Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Drucker chystá radikálne zmeny. Na drahé lieky majú doplácať farmafirmy

Výrobca dokáže klinickými štúdiami, ale aj praxou, že jeho liek je účinný. Ministerstvo zdravotníctva ho teda zaradí do takzvaného kategorizačného zoznamu, čím majú farmaceutická firma aj pacienti garantované, že ho budú zdravotné poisťovne plne preplácať. Takto to funguje pri vstupe liekov na slovenský trh v súčasnosti. Novela z dielne rezortu Tomáša Druckera však chystá radikálne zmeny.

13.07.2017, 14:10 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tie by mali viesť k tomu, že tento systém sa bude uplatňovať len pri niektorých liekoch. Konkrétne pri tých, ktoré nie sú pre štát príliš drahé. Lieky, za ktoré zdravotné poisťovne ročne zaplatia viac ako 1,5 milióna eur, by podľa návrhu ministerstva bolo možné z kategorizácie vyradiť a presunúť do takzvanej podmienenej kategorizácie.

Týkať by sa to malo zhruba 200 liekov. Zámerom je podľa rezortu vedieť detailnejšie predvídať vývoj ich nákladov. Liečba pacientov tým vraj nebude ohrozená. Ministerstvo totiž umožní vstup do kategorizácie zase tým liekom, ktorým to doteraz neumožňovalo prísne nastavenie parametra nákladovej efektívnosti.

Neprehliadnite

Strop pôjde hore

Cena je jedným z kritérií, ktoré rozhoduje o tom, či bude liek plne hradený z verejného zdravotného poistenia, pričom dnes možno do kategorizačného zoznamu zaradiť liek s maximálnou cenou predstavujúcou 24-násobok priemernej mesačnej mzdy. Ministerstvo chce tento cenový strop zdvihnúť na 41-násobok. Pre lepšiu predstavu – nominálne ide o sumy 21 888 eur verzus 37 392 eur.

Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) vo všeobecnosti so zmenami nemá problém. Akurát sa jej nepáči, že jediným posudzovaným kritériom majú byť náklady.„Musí sa prihliadať aj na klinický prínos lieku, záťaž ochorenia, ako aj sociálno-etický rozmer.

Pri cenovej hranici revízií na 1,5 milióna eur sa môže stať, že niektoré lieky, ktoré vstúpili na trh a sú dnes štandardom liečby, by mohli byť revidované,“ hovorí prezidentka AIFP Katarína Slezáková. Podľa nej by tak mohlo dôjsť k nedostupnosti týchto liekov pre pacientov.

Rovnakého dôsledku sa obávajú aj pacientske organizácie. „Nielen u pacientov s Crohnovou chorobou, ale aj u iných skupín pacientov s presne nastavenou špecifickou liečbou konkrétnymi liekmi je nepredstaviteľné, aby mohli o túto liečbu prísť len na základe faktu, že sú pre systém pridrahí,“ hovorí predsedníčka Slovak Crohn Clubu Nina Kováčiková.

Dodávateľom liekov sa zase rezortom navrhovaný model javí ako brzda. Najmä inovatívne lieky totiž vo svojej cene nesú aj náklady na vývoj. „Ak sa táto cena bude nekriticky stláčať a stúpať finančné zaťaženie výrobcov, obmedzia sa zároveň zdroje na vývoj nových liekov, ktoré by v budúcnosti mohli pomôcť mnohým pacientom,“ myslí si prezident Asociácie dodávateľov liekov Koloman Gachall.

Časť uhradí lekár

Režim podmienenej kategorizácie, do ktorej by mali najdrahšie lieky prejsť, zákon už pozná. V súčasnosti sú tam lieky, ktoré zdravotné poisťovne preplácajú v plnej sume na základe výnimky.

Takýmto spôsobom zväčša lekár žiada o uhradenie inovatívnych liekov pre svojho pacienta. Respektíve o preplatenie použitia liekov na inú diagnózu, ako na ktorú boli pôvodne na Slovensku registrované a kategorizované. Predložený návrh zákona však počíta so zmenami aj tu.

Rezort v novele navrhuje, aby lieky v podmienenej kategorizácii poisťovne viac nepreplácali v celej sume. Po novom by mali hradiť len 70, 80 alebo 90 percent z ceny v závislosti od toho, či sú na slovenskom trhu jeden, dva alebo viac rokov.

Päť percent by mal doplácať poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, teda nemocnica alebo ambulancia, ktorá o liek na výnimku v mene pacienta žiada. Zvyšok by mal ísť na účet výrobcov. Plne hradené by mali zostať akurát lieky s neregistrovanou indikáciou, čo sú primárne lieky pre detských pacientov a špecifické onkologické prípady.

„Považujem za scestné, aby sa na úhrade lieku podieľal predpisujúci lekár. S niečím podobným som sa nikde inde vo svete nestretol.“ Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián ŠóthZdroj: Archív Mariána Šótha

Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth tvrdí, že nikde inde vo svete sa nestretol s tým, aby poskytovatelia znášali finančnú spoluúčasť na liekoch. Ako povedal, je to úplne nepochopiteľný návrh.

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 28/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy farmaceutický priemysel, lieky, ministerstvo zdravotníctva, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)