Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nekonečná žiarovka svieti od roku 1901. Je z čias, keď sa dbalo na životnosť

17.07.2017 | Patrik Garaj

Diskusia (18 reakcií) Pravidlá diskusie

17.07.2017 | Roman Kanala

Tá žiarovka u hasičov funguje od 1901, ale vyrobená bola ešte v 19. storočí. Má dlhé vlákno, takže má veľký odpor a nejde do vysokých teplôt. To je ešte jedna z tých červenkastých s maximom v infračervenom spektre. To bol jeden dôvod, prečo tak dlho vydržala.

Iným dôvodom je jej perfektná hermetizácia. Dnešní výrobcovia žeraviacich žiaroviek utratili veľa peňazí na vývoj ílu s epoxydom tak, aby žiarovka, ktorá zohrieva objímku, spôsobila vysušenie ílu medzi objímkou a sklenou bankou a pustila vzduch do žiarovky. Vzduch obsahuje kyslík a v kysliku vlákno zhorí za pár sekúnd po dehermetizácii.

Kartelová firma v Ženeve bola o tom, že každý výrobca si nájde spôsob, ako životnosť žiarovky obmedziť na 1000 hodín +/- 10%. Ak jeho žiarovky prekročia životnosť 1000 hodín o viac, ako o 10%, musí ostatným platiť pokutu. Založili si firmu, ktorá robila testy a vyberala peniaze a prerozdeľovala ich ostatným. Tá firma mala právnu formu akciovej spoločnosti, viackrát zmenila meno i adresu, až kým neboli kartely zakázané aj vo Švajčiarsku. Kedysi boli kartely úplne legálne, ale svet sa mení a Švajčiarsko musí tiež.

18.07.2017 | @@@

takže opať ukažka špinaveho kapitalizmu ked zisky boli viac ako všetko ostatne najmä moralka :D

18.07.2017 | didinko

Mali sme tu 40 rokov sociálny experiment s názvom socializmus. Zdalo sa ti, že vtedy žiarovky vydržali dlhšie ako dnes? Mne nie.

18.07.2017 | Balt

A to si musel mať šťastie a dostať v obchode žiarovku (toaleťák, bicykel, auto, poriadne mäso atď atď)

18.07.2017 | @@@

aha takže sa budeme vyhovarať prečo možeme oj.bovať ludi :D

18.07.2017 | didinko

Len som ti uviedol priklad, ze ten socializmus bol rovnako spinavy ako kapitalizmus.

18.07.2017 | Rudo Kodo

Kartel vyrobcov ziaroviek s planovanou zivotnostou vznikol vdaka statnym regulaciam v trhu. V slobodnom trznom systeme by totiz nemohli existovat statom vynucovane zvratenosti ako patenty a licencie, ktore nasilim brania vstupu konkurencie.

18.07.2017 | salamoon

a v akom systeme vznikaju kartely, ak nie slobodnom trznom ?.. zrejme by si si mal najprv vygooglit zakl. definiciu kartelu..

18.07.2017 | Rudo Kodo

Kde je slobodny trh? Existuje v nejakom state? Lebo vsade je iba statom riadeny a zlyhanie statu potom socialisti pripisuju k zlyhaniu trhu alebo k zlyhaniu kapitalizmu.

18.07.2017 | @@@

ved tie kartely vznikali prave preto že tam štat nezasahoval a nijako ich neobmedzoval ...takže netrep nezmysli ....v každom trhu ide o znužitie moci najmä v kapitlaistickom kedže zaklad kapitalizmus hovori maximalozovať zisky sebectvo a chamtivosť a vysledkom toho je jedine monopol o čo sa mnohe firmy v takom prostredi snažia a v 19stor bol monopol bežny či už v pripade jednej fimy ale malej skupiny ktora potom cez kartel určovala všetkym ceny aby na tom čo najviac zarobili čiže maximalizovali zisky

18.07.2017 | Rudo Kodo

Netrep o kapitalizme nezmysly, sudruh. Holy k okot o tom vies a o ekonomike dva.

18.07.2017 | Rudo Kodo

V trhu, ktory neriadi stat monopol vzniknut nemoze a keby vznikol, tak by bol pozehnanim pre spotrebitela. Znamenalo by to totiz, ze svoje vyrobky a sluzby ponuka s takou vysokou kvalitou, takou nizkou cenou a s tak malym ziskom, ze sa nikomu neoplati podnikat v rovnakej oblasti.
Dobry clanok o tom, ako v slobodnom trhu jeden jediny clovek porazil monopol.
https://en.wikipedi...

19.07.2017 | @@@

ano kecy kecy kecy a nič viac len kecy ....ty žiješ len v naiviote že kapitlizmus vyrieši všetko pre blaho ludi s moralkou a ešte v prospech ludi ale toto su len poj.abne žvasty ...zaklad kapitalizmu je sebectvo a chamtivosť a jeho maximalizovanie čo sa hovori maximalizovať zisky a tie sa daju najlepšie pri vladnuti ako monopol preto snaha každej firmy je dosiahnuť monopol a potom určovať ceny a maximalizovať zisky ....takže jedna vec je tvoja naivita a druha je realita kde naivite nema žiadne miesto :P

18.07.2017 | Rudo Kodo

A mimochodom, tato ospevovana ziarovka sice mozno svieti 100 rokov, ale jej ucinnost svietenia a pouzitia zdrojov je takmer rovnaky, ako ked si chciete svietit kovacskou kovadlinou a nahrievate ju acetylenovym horakom.

18.07.2017 | OliWer1

Ale veď to je úplne v poriadku, má vyše sto rokov. Každý, kto by takú žiarovku mal doma na svietenie, by ju už dávno vymenil. Problém je, že niekto určuje za teba ako klienta, kedy máš žiarovku vymeniť pomocou *urvítok vomtovaných do rôznych zariadení.

18.07.2017 | bozsky

toto mi pripomina Bilderberg.
dokym sa sami nepriznali: "ano, existujeme", tak vsetky media tvrdili, ze su to konspiracie.
teraz EU nakazala znizit mieru planned obsolescence a tak media chrlia jeden clanok za druhym, ako keby doteraz o probleme nevedeli. pritom "konspiratori" o tomto informuju uz desatrocia.

ked padla zelezna opona, zacali fabriky z vychodneho bloku dovazat na veltrhy svoje zariadenia. pracky, chladnicky... zapadniari sa pytali, ako dho vydrzia a kedy sa "maju pokazit". vychodniari nechapali, co tym myslia. tak zapadniari nakupili kusy na testovanie a ked zistili, ze sa do sice socialistickych a menej sofistikovanych zariadeni nepridavaju ku rv!tka, prisla velka ofenziva a zacali skupovat fabriky. velmi sa bali, ze by ich klienti mohli uprednostnit jednoduchsi lacnejsi a trvacny produkt pred ich nabliskanym docasnym.

18.07.2017 | Rudo Kodo

To o com pls tocis?

18.07.2017 | Rudo Kodo

Odporucam
http://www.mises.cz...

http://www.mises.cz...

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.