Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fabuš lieta v problémoch

20.07.2017, 14:00 | Ivan Haluza | © 2017 News and Media Holding

Jeho mäsiarska raketa nemá problém len s dlhmi, ale môže sa o ňu zaujímať aj polícia

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Keď mäsiarska rodina Fabušovcov pred vyše pol dekádou rástla so svojím malým regio- nálnym Púchovským mäsovým priemyslom smerom k najväčším spracovateľom mäsa v krajine, jej líder Anton Fabuš sa pre TREND vyjadril, že pri obchodoch zjednáva ako cigán a platí ako pán. Okrem toho povedal, že nikdy nič nikomu nedlhoval a stále má to isté mobilné číslo.

To boli časy, keď sedminu akcií mäsokombinátu vlastnil aj bývalý minister financií Ján Počiatek. Dnes už z vyhlásení zemitého mäsiara platí zrejme len to, že zjednáva ako cigáň. Aj mobilné číslo má možno stále rovnaké, ale TRENDU ho za ostatný týždeň už nezdvihol. Za firmu strohejšie komunikuje iba jej hovorca.

Dnes je totiž zjavné, že závratný rast Púchovského mäsového priemyslu a jeho značky Baron, až na objem výroby 80 miliónov eur ročne, nešiel ruka v ruka s udržiavaním primeranej finančnej rentability.

Trenčiansky okresný súd v Obchodnom vestníku minulý týždeň zverejnil informáciu, že na návrh samotného mäsokombinátu začína voči nemu viesť reštrukturalizačné konanie, ktorého výsledkom môže byť rozbeh oddlženia firmy pod súdnou ochranou. Táto situácia nastane iba vtedy, ak firma preukáže dostatočnú finančnú silu na primerané uspokojenie veriteľov.

Naopak, ak by nastal pád mäsokombinátu, pohlo by to celým domácim mäsiarskym trhom, z ktorého by odrazu odišla pätina celoslovenskej produkcie mäsových výrobkov od šuniek cez salámy až po párky či klobásy. Navyše, ako sa javí, podnikateľ Fabuš môže byť aj pod drobnohľadom polície.

Predzvesti horších časov

To, že hospodárenie Púchovského mäsového priemyslu sa nevyvíja najlepšie, naznačovali už aj posledné roky. Po rýchlom raste zo začiatku obdobia finančnej krízy už tržby podniku od roku 2012 ďalej nerástli. Držali sa na úrovni okolo 80 miliónov eur. No najväčšou slabinou firmy bolo, že nikdy nevykazovala výraznejšie zisky, práve naopak. Za roky 2009 až 2013 zarobila vždy iba okolo 300- až 500-tisíc eur ročne. Navyše, v neskorších rokoch boli jej profity ešte nižšie.

Vlani pri celkových tržbách na úrovni 77 miliónov eur zarobila v čistom už iba symbolických šesťsto eur. Je to aj dôsledkom toho, že celý domáci mäsopriemysel, spomedzi všetkých sektorov domácej výroby potravín, dosahuje vôbec najslabšiu rentabilitu.

Ak chce firma prejsť reštrukturalizáciou, musí splatiť veriteľom minimálne polovicu dlhov 

Na finančné suchoty samotného A. Fabuša mohol už počas vlaňajšej jari upozorňovať aj fakt, že náhle odhlásil svoj futbalový klub Iskra Borčice z druhej ligy. Malý klub z jeho rodnej obce na Považí pôvodne vytiahol z úplne najnižšej súťaže aj za pomoci hráčov s prvoligovými či dokonca reprezentačnými skúsenosťami. No po ukončení štedrého financovania prišlo k jeho rýchlemu pádu.

Pri odhlasovaní Iskry z druhej ligy tvrdil, že to robí len pre zlé výsledky mužstva a spory v jeho vnútri, ale možno už vtedy bol nútený začať šetriť.

Posledný rok sa pritom nič neudialo ani s veľkými plánmi A. Fabuša na vybudovanie ďalšieho podobne veľkého mäsokombinátu aj v ďalekom Vietname. Ľudia z vnútra firmy TRENDU potvrdili, že ázijský projekt ostal v zásuvke.

Nebývalo drahé mäso

Posledným zárezom, ktorý vohnal púchovský podnik do dlhov, bol však nárast cien mäsa. Od záveru vlaňajška do jari tohto roku cena jedného kilogramu bravčových polovičiek, ktoré si mäsiari nakupujú od bitúnkov, vyskočila z 1,5 až na 1,8 eura. A drží sa tam dodnes.

Naposledy bola cena bravčoviny takto vysoko v lete 2014, a aj to len na krátky čas týždňa či dvoch, pričom potom opäť klesla. A to niektoré druhy mäsa tento rok podraželi ešte rýchlejším tempom ako bravčové polovičky. Za všetkým stojí fakt, že dopyt po mäse v súčasnosti presahuje jeho ponuku. V čase nižších cien totiž farmári znížili chovy zvierat.

Mäsiari síce TRENDU potvrdili, že v obchodných reťazcoch sa im podarilo o niečo zvýšiť ceny ich finálnych produktov, ale išlo o zdraženie len o pár percent, ktoré nekrylo celý rast cien suroviny. „Je veľmi ťažké zohľadniť rast cien výrobných vstupov do cien finálnych výrobkov,“ reagoval aj sám hovorca púchovskej firmy Marcel Ondráš na otázku TRENDU, aké sú hlavné príčiny toho, že podnik spadol do dlhov a žiada o súdnu ochranu pred veriteľmi.

Šumy okolo možných podvodov s DPH

Medzi mäsiarmi sa však hovorí, že púchovský podnik má dnes problémy aj preto, že si po sprísnení štátneho dozoru už údajne nemôže pomáhať neoprávnenými vratkami DPH tak ako v minulosti. Samotná firma to však odmieta. „Uvedené tvrdenia sa nezakladajú na pravde. Púchovský mäsový priemysel aktuálne nevykazuje žiadne nedoplatky voči štátnym inštitúciám. Záväzky voči daňovému úradu, ako aj Sociálnej poisťovni sú vyrovnané,“ reagoval hovorca firmy na to, či sa jeho firma niekedy dopustila nekalých praktík s DPH.

Je pravda, že ešte v apríli mal mäsokombinát iba voči Sociálnej poisťovni odvodové podlžnosti 45-tisíc eur, ale potom ich vyrovnal. Nie je však vylúčené, že podnikateľ je pod drobnohľadom slovenskej polície. Jej hovorca Michal Slivka na otázku TRENDU, či Púchovský mäsový priemysel alebo samotný A. Fabuš niekedy boli či sú prešetrovaní za podvody s DPH, reagoval iba tým, že „akékoľvek informácie k uvedenej veci v súčasnosti nie je možné poskytnúť“. Podobné vyjadrenia pritom polícia dáva vtedy, keď prípad naozaj je v štádiu vyšetrovania.

Až Mečiar uťal spory

S veľkými kontroverziami bol spojený už zrod púchovského podnikania Fabušovcov. Pôvodne vlastnil A. Fabuš myjavský Mäsokombinát Fabuš, ktorý predal tesne pred krízou konkurenčnej skupine Tauris biznismena Milana Fiľa. A predal ho s podmienkou, že až do roku 2009 nebude v mäsiarstve vyvíjať žiadne konkurenčné aktivity. Avšak iní členovia jeho rodiny už v roku 2007 odkúpili práve púchovský mäsokombinát a rýchlo s ním napredovali k vyšším trhovým podielom.

To sa stalo na dlhý čas aj príčinou sporov A. Fabuša s M. Fiľom. Vplyvný podnikateľ, ktorý vyrástol na sprivatizovaní ružomberských papierní, mäsiarovi vyčítal, že mu aj s rodinou konkuruje v mäse za peniaze, ktoré mu pôvodne vyplatil za myjavský podnik.

Spory medzi nimi mal údajne urovnať až Vladimír Mečiar, ktorý M. Fiľa poznal od čias privatizácie a osobne sa pozná aj s mäsiarom, ktorý bývalému kontroverznému premiérovi dokonca robí jeho domáce zabíjačky.

Dnes je rozsahom svojej výroby podnik A. Fabuša na úrovni Taurisu a jeho tržby sú len o zhruba 30 miliónov eur nižšie ako tržby lídra sektora – podniku Mecom Group v rukách investičnej skupiny Penta. Všetky ostatné slovenské mäsové závody sú pritom výrazne menšie ako táto trojica.

Odrazu mimoriadne odmeny

Či a s akým výtlakom Púchovský mäsový priemysel prežije toto leto, ukážu najbližšie týždne. V každom prípade, Slovensko má už dnes pomerne prísne pravidlá oddlženia. Tými prejde iba podnik, ktorý dokáže aj nezabezpečeným veriteľom bez záložných práv uhradiť aspoň polovicu svojich dlhov. Ak to nedokáže, končí v konkurze, z ktorého ho môže kúpiť iba prípadný nový majiteľ. Aj to len s veľkou neznámou, či bude pokračovať s podnikaním v náročnom mäsiarskom biznise alebo využije priemyselný areál na úplne iné účely.

Fabušovci však zatiaľ veria, že podnik udržia. „Spoločnosť vyvinie maximálne úsilie, aby sa zákonná požiadavka dodržala. Firma si je tejto povinnosti vedomá,“ reagoval M. Slivka na to, či dokážu vykryť aspoň polovicu dlhov svojim dodávateľov. A možno aj už spomenutým vyrovnaním záväzkov voči štátu si chce A. Fabuš zvýšiť šance na uchovanie firmy.

Pád mäsokombinátu by dočasne znamenal odchod pätiny produkcie mäsových výrobkov z trhu 

Na druhej strane však môžu nielen veritelia, ale aj minoritní akcionári jeho firmy nie práve s nadšením pozerať na niektoré finančné transakcie, ktoré sa objavili v najnovšom účtovníctve podniku. Z vlaňajších zdrojov firma vyplatila svojmu vedeniu, na ktorého čele stojí A. Fabuš, mimoriadnu odmenu vo výške 502-tisíc eur. Dlhé roky predtým to pritom podnik nikdy nerobil.

Takisto sa po prvýkrát vlani v nákladoch objavila aj nová položka platieb za sprostredkovanie obchodu, na ktorú firma vynaložila skoro 890-tisíc eur. Obchod bol pritom v podniku vždy iba doménou A. Fabuša. Dohromady teda cez dve nové platby z firmy odišlo skoro 1,4 milióna eur.

Aké sú celkové aktuálne dlhy firmy voči jej bankám i obchodným partnerom, sa TREND nedozvedel. No jasné je, že k záveru vlaňajšieho roku jej staršie záväzky voči biznis partnerom predstavovali 5,3 milióna eur.

Po páde rast cien

Ak by firma oddlženie nezvládla, postihne to stratou práce nielen jej 200 kmeňových zamestnancov, ale aj zhruba stovku nestálych pracovníkov, ktorých si mäsiar už dlhšie vozí aj z Vietnamu. Navyše, na mäsokombinát je priamo napojených aj 25 predajní rodiny Fabušovcov, v ktorých pracuje ďalších skoro sto predavačov.

Prípadný krach podniku by mal výrazný vplyv na celý slovenský trh s mäsom. Kryje totiž až pätinu celoslovenskej výroby mäsových produktov. Trh by odrazu ročne prišiel o dodávky v objeme 27-tisíc ton. Ich nahradenie by zrejme nebolo až také problematické, keďže mäso sa už dlhšie vozí aj z cudziny. Navyše, viacero slovenských mäsokombinátov dnes nie je naplno vyťažených.

Vypadnutie púchovského podniku by však rozhodne malo vplyv na zvýšenie cien. A. Fabuš sa totiž na trhu vždy presadzoval veľmi nízkymi cenami, ktorými prebíjal iných konkurentov. Z toho sa síce mohli tešiť jeho zákazníci, avšak terajšie finančné problémy podniku ukazujú, že ceny boli naozaj až príliš nízke a neboli nastavené na dlhodobejšiu prosperitu. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Prečo sú ľudia takí hlúpi

Prečo sú ľudia takí hlúpi

Speváčka v televízii tvrdí, že Zem je plochá. Mamička objednáva zdravotný prípravok s rovnakým zložením ako čistiaci prostriedok na bazény. Sused si myslí, že kondenzačné stopy po lietadlách na oblohe sú chemickým postrekom. Nebezpečné omyly sa netýkajú len určitej skupiny ľudí, ale nás všetkých

Festival Burning Man: Experimentálna utópia v púšti

Ako rastie bratislavský Manhattan

Na čom zarába slovenský hip hop

Základný príjem pre každého. Utópia alebo nie?

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.