili daniari. „Dnes na Slovensku platí zákon, ktorý sa nazýva účinná ľútosť. Ak vám daňová kontrola príde na nejaké pochybenia, vyrubí vám daňový dorub a máte 15 dní na zaplatenie. Pokiaľ to zaplatíte, je všetko v poriadku, nedopustili ste sa žiadneho trestného činu a daňový úrad vám ešte dorubí myslím že 10 percent,“ skonštatoval na margo aktuálnej legislatívy kontroverzný podnikateľ. Dorub od daniarov mal M. Kočner do dvoch dní uhradiť.

P. Kažimír je spokojný

Minister financií Peter Kažimír je s činnosťou daniarov na Finančnej správe spokojný. „Ministerstvo hodnotí prácu cez dosahované výsledky a tie sú prevažne pozitívne,“ poznamenala hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová. Desiatky opatrení, ktoré boli od roku 2012 prijaté, spolu s efektívnou činnosťou daniarov priniesli podľa nej do rozpočtu za štyri roky len na DPH o 2,66 miliardy eur viac. Úspešnosť výberu DPH je na najvyššej úrovni za posledných takmer desať rokov. „To všetko sú nesporné dôkazy o efektivite Finančnej správy,“ konštatovala A. Gogová.

Pritom na otázku TRENDU, či sleduje správa svoju efektivitu, dostala redakcia stručnú odpoveď áno. Ale bez bližšieho spresnenia, ako a cez aké ukazovatele. Napríklad pohyb a prácu daňových kontrolórov sľubovalo vedenie daniarov online monitorovať už dávnejšie. A stále to nie je realita.

Ako u daniarov na Finančnej správe míňajú peniaze, by sa zase dalo lepšie kontrolovať, keby transparentnejšie zverejňovali nielen IT zmluvy, ale napríklad aj využívanie účelových zariadení na oslavy topmanažmentu. Jednu takú narodeninovú mal vlani šéf inšpekcie Š. Kaplan. Podľa informácií TRENDU bol na nej známy raper Rytmus a oslávenec dostal drahý umelecký meč. Finančná správa tvrdí, že dar bol uhradený zo súkromných peňazí. Raper Rytmus podľa daniarov spieval zadarmo. „Je to rodinný priateľ Štefana Kaplana. Nešlo teda o žiadne vystúpenie a nedostal žiaden honorár,“ napísala Finančná správa. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.