Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Aké sú tajnosti a starosti Milana Fiľa

Horehronec Milan Fiľo, ktorý sa usadil vo veľkom biznise sprivatizovaním ružomberských papierní, otvorené rozhovory médiám nezvykne poskytovať. V interview pre TREND osvetľuje, ako sa mu podarilo preklenúť náročné roky zo začiatku globálnej finančnej krízy, keď sa mu biznisy s hygienickým papierom i mäsom zosunuli do strát. No v posledných rokoch je jeho biznis opäť vo forme. Zároveň sa mu však vracajú na stôl spory z obdobia privatizácie papierní. Bývalí zamestnanci ho žalujú za to, že im nevydal akcie v takej miere, ako ho k tomu zaväzovala privatizačná zmluva. A už dlhšie je kritizovaný aj za svoje nadštandardné vzťahy s politikmi, daňové úľavy a nákup dreva zo štátnych lesov za podmienok, aké vraj iní odberatelia nemajú.

18.07.2017, 21:50 | Ivan Haluza | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Čo ste zmenili vo vašej skupine, že ste váš biznis s hygienickým papierom a mäsom zlepšili a dokonca kupujete ďalšie firmy?

Mäsiarstvo je veľmi zložité a sami sme spoznali, že na vybudovanie dobrej firmy i dobrej značky v ňom treba aspoň desať rokov. Jednoducho lepšie výsledky potrebovali čas. Ešte aj dnes sme v mäsiarstve len na začiatku budovania naozaj dobrého biznisu. Keď sme pred krízou kúpili naše mäsokombináty, ich celkové dlhy boli až 30 miliónov eur. Dnes nemajú jediné euro úverov a sú v zisku. Navyše k Taurisu sme prezieravo prikúpili spracovateľa rýb Rybu Košice, ktorá naše potravinárstvo dostala aj do gastro prevádzok. Tento rok v našej potravinárskej divízii očakávame celkový obrat na úrovni 150 miliónov eur a naša EBITDA v nej bude už dosť slušných osem miliónov eur. A to ešte Rybu Košice chceme rozšíriť na dvoj- až trojnásobnú kapacitu. Náš potravinársky biznis zlepšujeme tiež preto, že sa dokážeme učiť z vlastných chýb.

Vaša najväčšia chyba?

Rozhodne ružomberský futbal. Berie to veľa peňazí, za ktoré sme mohli mať už napríklad ďalšiu veľkú fabriku pre dvetisíc ľudí. Aj keď futbal ma baví. Našťastie vieme a aj budeme investovať aj do racionálnejších biznisov.

Neprehliadnite

Keď môžu mať stimuly iní...

Do čoho chcete investovať v blízkom období?

Potravinársky priemysel chceme budovať nielen v horizontálnom, ale aj vo vertikálnom smere. Chceme si pre naše potravinárske fabriky dorábať vlastné suroviny. Naozaj kvalitného mäsa nie je v Únii dosť, a preto chceme mať aj vlastné farmy. A to s farmami nemyslíme len na Slovensko či Česko, ale pozrieme sa po nich skôr na Ukrajine, v Bielorusku i v balkánskych krajinách. Ďalej budeme investovať aj do nášho biznisu s hygienickým papierom, ktorý po prevzatí slovinskej Palomy dosahuje celkový obrat už štvrť miliardy eur ročne. Dnes sme v tomto biznise európskou päťkou či šestkou. Chceme byť štvorka, hlavne vďaka novým vývozom do západoeurópskych krajín. A chceme ešte prikúpiť nejakého ďalšieho veľkého balkánskeho výrobcu.

Popri Palome máme už dlhšie na Balkáne ďalšie dva papierenské závody v Chorvátsku a Bosne a Hercegovine. Pozeráme sa aj po veľmi zaujímavom srbskom trhu, popri papierenskom biznise nás zaujíma aj drevo, potravinárstvo a energetika. A tiež úplne nové veci v západnej Európe.

Milan FiľoZdroj: Maňo Štrauch

Vo veľkom investujete aj do ružomberských papierní Mondi SCP. No je v poriadku, že na to od vlády dostávate investičné stimuly, aj keď iba modernizujete a neprijímate tam nových zamestnancov? Pred piatimi rokmi ste získali daňovú úľavu 25 miliónov eur na modernizáciu tamojšej výroby buničiny. Pri aktuálnej daňovej úľave 49 miliónov eur na novú výrobu obalového papiera vznikne iba vyše sto nových pracovných miest.

Pri našich ziskoch sme jedným z najväčších platiteľov daní v krajine, a tak si myslím, že máme právo žiadať podporu pri nových rozvojových projektoch. Navyše, my nežiadame štát o hotovosť, ale len o daňové úľavy z budúcich ziskov našej vlastnej fabriky, ktorú zlepšujeme len na vlastné riziko. A pri súčasnom nedostatku pracovnej sily v krajine už aj samotný štát ohlasuje, že stimuly sa nemusia viazať na nové pracovné miesta, ale skôr na nové inovatívne projekty, ktoré zastabilizujú tuzemské firmy. V Ružomberku realizujeme investície, ktoré papierni zabezpečujú konkurencieschopnosť minimálne na desať rokov.

Predsa len, nie ste spolu s Mondi aj bez stimulov dostatočne silní na to, aby ste ružomberské papierne vedeli zlepšovať aj bez stimulov?

O vládne podpory sa zaujímame, lebo ich v iných krajinách získavajú aj naši priami konkurenti. Nedávno Nemecko podporilo jeden nový papierenský projekt ešte vo väčšej miere, ako Slovensko podporuje naše Mondi SCP. Ak by sme my podpory nemali, sme na voľnom európskom trhu znevýhodnení. Alebo Rusko dalo na svojom území jednej novej veľkej papierni až 50-ročnú koncesiu na ťažbu dreva v jeho štátnych lesoch. Každý rok má istých päť a pol milióna kubíkov dreva, čo je ešte o vyše tri milióny kubíkov dreva viac, ako dnes spotrebuje v Ružomberku Mondi SCP.

Milan FiľoZdroj: Maňo Štrauch

Mondi SCP teraz k daňovým úľavám získava aj päťročnú zmluvu na štátne drevo, ktorá bola pre vás možno ešte atraktívnejšia ako úľavy.

Riadim nákup dreva pre túto fabriku už 21 rokov, za celý ten čas sme pre Lesy SR stabilný partner, tak prečo by sme nemohli mať surovinovú istotu na dlhšiu dobu?

Vzťahy s politikmi

V biznise panuje názor, že vaše dlhodobé partnerstvo s Mondi stojí práve na tom, že viete u slovenských politikov vylobovať dostatok dreva a za prijateľné ceny. Sú teda vaše kontakty naprieč všetkými slovenskými vládami tou najväčšou devízou v očiach Mondi?

Nie je to tak. Môj vplyv na Lesy SR sa dlhodobo preceňuje. Veď sa tam neustále mení manažment, tak ako by som tam mohol mať nejaké permanentné slovo? My u slovenských štátnych lesov žiadnu nezdravú protekciu nemáme. Nikto nám nedáva štátne drevo len tak. Naopak, my lesom pomáhame. Do roku 2003 tu nemal kto spracovávať listnaté drevo. Až po tom, čo sme celulózku za štvrť miliardy eur prebudovali z ihličnatého na listnaté drevo, začali lesníci dostávať aj za listnaté drevo vyššie ceny. Dnes kubík listnatej vlákniny stojí na Slovensku zhruba 40 eur oproti menej ako dvadsiatim eurám spred vyše dekády. Štátnym Lesom SR za vlákninu dokonca platíme vždy najvyššie ceny, viac ako súkromným lesom. A čo sa týka nášho partnerstva s Mondi, tak to stojí na oveľa širších základoch, ako je len zabezpečovanie slovenského dreva. Teraz napríklad ideme spolu s Mondi vybudovať úplne nový drevospracujúci závod aj v severných Čechách.

Čo to bude za investícia?

Fabrika na spracovanie až jedného milióna kubíkov dreva, má dosahovať ročné tržby 200 miliónov eur. Nebudeme v nej realizovať našu tradičnú papierenskú výrobu, ale drevársku výrobu dosiek a hranolov pre moderné stavebné systémy. V Európe sa takáto výstavba rozbieha, chceme byť tiež pri tom. Na novú fabriku za 120 miliónov eur sme dostali už aj podporu od českej vlády. Na prelome rokov máme začať stavať.

Prečo ste s vybrali Česko, a nie Slovensko?

Česko spotrebúva v stavebníctve viac dreva a má aj viac voľného dreva. Navyše je bližšie k veľkému nemeckému trhu.

Milan FiľoZdroj: Maňo Štrauch

Sponzorujete nejakú politickú stranu? Nemôžu byť investičné stimuly či dostatok dreva pre Mondi SCP aj vďaka financovaniu politikov?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 28/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Rubrika Rozhovor

Tagy Milan Fiľo