Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlatá horúčka kryptomien. Už to nie je len bitcoin

06.07.2017, 14:00 | Michal Lehuta | © 2017 News and Media Holding

Rýchly rast hodnoty a počtu virtuálnych mien je sčasti bublinou. Do budúcnosti však tieto alternatívne platidlá môžu ostať formou rizikovej investície

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Financie

Kto pred rokom kúpil jeden bitcoin za trhovú cenu 600 – 700 dolárov, dnes by mal v rukách hodnotu viac ako 2 500 dolárov. Ešte rýchlejšie sa v posledných mesiacoch zhodnocovala ďalšia virtuálna mena ethereum. V čom tkvie niekoľkonásobný nárast hodnoty týchto elektronických kryptomien? A má zmysel o nich uvažovať ako o investícii?

Proti centrálnym bankám

Aj keď elektronické meny datujú svoj myšlienkový pôvod do osemdesiatych rokov minulého storočia, najstaršia počítačová mena bitcoin vznikla až v krízovom roku 2009 ako odpoveď IT expertov na pociťované nebezpečenstvo tlačenia peňazí centrálnymi bankami. V minulosti totiž neúmerné zvyšovanie menovej zásoby zo strany menových autorít viedlo často k hyperinflácii, teda znehodnoteniu meny, napríklad v Nemecku, Maďarsku či Rakúsku.

Tomuto problému bitcoin predchádza technologickým obmedzením jeho množstva. Algoritmus jeho „ťažby“ prostredníctvom zložitých počítačových výpočtov síce umožňuje postupný rast počtu bitcoinov, ten sa však s časom spomaľuje a nikdy nedovolí presiahnuť celkový počet 21 miliónov jednotiek tejto meny. Dnes je v obehu okolo 15 miliónov bitcoinov.

Zrod blockchainu

Tvorca tejto virtuálnej meny nie je známy, jej základný softvér zverejnil programátor (alebo skupina programátorov) pod pseudonymom Satoši Nakamoto. Výhodou bitcoinu je, že nemá žiadny zraniteľný centrálny manažment, čo mu umožňuje technológia blockchain. Teda distribuovaný, ale zosieťovaný účtovný systém, v ktorom stále rastie počet záznamov, takzvaných blokov. Tie sa spätne nedajú upravovať, akúkoľvek snahu o prepísaní by systém okamžite zaznamenal. Blockchain má široké využitie nielen vo svete virtuálnych mien, ale aj v iných oblastiach ako spôsob evidencie transakcií, súborov, hlasovania či identít. V bankovníctve by dokonca mohol nahradiť systém SWIFT (TREND 19/2016). Absencia centrálneho zúčtovávania obchádza problémy, aké v marci zažila spoločnosť prevádzkujúca kreditné karty Visa, keď výpadok jej klíringového systému trval celé tri dni.

Drahé prevody

Nevýhodou bitcoinu však zostáva to, že cenovky tovarov a služieb sú stále fixované v lokálnej mene. I pri platbe touto virtuálnou menou tak jej kúpyschopnosť okrem kurzu virtuálnej meny k euru stále silno závisí aj od politiky centrálnych bánk. Inflácii bežných peňazí sa ním dá vyhnúť iba prostredníctvom rastu kurzu hodnoty virtuálnej meny k euru. A ten, samozrejme, nie je zaručený.

Nevýhodou zostávajú aj pomerne vysoké poplatky za nákup či predaj v tejto mene. Ide však zrejme len o dočasný problém. Ten tkvie v tom, že developeri bitcoinu sa nevedia dohodnúť na tom, ako zvýšiť objem transakcií, ktoré systém dokáže spracovať. Výsledkom je súčasný stav, keď jeden prevod stojí aj štyri doláre a jeho potvrdenie trvá hodiny, opisuje situáciu britský týždenník The Economist. Napriek nemožnosti falšovania bitcoinu ostáva rizikom aj hrozba krádeží – najmä na bitcoinových burzách, kde si jeho používatelia často ukladajú svoje virtuálne peňaženky.

Japonci ho uznali

Prečo hodnota bitcoinu v ostatných mesiacoch tak rýchlo rastie? Jedným dôvodom je Japonsko, ktoré v apríli uznalo bitcoin za menu použiteľnú v tejto ázijskej krajine. Spolu s tým bude štát regulovať spomínané burzy, ktoré kryptomenu zamieňajú za miestne jeny. Tieto organizácie musia po novom spĺňať podmienky možnosti identifikácie klientov a transakcií v rámci boja proti praniu špinavých peňazí.

Oficiálne uznanie zo strany japonskej vlády pomohlo širšiemu používaniu virtuálnej meny, ako aj hodnote samotného bitcoinu. „Vďaka takzvaným sieťovým efektom rastie hodnota siete kvadraticky s počtom uzlov,“ vysvetľuje súvislosť medzi používaním a hodnotou virtuálnej meny IT nadšenec Juraj Bednár. Podobnú legislatívu ako Japonsko od júla zavádza aj Austrália, podobné kroky zvažuje aj Rusko, ktoré má záujem na oslabení úlohy amerického dolára a jeho ceny určujúcej hodnotu ropy a plynu. V stredoeurópskom prostredí platenie bitcoinom nedávno umožnil český internetový portál Alza, čo zas pomáha jeho adopcii v našich krajinách.

Pozor na podvody

Ďalším dôvodom rastu cien sú však finančné špekulácie na neprestávajúce zdražovanie virtuálnych mien. To potom viac pripomína pyramídovú hru, keď rast hodnoty jednotky meny závisí len od naberania ďalších investorov do systému. Okrem toho, keďže na virtuálnych menách sa dá celkom rýchlo zarobiť, ich počet sa stále zvyšuje. „Existuje množstvo falošných kryptomien, ktoré fungujú podobne ako Ponzi schémy,“ hovorí J. Bednár o tomto pyramídovom efekte. Príkladom môže byť mena onecoin riadená zo schránkových firiem v Dubaji a Belize.

Ekonómovia z univerzity v izraelskom Tel Avive a americkej Tulse zasa zistili, že raketový rast ceny bitcoinu v roku 2013 nad hranicu tisíc dolárov bol spôsobený hlavne podvodnými obchodmi na vtedy najväčšej bitcoinovej burze Mt. Gox v Tokiu. Dvaja neautorizovaní obchodníci pod prezývkami Markus a Willy vtedy dokázali obchodovať bez toho, aby používali skutočné peniaze. O rok nato burza Mt. Gox skrachovala spolu so státisícami bitcoinov jej používateľov.

Nasledovníci

Odvtedy sa trh s kryptomenami pozviechal až k maximám v júni tohto roku. Celková hodnota kapitalizácie dosahuje podľa portálu Coinmarketcap zhruba 100 miliárd eur, z toho samotný bitcoin tvorí niečo menej ako polovicu. Od začiatku roka poklesol jeho „trhový podiel“ z takmer 90 pod 50 percent. To reflektuje rast počtu i hodnoty iných elektronických mien.

Ako príklad možno uviesť ethereum, ktoré má medzi kryptomenami špecifické postavenie. Vzniklo len predvlani a na svoje financovanie ho často využívajú začínajúce firmy prostredníctvom takzvaných inteligentných kontraktov (angl. smart contracts). V princípe tak táto mena predstavuje aj formu akcií, teda podielov na budúcich ziskoch spoločností. Tam však tkvie aj riziko vývoja jej hodnoty – ak biznis projekty nevyjdú, podiely v nich budú bezcenné.

Pozor na investovanie

Aj fanúšik kryptomien Juraj Karpiš z inštitútu INESS preto súčasnú horúčku okolo nich komentoval slovami, že „zlé peniaze [bežné štátne meny] sú lepšie ako žiadne“. Nezdarov bolo v nedávnej minulosti niekoľko. Okrem spomínaného škandálu burzy Mt. Gox sa vlani v lete zasa jednému hackerovi podarilo cez dieru v systéme ukradnúť ethereum za 57 miliónov dolárov, cituje český magazín Respekt programátora Pavla Ševčíka. Podozrivé sú aj nedávne predaje z takzvaného základného bloku tejto meny, ktoré sú napríklad v prípade bitcoinu nepredajné, upozorňuje Martin Lindák z Nadácie F. A. Hayeka.

Ten by ani v bitcoine neodporúčal vlastniť väčšie množstvo úspor, pretože volatilita jeho ceny je vysoká. Rozkolísanosť ceny tiež komplikuje úverové vzťahy. Potenciálny investor by mal v súčasnosti tiež zvážiť aj základné pravidlo, že investičné aktíva sa nakupujú vtedy, keď sú lacné, a nie keď sú na vrchole ich cenového kolísania. Môžu totiž aj rýchlo padnúť. Napríklad keď Čína začiatkom roka zaviedla voči bitcoinovým burzám reštrikcie, cenami virtuálnej meny to zamávalo smerom nadol. Číňania totiž bitcoin začali využívať ako premosťovací prostriedok výmeny jüanov za doláre, ktorú Peking obmedzuje.

Regulácia je potrebná

Decentralizácia správy kryptomien je na jednej strane prínosom, ako však ukázali hackerské útoky a krachy ich búrz, je na druhej aj nevýhodou. Preto je na mieste okrem uznávania novej meny zo strany vlád aj ich regulácia. Napríklad preto, aby sa krádeže virtuálnych peňaženiek dali vystopovať. Aj pre tento dôvod už bitcoin dnes nie je úplne anonymný. Túto funkciu už preberajú skôr iné meny, ako napríklad monero, dash či zcash. Tým pomáha aj pomaly miznúce bankové tajomstvo v prípade klasických finančných inštitúcií.

„Najviac potrebu regulácie vnímam v oblasti daní a účtovníctva,“ hovorí nadšenec kryptomien David Stancel. Virtuálnym menám ako investícii však verí. „Samozrejme, ide stále o veľmi mladý a neregulovaný trh s množstvom nástrah súvisiacich napríklad s technickou náročnosťou manipulácie s kryptomenami či podvodnými projektmi. Rizikové sú určite aj čestné projekty, keďže veľa z nich pracuje na doposiaľ praxou neoverených konceptoch a je teda pravdepodobné, že mnoho z nich zlyhá,“ hovorí pre TREND.

Skutočná mena? Skôr nie

Potenciálny investor musí mať na pamäti aj to, že jeho investovaná hodnota, napríklad do meny ethereum pomenovanej po mystickom všadeprítomnom plyne, môže rýchlo pominúť. Rovnako ako mýtus o éteri. „Treba si uvedomiť, že aj kvalitná kryptomena môže kedykoľvek úplne stratiť svoju hodnotu – podobne ako klasické peniaze,“ uzatvára J. Bednár.

Bude z bitcoinu, litecoinu či etherea niekedy ozajstná mena, v ktorej budeme realizovať väčšinu svojich nákupov? Zrejme nie. S pokračujúcou fragmentáciou životných štýlov je pravdepodobné, že virtuálne meny, najmä ak majú solídny technologický základ, dokážu prejsť testom dôvery ľudí prežiť aj dlhodobo. Preto budú okrem svojej funkcie sprostredkovateľa transakcií naďalej ponúkať aj zaujímavé, hoci vždy veľmi rizikové investičné príležitosti. 

Virtuálne meny pribúdajú

Bitcoin – najstaršia kryptomena

Ethereum – umožňuje vytvárať ďalšie krytomeny

Litecoin – má nižšie transakčné poplatky

Ripple – môže nahradiť bankový účtovný systém SWIFT

Dash – ponúka okamžité a súkromné transakcie

Monero – zabezpečuje anonymitu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Financie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.