Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Martin Kahanec: Príspevky na presťahovanie problém neodstránia

Príspevky na presťahovanie sa za prácou z východu Slovenska na západ, ale aj zo Spojeného kráľovstva, Nemecka či Česka naspäť na Slovensko. Toto sú kľúčové opatrenia, ktorými chce vláda vyriešiť problém slovenských firiem s nedostatkom disponibilnej a kvalifikovanej pracovnej sily. Ekonóm Martin Kahanec pre TREND hovorí, že príspevky môžu byť dobré ako signál, že krajina týchto ľudí potrebuje. Problém však neodstránia.

16.07.2017, 19:00 | Katarína Ragáčová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Vláda avizuje zmeny v príspevku na presťahovanie sa za prácou, hovorí tiež o výstavbe nájomných bytov. Pomôže to vyriešiť nedostatok pracovnej sily na Slovensku?

Žil som vo viacerých krajinách. Procedúry na získanie dotácií sú väčšinou oštara a zároveň nehrajú veľkú rolu. Migračné rozhodnutie je dlhodobé, ale opatrenie, ktoré vláda plánuje, je príliš krátkodobé. Ľudí zaujíma, či budú mať kde bývať, možnosti zamestnania a kariérneho rozvoja, čo si za plat kúpia a akú kvalitu verejných služieb tam dostanú. Nájomné byty by mohli pomôcť. Otázka je, či to ľudia budú akceptovať. Na Slovensku je silná preferencia vlastniť nehnuteľnosť, veď aj v súčasnosti je približne 90-percentná miera vlastnenia nehnuteľností.

Neprehliadnite

Na čo by sa teda mal štát zamerať?

Okrem nájomných bytov by mal začať intenzívne rozvíjať prímestskú dopravu, ktorá zvýši ponuku nehnuteľností relevantných pre človeka, ktorý chce pracovať v oblasti, kde je dostatok práce. Ak si nebude musieť kúpiť nehnuteľnosť napríklad v centre Bratislavy či Košíc, ale v okrajovej časti a bude si istý, že sa bez časovej tiesne dostane do práce, zvýši sa mu dostupnosť bývania. A nemusí to byť hneď o nájomnom bývaní.

Martin KahanecZdroj: Miroslava Spodniaková

Skôr ako na príspevky na presťahovanie by mal štát investovať do toho, aby lepšie pokryl dopravou centrá, kde je práca?

Áno, lebo kľúčovým dôvodom, prečo sa ľudia nesťahujú, je rozdiel cien nehnuteľností. V Rožňave predáte trojizbový byt s výhľadom za 25-tisíc eur a v Bratislave si kúpite garsónku za 70-tisíc eur. Jedným zo spôsobov, ako znížime tento rozdiel, je, že zdostupníme bývanie v ekonomických centrách. A to spravíme napríklad tak, že ich prepojíme s ich okolím.

Príspevky na presťahovanie môžeme opäť vnímať len ako populizmus politikov?

Príspevok môže pomôcť, ale kľúčové sú systémové zmeny v bývaní. Môžeme budovať nájomné byty, ale druhá vec je, že musíme rozšíriť relevantnú zónu na bývanie v okolí ekonomických centier. A to urobíme lepšou infraštruktúrou prímestskej dopravy, úplne ideálne koľajovej.

Ján RichterZdroj: Martina Brunovská

Vláda plánuje rozbehať mobilitu pracovnej sily

Vláda chce finančne motivovať tých, sa presťahujú aj s celou rodinou za novonájdenou prácou.

Minister práce Ján Richter hovorí o výške príspevku štyritisíc eur. Peniaze by mali byť určené na fyzické presťahovanie sa, teda napríklad na sťahovacie auto.

Príspevok sa nebude dať využiť napríklad na čiastočné pokrytie nájomného v prenajatom byte. Konečná suma, ktorú by štát preplatil, by závisela od toho, akú sumu by sťahovacia firma vyfakturovala. Vláda hovorí aj o výstavbe nájomných bytov v ekonomických centrách, teda v mestách, kde je dostatok práce a nedostatok pracovnej sily.

Ministerstvo práce taktiež s rezortom zahraničných vecí a Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) avizuje príspevok na presťahovanie sa za prácou v prípade, ak sa Slováci pracujúci v zahraničí rozhodnú vrátiť domov. Výška príspevku ani podmienky nie sú zatiaľ stanovené. SARIO najpr plánuje kampaň na sociálnych sieťach a až po jej vyhodnotení vláda zverejní podmienky na získanie tohto príspevku, ako aj príspevku na rekvalifikáciu.

To by mohlo platiť pri migrácii v rámci republiky. Ale vláda deklaruje, že príspevkami na presťahovanie chce prilákať aj Slovákov zo zahraničia. Dúfa, že prídu desiatky tisíc ľudí.

Títo ľudia sa budú pýtať, akú dostanú zdravotnú starostlivosť, či musia niekoho uplatiť, aby dostali dieťa do škôlky. Ich rožkom neopijeme, 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 28/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Rubrika Ekonomika

Tagy Martin Kahanec, trh práce