Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tajnosti a starosti Milana Fiľa

13.07.2017, 16:00 | Ivan Haluza | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

Ja si už ani nepamätám, čo bolo pred dvadsiatimi rokmi. Pre mňa je dôležité, kde sú papierne dnes, tvrdí podnikateľ, ktorý presunul centrum svojho biznisu do Prahy

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Rozhovor

Horehronec Milan Fiľo, ktorý sa usadil vo veľkom biznise sprivatizovaním ružomberských papierní, otvorené rozhovory médiám nezvykne poskytovať. V interview pre TREND osvetľuje, ako sa mu podarilo preklenúť náročné roky zo začiatku globálnej finančnej krízy, keď sa mu biznisy s hygienickým papierom i mäsom zosunuli do strát. No v posledných rokoch je jeho biznis opäť vo forme. Zároveň sa mu však vracajú na stôl spory z obdobia privatizácie papierní. Bývalí zamestnanci ho žalujú za to, že im nevydal akcie v takej miere, ako ho k tomu zaväzovala privatizačná zmluva. A už dlhšie je kritizovaný aj za svoje nadštandardné vzťahy s politikmi, daňové úľavy a nákup dreva zo štátnych lesov za podmienok, aké vraj iní odberatelia nemajú.

Čo ste zmenili vo vašej skupine, že ste váš biznis s hygienickým papierom a mäsom zlepšili a dokonca kupujete ďalšie firmy?

Mäsiarstvo je veľmi zložité a sami sme spoznali, že na vybudovanie dobrej firmy i dobrej značky v ňom treba aspoň desať rokov. Jednoducho lepšie výsledky potrebovali čas. Ešte aj dnes sme v mäsiarstve len na začiatku budovania naozaj dobrého biznisu. Keď sme pred krízou kúpili naše mäsokombináty, ich celkové dlhy boli až 30 miliónov eur. Dnes nemajú jediné euro úverov a sú v zisku. Navyše k Taurisu sme prezieravo prikúpili spracovateľa rýb Rybu Košice, ktorá naše potravinárstvo dostala aj do gastro prevádzok. Tento rok v našej potravinárskej divízii očakávame celkový obrat na úrovni 150 miliónov eur a naša EBITDA v nej bude už dosť slušných osem miliónov eur. A to ešte Rybu Košice chceme rozšíriť na dvoj- až trojnásobnú kapacitu. Náš potravinársky biznis zlepšujeme tiež preto, že sa dokážeme učiť z vlastných chýb.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Rozhovor

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.