Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nekonečná žiarovka svieti od roku 1901. Je z čias, keď sa dbalo na životnosť

17.07.2017, 19:01 | Patrik Garaj | © 2017 News and Media Holding

V roku 2001 sa v kalifornskom meste Livermore konala veľká oslava storočnice. Jubilantom však nebol človek, ale žiarovka. Na miestnej požiarnej zbrojnici totiž nepretržite svieti od roku 1901.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 18

Tagy

žiarovky

Prežila už aj dve webkamery, ktoré jej život prenášajú na internet.

Žiarovka bola vyrobená spoločnosťou Shelby Electric Company v poslednom desaťročí 19. storočia. Za dlhodobú službu si vyslúžila zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Okrem toho sa stala aj dôležitou figúrou v diskusii o fenoméne plánovaného opotrebovania. Je totiž príkladom výrobku, pri ktorom sa jednoznačne dbalo na dlhú životnosť.

Práve segment výroby žiaroviek sa stal významným dejiskom stratégie plánovaného opotrebovania. V roku 1924 totiž vznikol v Ženeve kartel výrobcov žiaroviek, do ktorého patrili napríklad firmy Osram, Philips a General Electric. Dohodli sa na stanovenej životnosti žiaroviek 1 000 hodín.

Kartel s názvom Phoebus tak obrátil naruby dovtedajšie snahy o čo najdlhší život žiaroviek. Cieľom bolo zníženie nákladov a koordinovaná regulácia cien. V rámci kartelu boli dokonca stanovené pokuty pre výrobcov, ktorí by na trh dodávali žiarovky s dlhšou životnosťou.

Neprehliadnite

Príbeh kartelu je korunným príkladom všetkých odporcov plánovaného opotrebovania. Existujú odborné názory, že tisícka hodín bola napokon optimálnym návrhom na životnosť žiarovky. A aj tie, ktoré dnes svietia dlhšie, sú energeticky menej efektívne a tiež menej výkonné. Napokon aj žiarovková babička na strážnici v Kalifornii len sliepňa a neplní svoj pôvodný účel. Je len atrakciou.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 28/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 18

Tagy žiarovky

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.