Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Šéf odborárov: Prečo spolupracujeme so Smerom? Lebo je to bežné

Najväčší slovenský odborový zväz OZ KOVO má za sebou turbulentné obdobie. Koncom minulého roka sa od neho odčlenili najväčšie odbory v automobilke Volkswagen a už pod novou hlavičkou Moderných odborov zorganizovali najväčší štrajk v dejinách Slovenska.

14.07.2017, 12:35 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Predseda OZ KOVO Emil Machyna vysvetľuje ďalšie plány zväzu, stratégiu vyjednávania, často kritizovanú spoluprácu s vládnou stranou Smer-SD a poberanie príspevkov od zamestnávateľov.

Kolektívne vyjednávania sú tento rok oveľa razantnejšie. V niekoľkých firmách bola vyhlásená štrajková pohotovosť, v PPS Detva a vo Volkswagene Slovakia boli ostré štrajky, organizovali sa protestné pochody. Čím si to vysvetľujete?

Aj v minulých rokoch sme robili nátlakové akcie, ale nie v takých veľkých počtoch. Je to výsledok situácie v ekonomike a na trhu práce. Určitý vplyv má na to aj naša kampaň za zvyšovanie miezd, ktorú sme rozbehli v minulom roku. Dnes je na trhu práce nedostatok ľudí. Zamestnávateľ už nemôže povedať, že ak budete štrajkovať, za bránami je dostatok ľudí, ktorí vás nahradia. Druhým faktorom sú aj dobré ekonomické výsledky firiem. V tých rezortoch, kde zastupujeme ľudí, je teda priestor, aby mzdy rástli výraznejšie. Keď sme si pozreli podiel miezd na celkových nákladoch firiem, pohybujú sa niekde na úrovni siedmich percent. Myslíme si preto, že ak by sa mzdy dvíhali o osem až deväť percent za rok, tak to je 0,9 percenta rastu celkových nákladov, čo podniky bez problémov zvládnu. Všetky tieto faktory teda majú vplyv na to, aby mzdy rástli. Musím konštatovať, že v tých firmách, kde je OZ KOVO, sú mzdy o 21 percent vyššie ako tam, kde nie je. Celkovo pritom zastupujeme na Slovensku 488 firiem a skoro 200-tisíc zamestnancov.

Neprehliadnite

Majú teraz ľudia väčší záujem o vstup do odborov?

Členská základňa nám rastie. Jednak je to našou kampaňou, ale taktiež ľudia vidia, že sa odborom podarilo vybojovať pre nich lepšie podmienky a má teda zmysel sa organizovať. Len tento rok sme získali zhruba štyritisíc nových členov a založili sme v mnohých firmách nové odbory. Hlavným cieľom ľudí je, samozrejme, dohodnúť dobrú kolektívnu zmluvu a dobré pracovné podmienky. Na to však potrebujeme mať ľudí v podnikových výboroch a predsedov miestnych odborov, ktorí sú ochotní pre to niečo spraviť. Aby nedávali len požiadavky, ale sú ochotní pripraviť ľudí, aby za nimi stáli.

Koľko má v súčasnosti OZ KOVO členov?

Máme viac ako 70-tisíc členov. Nám počet členov v posledných rokoch neklesal. Mali sme stabilnú členskú základňu. Posledný rok, naopak, rastie, keďže zakladáme nové organizácie. Len v Trenčianskom kraji ich takto vzniklo šesť za posledného pol roka.

Ako stanovujete v podnikoch podmienky, s ktorými idete do kolektívneho vyjednávania, aby sa nestalo, že sú to nereálne požiadavky?

V regiónoch máme metodické pracoviská, ktoré majú svoje oddelenia zamerané na právnickú, ekonomickú problematiku a BOZP. Títo ľudia pripravujú na žiadosť zamestnancov v podnikoch analýzy. Máme členov v dozorných radách podnikov, zamestnávateľ je preto povinný dať nám svoje ekonomické ukazovatele. Navyše, máme prístup do celoeurópskeho systému, kde sú aktualizované ekonomické dáta z nadnárodných spoločností, ktoré poskytujú odbory v iných krajinách. Ak potrebujeme poznať dáta nejakej firmy za posledných päť rokov, vieme sa k nim rýchlo dostať. Je to však uzatvorené len pre nás, informácie odtiaľ nejdú von. Presne vieme potom zistiť, akú kolektívnu zmluvu táto firma dohodla v jednotlivých štátoch, aké mali ekonomické výsledky.

Dokonca je tam aj európska podniková rada, takže často si vieme pozrieť aj konsolidovaný pohľad a investície. Vieme si spraviť presnú analýzu, v akej kondícii sa firma nachádza, koľko investuje, aký má zisk, rentabilitu, pridanú hodnotu atď. Podľa toho vieme povedať, aký je súčasný stav vo firme a čo môžeme požadovať. Nie sú to teda len vymyslené čísla.

Sme súčasťou politiky rovnako, ako sú ňou zamestnávatelia 

Ako je to počas vyjednávania v podnikoch? Prepočítavajú si návrhy firmy tamojší odborári alebo tam sú ľudia z centrály OZ KOVO?

Snažíme sa našich ľudí vo firmách naučiť základy ekonomiky, Zákonník práce, účtovníctvo, jednoduchú finančnú analýzu. Ročne preškolíme okolo 1 200 našich funkcionárov. Máme predsedov, ktorí sú odborníci vo svojej oblasti, ale nie sú to študovaní ekonómovia. Poskytneme im tabuľky, kde dosadia už len niektoré čísla a vyhodí im to konkrétne dosahy na mzdy. Tí, ktorí sú už zdatní a vyznajú sa, to robia sami. Necháme ich prvé dve-tri kolá kolektívneho vyjednávania a potom im poradíme. Máme oddelenie finančných analýz a v prípade potreby vstupujeme aj do vyjednávania, keď prídu naši experti a odborne argumentujú finančnému riaditeľovi podniku.

OZ KOVO aj vy osobne ste kritizovaní za úzku spoluprácu s vládnou stranou Smer-SD. Neznižujete tým vašu kredibilitu ako nezávislého odborového zväzu?

Deväťdesiat percent odborárov v Európe spolupracuje so sociálnou demokraciou. Predseda rakúskych odborov, ktoré sú náprotivkom OZ KOVO, je členom tamojšej sociálnodemokratickej strany a poslancom parlamentu. Švédsky premiér vyšiel z odborov, anglické odbory založili tamojšiu Labour Party a odbory im tam vo voľbách robia kampaň. V každom štáte je takéto prepojenie. Pretože keď príde k moci pravica, zoberie nám Zákonník práce, BOZP a ďalšie výhody. Orientujeme sa teda hodnotovo podľa toho, kto súhlasí s našimi názormi.

Samozrejme, ani my nesúhlasíme so všetkým. Ale toto sú základné veci, a preto spolupracujeme so Smerom-SD. Chceme predsa pre našich ľudí dosiahnuť dobré podmienky. Ak nám niekto zruší rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa alebo spolurozhodovanie, čo budeme potom robiť? Budeme musieť štrajkovať. Sme teda súčasťou politiky rovnako, ako sú ňou zamestnávateľské organizácie, ktoré sú prepojené na politické strany. Platí jedna zásada: Ak máte vlastný názor, ovplyvňujete politiku. My ho máme. Ak to nebudeme robiť my, budú to robiť iní.

Ďalšia vec, ktorá sa OZ KOVO vyčíta, je údajné branie darov od Samsungu a automobilky Kia, čím si mali firmy zabezpečiť, aby v nich odbory nerobili problémy.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 28/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Rubrika Téma

Tagy Emil Machyna, odbory