Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Autor bestselleru o Putinovi: Rusko nie je Sovietsky zväz. Je o korupcii a prisluhovačstve

Pred dvoma rokmi vyšla novinárovi Michailovi Zygarovi kniha Všetci mocní Kremľa, ktorá sa stala ruským i medzinárodným bestsellerom. Opísal v nej históriu Ruska pod vedením Vladimira Putina, teda obdobie od roku 2000 do roku 2015.

15.07.2017, 19:00 | Michal Lehuta | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ako skonštatovala Svetlana Alexijevič, laureátka Nobelovej ceny za literatúru, „je to veľmi dôležitá štúdia a príležitosť poučiť sa z prvej ruky“. S jej autorom sme sa stretli pri jeho minulotýždňovej návšteve na Slovensku.

V Rusku sa blížia prezidentské voľby. Vaša predpoveď?

Prezident Putin bude v marci znovu zvolený za prezidenta. Za absencie akéhokoľvek politického procesu. A Kremeľ sa na tieto voľby pripravuje.

Ale Vladimir Putin ešte svoju kandidatúru neohlásil.

Áno, ale je zjavné, že bude kandidovať aj na ďalšie volebné obdobie.

Neprehliadnite

Dá sa v krátkosti povedať, ako politický systém s V. Putinom na čele vznikol, ako sa vyvinul?

O tejto otázke musí byť napísaných množstvo kníh. Bola to dlhá cesta. Oligarchovia, ktorí sú pri moci teraz, sú už iní ľudia ako tí, ktorí tam boli počas Putinovho prvého obdobia v prezidentskom úrade [2000 – 2004]. Systém sa veľmi zmenil. Nesprávajú sa ako vlastníci jednotlivých podnikov, úradov, ktoré majú riadiť, lebo všetci vedia, že o ne môžu hocikedy prísť. Veľa oligarchov z minulosti, aj keď možno nechcú priamo emigrovať, tak predávajú svoje biznisy. A máme tu teda novú generáciu.

Michail ZygarZdroj: Martina Brunovská

Vo svojej knihe prízvukujete, že prezidenta Putina vytvaroval korupčný systém ľudí, ktorí ho obklopujú. Naznačujete, že situácia v Rusku na čele aj s niekým iným ako s Putinom by bola podobná?

Nikto nevie, čo bude po Putinovi. Je tu však armáda byrokratov, od ktorej je závislý. On nerobí žiadne nepopulárne rozhodnutia, nič, čo by išlo proti jeho systému, proti jeho ľuďom.

Hlavný dôvod, pre ktorý je Putin v Rusku taký populárny, je, že dal Rusom opäť pocit, že ich krajina je veľmoc. Prečo je to pre mnohých Rusov také dôležité?

Ruská spoločnosť nie je homogénna. Sú to rôzni ľudia s absolútne rôznymi hodnotami. Pre niektorých je myšlienka impéria dôležitá. Pretože počas dekády po kolapse Sovietskeho zväzu zažívali veľkú traumu. Kolaps ZSSR neznamenal porážku Spojenými štátmi. Sovietsky zväz bol porazený Rusmi, ktorí zhodili totalitný systém. To by mohlo byť dôvodom na veľkú hrdosť, ale nanešťastie si ľudia túto demokraciu a prosperitu veľmi neužívali. Kvôli totálnemu hospodárskemu rozpadu deväťdesiatych rokov. Mnoho Rusov sa v týchto rokoch cítilo opustenými a poníženými.

Tieto emócie využívajú politici, nacionalizmus je dnes veľmi populárny. Vidíme, že Amerika si zvolila za prezidenta Donalda Trumpa so sloganom Urobme Ameriku znovu skvelou. Nie je to teda len ruské špecifikum, že ľudia chcú byť na svoj národ a krajinu hrdí. Možno je to preto, lebo časť z nich nemá byť veľmi na čo hrdá. Nie sú veľmi bohatí alebo úspešní. Je to ako potešenie z futbalu. Keď vyhráva váš tím, cítite šťastie bez nejakého hlbšieho dôvodu. Pri nacionalizme ide o to isté, ľudia zrazu môžu byť na svoju krajinu hrdí. Problémom je, že Putin tieto emócie zneužíva. Hovorí, že je to on, čo robí Rusko znovu skvelým. Ale znova musím zdôrazniť, že to neplatí pre všetkých Rusov.

Michail ZygarZdroj: Martina Brunovská

Zachytili sme vaše vyjadrenie, že Putinovo Rusko nie je už to, čo býval Sovietsky zväz. V čom sa Rusko a Sovietsky zväz podobajú a v čom sú iné?

Rusko zjavne nie je Sovietsky zväz. Zmenilo sa všetko – je tu úplne nová generácia ľudí. Putin nie je človek, ktorý by sa tešil v Sovietskom zväze. Jeho ideálny model krajiny je pomyselné impérium, ktoré nie je komunistické. On nie je ľavičiar. Až dodnes boli členovia jeho vlády protrhoví pravičiari, žiadni sociálni populisti. Ale voči Rusku sú tu veľké predsudky. Najmä u Američanov, ktorí si s Ruskom spájajú svoju antisovietsku predpojatosť.

Lenže my sme sa veľmi zmenili. Nič tu už Sovietsky zväz nepripomína. Ale oni sú stále rovnakí bojovníci Studenej vojny. To potom spôsobuje také preháňanie, ako sme videli počas prezidentských debát medzi Hillary Clintonovou a Donaldom Trumpom. Ako keby sa písal rok 1977 a nie 2017.

Nacionalizmus je ako fanúšikovanie vo futbale. Keď vyhráva váš tím, cítite šťastie bez nejakého hlbšieho dôvodu 

Môžeme ich však viniť, keď zoberieme do úvahy Krym, vojnu na Ukrajine, hackerské útoky...?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 28/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Svet

Tagy Rusko

Diskusia (0 reakcií)