Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prečo by Kočner s Bašternákom nemali v Rakúsku šancu

Partnerka rakúskej KPMG pôsobila v minulosti krátko aj na Slovensku. Opisuje, čomu vďačia Rakúšania za jedny z najnižších únikov na DPH v Únii a že daňové úrady tam skutočne preverujú až do detailov.

10.07.2017, 21:15 | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 15

Ako by ste vo všeobecnosti zhodnotili ochotu rakúskych občanov a firiem platiť dane?

Určite je tu nejaké percento daňovníkov, ktorí neplatia dosť daní. Nedodržiavajú legislatívne pravidlá. Ale sú to skôr jednotlivci a menší podnikatelia. Aj preto máme pre menších podnikateľov a vybrané odvetvia jednoduchšie daňové pravidlá. Napríklad drobní poľnohospodári majú danú daň podľa rozlohy, štvorcových metrov, na ktorých podnikajú. Čo sa týka veľkých korporácií, podľa mňa všetci sa snažia platiť takzvaný fair share. Čiže primeraný objem daní. Samozrejme, nechcú platiť priveľa daní a bojujú, ak sa im zdajú nároky neprimerané. Vlani napríklad štát prijal opatrenie, ktoré začalo platiť teraz od apríla. Ide o zabezpečený cash register. Takmer všetci podnikatelia a jednotlivci, ktorí vykonávajú hotovostné operácie, sa musia doň zapojiť. Register cez určitý algoritmus zabraňuje zatajovaniu tržieb.

Neprehliadnite

Ale sú tu prípady ako Apple v Írsku a podobné, kde tieto firmy platili veľmi nízke dane z príjmov aj z iných štátov.

Je to nevidím tak jednoznačne. Kto je v tomto prípade na vine? Apple alebo írska vláda? Mohli alebo nemohli v danom čase platiť takú daň? Sú prípady, keď sa daňovník pohybuje na hrane. No aspoň sa snaží niečo platiť. Ale tí, ktorí jasne porušujú pravidlá, sú horší.

Daniari pri reštauráciách porovnávali účtenky s obratom. Zistili, že to nesedí, a potom postupovali na základe vlastných odhadov 

Na Slovensku práve intenzívne riešime veľkú DPH kauzu, kde ide o podnikateľa s blízkymi väzbami na najvyššiu politiku. Máte podobné kauzy aj v Rakúsku?

Pri DPH ide o previazanie dane na obrat, nie na zisk. Ak má podnikateľ zaplatiť z obratu DPH, v Rakúsku je štandardná sadzba 20 percent, je to veľmi často viac ako výnos vyplývajúci z podnikania, a preto môže byť hrozbou pre existenciu podnikateľa. Aj v Rakúsku máme niekoľko veľkých DPH prípadov, ale ako je verejne známe, diskusia prebieha o legislatívnych požiadavkách, nejde o DPH podvody. Niekde ministerstvo financií našlo riešenie v súlade s legislatívou EÚ a podnikateľ tak nie je dodatočne zaťažený DPH. Ale stále prebiehajú dva či tri prípady, kde má Európsky súdny dvor rozhodnúť, či sa v daných prípadoch má alebo nemá DPH platiť.

Ako daniari zisťujú, koľko príjmov subjekty nepriznali, aké boli ich skutočné príjmy?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 27/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 15

Rubrika Téma

Tagy daňové úniky, Rakúsko