Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sony Xperia XZ Premium: Ako vyzerá letná láska smartfónistu (test)

15.07.2017, 14:00 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Bol to pocit, ako keď uvidíte nový koncept superšportového auta. Agresívne tvary, unikátny povrch a výbava trhajúca asfalt. Ukazuje možnosti výrobcu a možno sa ani nedostane do sériovej výroby.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika

Enjoy

Nemôžete sa v ňom previezť, maximálne tak nasadnúť a ohmatať kontúry exteriéru. Niečo podobné sa stalo na tohtoročnom veľtrhu MWC v Barcelone. Sony tam okrem iného ukázala, čo najlepšie vie vymyslieť vo sfére mobilov na nasledujúcich dvanásť mesiacov. Xperia XZ Premium so zrkadlovým povrchom a 4K displejom prirodzene zaujala takmer každého. Niekoľko týždňov sme sa presviedčali o tom, či len neklame telom.


Neprehliadnite

Nevšedný povrch


Na jednej strane dodáva Xperii zrkadlový povrch ťažko opísateľný výzor niečoho elegantného, futuristického a výkonného. Niečo ako výbava z filmovej série Muži v čiernom. Nejde o vyleštený kov alebo niečo podobné, ale doslova zrkadlo, na ktorom je tvrdené sklo Gorilla Glass. Áno, vtipom o tom, že to musí byť dámsky mobil stavaný do kabelky spolu s mejkapom, sa nedá ujsť. No v skutočnosti pôsobí pomerne maskulínne.

Na druhej strane to, samozrejme, znamená čistenie odtlačkov prstov. Ako často, to závisí na poriadkumilovnosti používateľa. Dalo by sa to vyriešiť priehľadným krytom a sklom či fóliou. Ale to by estetická úroveň klesla. Tak či onak, s čistením odtlačkov je potrebné sa zmieriť rovnako ako napríklad pri iPhone 7 Jet
Black.


Druhou dizajnovou črtou, ktorú mnohí neprehltnú, sú pomerne veľké rozmery. Vzhľadom na to, že ide o smartfón s 5,46-palcovým displejom, sa mohol vojsť pod 15 cm do dĺžky. Sony si však zatiaľ stále drží širokú bradu a čelo zariadení a ešte nešla do „bezrámčekového“ dizajnu. Šepká sa, že to zmení už s jesennými novinkami. Nejde o žiadnu tragédiu. Je stále tenkáý a menšia ako iPhone 7 Plus s rovnako veľkým displejom. Pochváliť môžeme aj kvalitné továrenské spracovanie s kovovou hranou na vrchu a spodku. Zaoblenie po bokoch však znamenalo, že sa mobil horšie dvíhal zo stola.


Sony okrem povrchu pri dizajnovaní neexperimentovala. Všetko je strohé a súmerné, nechýbajú staré známe záležitosti. Napríklad dvojica stereo reproduktorov smerujúcich na používateľa, 3,5 mm jack konektor na vrchnej hrane a jeden objektív zadného fotoaparátu. Zachované boli poznávacie znaky posledných Xperií, teda samostatná hardvérová spúšť fotoaparátu a čítačka odtlačkov implementovaná do hlavného vypínača na pravej hrane mobilu.

Opätovne sme sa presvedčili, že možno nie zo začiatku, ale postupne sa hardvérová dvojstupňová spúšť stáva naozaj malou závislosťou. Sekundové pridržanie pri akejkoľvek práci alebo aj zamknutom mobile otvorí fotoaparát a môže sa tvoriť. Podobne aj dvojité stlačenie hlavného tlačidla otvorí fotoaparát. Umiestnenie čítačky na hrane má výhody pri držaní mobilu. Ak chce človek odomknúť mobil položený na stole a skontrolovať notifikácie, už je to komplikovanejšie. Nastavili sme si aj odtlačok ukazováka a trochu to pomohlo. Na vypnutom displeji sa nezobrazuje nič, v čom je konkurencia lepšia. Ale aspoň si človek všimne novú správu pomocou LED diódy.


A nakoniec – Xperia XZ Premium disponuje certifikátom odolnosti IP68, takže letné zábery rovno z bazéna sme vyskúšali a všetko úplne v poriadku. Výrobca však odporúča po chlórovanej a hlavne slanej vode mobil osprchovať v čistej sladkej vode.


Zdroj: Sony

Pokračovanie článku - stránka 1 z 4
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 1

Rubrika Enjoy

Tagy Sony, Sony Xperia XZ

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.