Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Festival Burning Man: Experimentálna utópia v púšti

20.07.2017, 14:00 | Jozef Tvardzík | © 2017 News and Media Holding

Na dne vyschnutého jazera v Nevadskej púšti sa každý rok koncom leta koná kultové stretnutie Burning Man. Zhruba 70-tisíc návštevníkov sa ocitá v metropole fantázií, sci-fi a absurdného umenia, ktorú si táto netradičná komunita na týždeň sama vytvorí

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Asi 190 kilometrov od mesta Reno v Nevade odbočujú každý rok v auguste tisíce áut a karavanov na prašnú cestu. Vedie k hranici, na ktorej sa realita snúbi s ríšou zázrakov. Návštevníkov čaká pekelné slnko, sucho a prach, ktoré vám dehydrujú telo v priebehu hodiny. Nie sú tam stromy, len alkalický prach, ktorý spôsobuje pri priamom kontakte nepríjemné popáleniny. Cez deň v tejto oblasti teploty dosahujú 40 stupňov Celzia, v noci klesajú k nule. Napriek tomu sa už tridsať rokov na planine vyschnutého jazera koná kultový festival Burning Man. V posledných rokoch pritiahne neuveriteľných 70- až 75-tisíc ľudí.

Nazývame ho festivalom, ale organizátori hovoria o dočasnom meste Black Rock City, metropole špecifickej komunity. Neprichádzajú sem žiadne platené hviezdy šoubiznisu, event nemá štruktúru ani program. Je to akási organizovaná anarchia a do istej miery sociálny experiment, čo všetko dokáže zvládnuť komunita ľudí na ploche 17 štvorcových kilometrov počas jedného týždňa.

Sparťanské podmienky

Pár týždňov pred začiatkom organizátori vytýčia mesto. Postavia a označia ulice, príjazdové cesty, letisko, nemocnicu a toalety. Ide o festival, ktorý s istotou overí zdatnosť účastníka v sebestačnosti. V areáli nie je elektrina ani internet a žiaden signál. Každý si musí priniesť na celý týždeň dostatok jedla, vody, oblečenie a prístrešok. Ak si niekto neprinesie dosť vody, ochranka ho pri vstupnej bráne nevpustí. Musíte si zvyknúť na to, že v takzvanej playa (planina), kde sa festival koná, si nič okrem kávy, čaju a ľadu v jedinom stane organizátorov nekúpite. Spí sa v sparťanských podmienkach v prachu a sprcha je na sedem dní len zbožným prianím.

Ten, kto príde na Burning Man prvýkrát, môže zazvoniť na veľkom zvone na znak toho, že to dokázal, a zakričí, že „už viac nie som panic“. Keď sa postará o svoje prežitie, všetko ostatné závisí od neho. „To, čo si doma určite nemôžte zabudnúť, je megatolerancia. Vítaný je absolútne každý, nech verí v kohokoľvek a čokoľvek, či je vegetarián alebo fastfoodarián, či žije v monogamnom alebo polygamickom vzťahu, či je miliardár zo Silicon Valley alebo cestovateľ zo Slovenska,“ spomína na jedinečné dobrodružstvo Michal Pastier, spolumajiteľ kreatívnych agentúr Zaraguza a Bigname. Realizovať sa môže skutočne každý, dokonca je to žiadané. Pláňou sa tak preháňajú bizarné podomácky vyrobené autá zvané artcars, ktoré pripomínajú šialenosti z filmu Mad Max, obrovské draky s plameňometmi, železná socha diviaka, desaťhlavé draky s plameňmi, lesklá plechová hlava, ktorá má namiesto vlasov obrovské krky drakov, či pirátske lode, ktoré sú ochotne zviezť cestujúcich. Návštevníci majú kostýmy a masky, ktorými zhmotňujú najdivokejšie fantázie zo sci-fi alebo hororov.

Burning Man priťahuje obrovský počet kreatívnych ľudí, ktorí sú ochotní obetovať mesiace práce, aby doma vytvorili atrakcie, následne ich za vlastné peniaze pritiahli na púšť, a ak nie sú vyrobené zo železa, tak sa na konci festivalu rituálne spália. Dovolené je skutočne všetko, čím väčšia bláznivosť, tým lepšie.

Zem zasľúbená liberálom

Na každom rohu sú doslova stovky párty rozličných hudobných štýlov od džezu až po heavy metal. Tým, že event nemá oficiálny program, vyzýva návštevníkov, aby ho pripravili pre ostatných. Môžu ponúknuť ostatným, čokoľvek vedia – od kurzov jogy cez kováčsku dielňu až po pole dancing pri tyči alebo masáže zdarma. Ktokoľvek môže nahlásiť čokoľvek. Stačí napísať miesto kempu a čas, keď v ňom bude účastníkov zabávať, pomáhať im, tancovať, spievať, prednášať, liečiť, rozdávať nanuky alebo pizzu. Je jedno, či návštevník rozdáva náramky, knihy, šaty alebo svoj nový album alebo učí ostatných, ako správne zavýjať ako pes. Drogy na tomto mieste nie sú potrebné, pretože človek týždeň žije v sne.

Je to svet zázrakov a neuveriteľných vecí. V jednej chvíli sa človek ocitne na TEDx prednáške skvelého psychológa Dana Arielyho v stane počas púštnej búrky, po nej zasa nasadne na medziplanetárnu loď bláznivých maniakov, ktorí ho povozia po areáli, a nakoniec si v nejakom stánku dá zadarmo hotdog.

Festival je dlhé roky považovaný za mekku libertariánov – žiadne pravidlá a obmedzenia. Zo začiatku bolo povolené skutočne všetko. Drogy aj zbrane boli bežné, streľba na veci z pohybujúcich sa áut bola skvelá skúsenosť. Vozidlá s plameňometmi a rôzne hračky nebolo potrebné schvaľovať organizátormi. Bezpečnosť nebola vôbec dôležitá. Lenže v noci 16. augusta 1996 jedno auto zrovnalo so zemou dva stany a takmer zabilo účastníkov. Vtedy sa organizátori rozhodli vybudovať aj „byrokratickú“ bezpečnostnú štruktúru festivalu. Odvtedy ak niekto chce priniesť svoje umelecké dielo alebo artcar na festival, musí to najprv oznámiť a inštalácie či predmety, po ktorých ľudia chodia alebo sa šplhajú, musia spĺňať isté štandardy bezpečnosti.

Ekonomika darov

Festival týždeň skúma otázku, čo sa stane s komunitou ľudí v krutom prostredí púšte, ktoré je vzdialené od všetkých pascí moderných civilizácií. „Je to predstava utópie spoločnosti, ktorá nie je udržateľná,“ vraví M. Pastier. Ľudia sú spokojní a relaxujú len dovtedy, kým majú zásoby jedla a vody a týždeň je tak akurát. Participácia a sloboda sú však aspoň na krátky čas to, čo všetkých spája. To, čo sa deje na tomto festivale, možno prekvapí aj najväčšieho cynika. Prostredie nekonečných možnosti a odbúranie základných prvkov kapitalizmu vyplavujú (aspoň na chvíľu) na povrch najlepšie stránky ľudskej prirodzenosti: láskavosť, toleranciu a veľkorysosť.

Na akcii nefungujú peniaze, ale gift economy, ekonomika daru bez očakávania protihodnoty. Nikoho potom neprekvapí, keď pri prechádzke po playa dostane tu zadarmo palacinku, inde nanuk alebo bláznivé vintage okuliare. Zakladateľ festivalu Larry Harvey raz povedal, že festival je niečo ako obrovský piknik rozvetvenej rodiny. „Predávali by ste si na rodinnom pikniku veci? Samozrejme, že nie. Budete si ich požičiavať,“ vysvetlil. Burning Man mnohým otvára oči a ukazuje alternatívu ku konzumnej spoločnosti, v ktorej dnes prím zohrávajú peniaze.

Desať princípov

Vedecké štúdie dokázali, ako premýšľanie človeka o nutnosti mať peniaze znižuje pravdepodobnosť, že niekomu pomôže bez protislužby. Kultúra veľkorysosti sa na festivale neobjavila len tak z ničoho nič. Organizátori účastníkov vyzývajú, aby sa riadili „Desiatimi princípmi“. Ide o akýsi kódex správania, ktorý zahŕňa ekonomiku daru, vyjadrenie samého seba, spoločné úsilie či občiansku zodpovednosť za seba aj ostatných.

Black Rock City je tak mesto mimo civilizácie, kde nové spoločenské princípy zohrávajú ústrednú úlohu a podnecujú v ľuďoch dobrotu. Vedci dokázali, že ľudia nie sú slepí altruisti, ale radšej spolupracujú, keď sú si istí, že to robia aj ostatní. Príklad z praxe: hoteloví hostia budú pravdepodobne používať uteráky dlhšie, ak sa dozvedia, že predchádzajúci hostia to robili tiež. Menej ich motivuje nápis od hotelového manažmentu, že opätovné používanie uterákov pomáha životnému prostrediu.

Nepretržitý prúd darov medzi účastníkmi festivalu ich nielen navzájom ubezpečuje, že aj ostatní spolupracujú, ale motivuje ich na to, aby aj oni niečo darovali. Ďalšie vedecké štúdie totiž dokázali, že existuje spojitosť medzi pozitívnou náladou a veľkorysosťou. Keď sme šťastní, radi pomôžeme ostatným. Na Burning Manovi je nálada neuveriteľne pozitívna. A nejde o vedľajší účinok psychotropných látok. Radosť je prirodzená. Nedávny výskum neurológa Robba Rutledgea ukázal, že pocit šťastia nezávisí od toho, ako dobre sa niečo vyvíja, ale od toho, či zážitky prekonali naše očakávania. Inými slovami, príjemné prekvapenie má veľký vplyv na naše šťastie.

Na festivale neprebehne ani minúta bez zvláštneho a úžasného zážitku. Kde na svete stretnete obrovskú železnú chobotnicu, ktorá vyžaruje plameň z chápadiel, alebo sa stretnete s neznámym mužom, ktorý uprostred púšte ponúka tanier s chutným steakom? Alebo kde sa ocitnete v sklenenom dome s LED svetlami, ktoré dávajú pocit, že ste vnútri dúhy?

Ako sa dostať na festival

Ak ste sa náhodou práve rozhodli, že vyrážate do tejto veľmi zvláštnej púšte, mali by ste vedieť ešte toto: dostať sa na Burning Man je mimoriadne komplikované. „Aby ste vôbec mohli lístok kúpiť v predaji, museli ste sa ešte predtým predregistrovať, aby vám poslali kód a dátum so skutočnou možnosťou kúpy. Sekundu po spustení predaja v ohlásený deň sme na dvoch počítačoch klikli na tlačidlo buy. Vyše 40-tisíc lístkov v individuálnom predaji za 380 dolárov sa vie vypredať okamžite,“ vysvetľuje M. Pastier. Následne v objednávkovom systéme čakal pred nápisom „please wait“ desiatky minút, pretože nápor na kúpu lístka vytvoril virtuálny rad. Niektorí ľudia čakali aj viac ako päť hodín, aby nezmeškali registráciu.

Keď už je vstupenka vybavená, ďalšie stovky eur zhltne letenka z Európy na západné pobrežie USA. Najväčší problém je však zohnať na takúto akciu karavan, do ktorého by sa zmestili všetky veci – od jedla až po oblečenie. Do karavanu je nutné nakúpiť náhradné dielce, pretože v púšti nič nekúpite, treba počítať aj s defektmi. Treba prelepiť reklamy na karavane a utesniť všetky okná a škáry, aby sa dnu nedostal mikroprach z púšte. „Najväčší problém je, že veľké spoločnosti majú zákaz požičiavať autá na Burning Man a posielajú tam svojich ľudí, aby fotili tých, čo tento zákaz porušia,“ vraví M. Pastier. Autá sú totiž po akcii také zničené, že sa v podstate už nikdy nezbavia prachu. Existuje pár spoločností, ktoré karavan požičajú, ale je potrebné si ich objednať aspoň pol roka vopred. Cena nie je zanedbateľná – ide o dve- až päťtisíc dolárov, kde sú započítané náklady na požičanie, poistenie a zabezpečenie karavanu. Požičať si ho treba, samozrejme, na dlhšie ako týždeň, aby ste sa na festival napríklad z Las Vegas dostali.

Samozrejme, dá sa aj kúpiť starý karavan z bazára, ale tu ešte viac treba myslieť na náhradné dielce. „Videli sme ich veľmi veľa odstavených popri cestách,“ hovorí M. Pastier.

Ísť len na vlastnú päsť na takúto akciu sa neodporúča. Burning Man je totiž organizovaný na kempy a takzvané dediny. „Môžete prísť aj sólo a starať sa sám o seba, ale je výhodnejšie sa deliť s parťákmi o vodu a miesto na stanovanie,“ vysvetľuje dobrodruh. Jeden z najslávnejších kempov je Thunderdome. Členovia tejto komunity pomáhajú s výstavbou veľkej arény, kde sa môžu za sprievodu metalovej hudby mlátiť upravenými mäkkými bejzbalkami.

Pre turistov sa odporúča kemp Green Tortoise — Adventure Travel and Hostels. Za 900 dolárov zabezpečia odvoz v autobusoch a priestor, kde si návštevník postaví stan a bude mať k dispozícii jedlo a vodu. „Stačí len podpísať, že ak zomrieme v ich špeciálne upravených autobusoch na spanie, tak ich nemôžeme žalovať,“ doplňuje podmienky M. Pastier.

Sedem dní je akurát

Sen o utópii nemôže trvať viac než sedem dní, lebo potom sa každý raj mení na peklo. Za prvé štyri dni hospitalizovali podľa M. Pastiera pre dehydratáciu 4 800 účastníkov. Problémom je, že ľudia nevedia, že na púšti nestačí piť len vodu. Pred časom takto počas festivalu zomrela jedna mladá účastníčka. Dodržovala pitný režim, ale zabudla, že potením sa stráca nielen voda, ale aj niektoré minerály. Slnko je také silné, že okrem dehydratácie hrozí aj slepota, preto sú potrebné kvalitné slnečné okuliare. Najlepšie sú motorkárske alebo vojenské, ktoré sú cez deň tmavé, večer priehľadné a ochránia oči aj pred prachom. Riziká číhajú všade, a to aj na toi-toi toaletách. Organizátori upozorňujú, že ak sadáte na dosku na záchode, pozor na škorpióny a hady.

Alkalický prach z vyschnutého jazera je jemný ako púder, dostane sa skutočne všade, ničí autá aj elektroniku, spôsobuje chemické popáleniny a popraskanie pokožky na nohách až do krvi. Je preto potrebné mať aj v tejto horúčave ponožky. Pre časté púšte búrky, ktoré môžu trvať aj niekoľko dní, potrebujete tiež masku a filter na dýchanie. Ak sa na akcii niečo vážnejšie stane, let helikoptérou stojí 10-tisíc dolárov, preto je nutné sa na akciu poistiť.

Mnohí účastníci tvrdia, že napriek všetkým negatívam je Burning Man zážitok na celý život. Po rokoch fungovania vytvoril špecifickú kultúru kreativity a tolerancie. „Zmenil mi život. Keď niečo chcem a nikde to nevidím, je len na mne, čo urobím. Prijala som slobodu v samej sebe,“ vraví česká umelecká producentka Michaela Rýgrová, ktorá ako dobrovoľníčka pôsobí v organizačnom tíme Burning Man. Na festivale je totiž úplne bežné, že prídete k niekomu cudziemu a zavyjete na neho ako pes… a on zavyje tiež. Pochválite sa navzájom. „Nie je to ani konvenčnosť, ani spoločnosť, ale si to len ty, kto ťa brzdí a drží vzadu. A dopredu nás v živote poženie len vášeň a sloboda,“ vraví s tým, že každý človek by si mal pre šťastie vo svojom živote nájsť sen, ktorý sa pokúša realizovať. 

Čo je Burning Man

Prvýkrát sa konal v roku 1986 na pláži v San Franciscu. V roku 1991 sa akcia presťahovala do Nevadskej púšte, kde účastníci vždy vytvoria takzvané Black Rock City – dočasné mesto s charakteristickým pôdorysom v tvare C. Festival sa koná každý rok od posledného pondelka v auguste do prvého pondelka v septembri – tento rok teda od 27. augusta do 4. septembra. Typické sú bizarné kostýmy, masky, artcars, avantgardné sochy. Každý rok má svoju špecifickú tému. V roku 2015 to bol Karneval zrkadiel, minulý rok Da Vinci a tento rok to bude Radikálny rituál. Posledný deň festivalu sa tradične páli socha muža. Stojí uprostred mesta a má výšku sto metrov. V sobotu večer sa okolo nej všetci zídu a socha vzbĺkne. Pre veľa ľudí ide o symboliku začiatku ich nového roka.

Festival vizionárov zo Silicon Valley

Týždenná akcia sa v posledných rokoch spája aj s vysokou koncentráciou technologických vizionárov. Na Burning Man chodí zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg či šéf Googlu (Alphabet) Eric Schmidt, podobne zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin či Jeff Bezos z Amazonu. V Silicon Valley sa vtedy na týždeň zastaví život. Miliardári zo západného pobrežia, ktorí si festival obľúbili, naň prilietajú, na rozdiel od bežných smrteľníkov, v súkromných lietadlách. Všetkých priťahuje špecifická atmosféra a anonymita, keďže ľudia na festivale chodia v maskách a kostýmoch. Atmosféra im umožňuje premýšľať o svojom živote a kariére tvorivým spôsobom.

Zakladateľ festivalu Larry Harvey povedal, že tech milionárov priťahuje festival práve svojou nespútanosťou, čo je kľúčová ingrediencia, ktorá aj ich priviedla k úspechu. Šli do rizika a do inej sféry bytia, aby vyskúšali, či ich produkt bude fungovať, aj keď sa vymyká súčasnej realite. Navyše, pre technologických podnikateľov je atmosféra festivalu výnimočná a dovoľuje im skúšať nepoznané veci. Síce ich fanúšikovia kritizujú, že sa v rámci festivalu zatvárajú do vlastných štvrtí, kde sa o nich „sluhovia“ starajú ako o bohov, ale práve na Burning Manovi boli predstavené revolučné novinky: napríklad prvý prototyp elektrickej Tesly alebo beta verzia Google Maps 3D. Burning Man je pre mnohých vizionárov zo Silicon Valley manifestáciou aj ich životného štýlu. Celý internetový priemysel je vo všeobecnosti postavený na predpoklade, že čím viac ľudí zdieľa produkty zadarmo, tým viac dlhodobo získajú nielen používatelia služieb, ale aj ich majitelia. Práve v tom je podstata festivalu – žiť v akejsi obrovskej komunite, ktorá si navzájom pomáha a šíri dobro.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Fabuš lieta v problémoch

Fabuš lieta v problémoch

Jeho mäsiarska raketa nemá problém len s dlhmi, ale môže sa o ňu zaujímať aj polícia 1

Prečo sú ľudia takí hlúpi

Ako rastie bratislavský Manhattan

Na čom zarába slovenský hip hop

Základný príjem pre každého. Utópia alebo nie?

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.