Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď spiatočku 
ani za svet nedáš


20.07.2017, 14:00

Letné čítanie zo zápisníka motoristického novinára


 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Každý týždeň sa vozíš na inom aute. Navštevuješ prestížne autosalóny, na prezentácie nových modelov cestuješ po celom svete a ešte ti za to aj platia. Tomu sa povie džob. Také a podobné komentáre občas počúvam od svojich starých aj nových známych. Nebránim sa, nesťažujem si…


Vstupenka do klubu


Keď dostanem otázku, ako sa stať motoristickým novinárom, spomeniem tri podmienky. Mal by si autám aspoň trochu rozumieť, vedieť na nich ako-tak jazdiť a vedieť o nich čo-to napísať. My muži so žiadnou z podmienok nemáme problém. Autám, futbalu a hokeju predsa rozumieme, sme prvotriedni šoféri aj milenci. Že vieme písať, ostáva tajomstvom len dovtedy, kým nezačneme s milostnými e-mailami. Ženy napriek rodovej rovnosti to majú ťažšie – aspoň tie, ktorým chýba mužské sebavedomie.


Keď premýšľam nad obrovským nepomerom medzi počtom motoristických novinárov a počtom potenciálnych záujemcov o tento džob, vychádza mi jediné. Mnohí, skôr ako do klubu vstúpia, zistia, že väčší balík sa dá zarobiť ľahším spôsobom…


Rituál


Novinárske prezentácie sú rituál. Na letisku dostaneš kľúčik od auta, odvezieš sa v ňom do 50 až 150 km vzdialeného hotela, osprchuješ sa, ideš na tlačovku, potom na večeru a do baru, ráno na raňajky a späť autom na letisko a domov. Dá sa na to zvyknúť, hlavne keď pobyt aj s cestou hradí pozývajúca značka. V pamäti utkvejú tie výnimočnejšie podujatia. V negatívnom slova zmysle, keď vám trasu naplánujú v metropole počas dopravnej špičky. Naopak, poteší možnosť zajazdiť si v novom modeli na pretekárskom okruhu. Čoraz častejšie však mávam pocit, že tie dva dni som mohol stráviť užitočnejšie, lebo veď aj tak je dnes už všetko na webe.


Aj to sa stáva


Život je o zážitkoch a o nich je aj motoristická novinárčina. Pri testoch sa všeličo prihodí. Napríklad som jazdil dravú Hondu Integru. Zvuku jej naplno vytočeného motora sa nedalo nabažiť. Beriem ju na Pezinskú Babu, nech sa ukáže. V druhom „vracáku“ zabliká kontrolka oleja a motor stráca ťah. Pýcha značky sa porúčala. Prisahám bohu, že tá kontrolka dovtedy neblikala... V každom prípade „niekto“ zabudol doliať olej.


Alebo fičím si za Dunajskou Stredou na dobre „našľapanom“ VW Golf R, keď mi z vedľajšej cesty nedá prednosť robustný Mercedes-Benz S. Bez ospravedlnenia začne zrýchľovať a ja len tak z pasie za ním, no bez snahy predbehnúť ho. Keď mám na rýchlomere 220 km/h, vzdáva to a spomaľuje. Vyhodím blinker a pomaly ho obchádzam, že mu aspoň gestom poďakujem za peknú naháňačku. Mladík za volantom však má stiahnuté bočné okienko a ja zízam do hlavne veľkého bubienkového revolvera. Prebleskne mi hlavou – asi znepokojený člen miestnej mafie. Inštinktívne skloním hlavu a upaľujem, čo to dá...


Romantické Taliansko


Viac adrenalínu som si užil asi pred desiatimi rokmi na severe Talianska. Tamojšie kľukaté okresky a začínajúca sa jeseň vytvorili zaujímavú scenériu na prezentáciu nového kompaktného hatchbacku nemenovanej značky. S kolegom z nemenovanej redakcie sme sa dohodli, že vytvoríme dvojicu, a z ponuky pripravených vozidiel vyberáme 1,5-litrový derivát. Itinerár (navigácie boli ešte v plienkach) nás má viesť zhruba po 150 km dlhom okruhu malebnými údoliami. Teším sa, že sa vyhneme akýmkoľvek mestským aglomeráciám aj diaľniciam, lebo veď čo na nich so 140-koňovým autom. Ako prvý si sadám za volant a Mirovi (zmenené meno) sprostredkujem prvé pocity. Auto je ľahučké, živučké, ovládateľné. Radosť motor vytáčať na maximum, potešenie zatáčať z oblúka do oblúka.


Zápletka


Dobiehame strieborné Audi A3. Chvíľu ho sledujem, čakám, či zrýchli, no á-trojka si ide svojím tempom. Chalani v kapucniach na zadných sedadlách sa obzerajú a vášnivo medzi sebou debatujú. Asi o „našom“ ešte neopozeranom aute s cudzím evidenčným číslom. Podraďujem a predbieham. A3 tiež zrýchľuje. Nasledujúca neprehľadná zákruta sa rýchlo blíži, preto sa vraciam do pravého jazdného pruhu tak rýchlo, ako sa dá. To som nemal. Audina so zapnutými reflektormi sa mi vešia na nárazník. Uvažujem, či sa ponaháňame. Uvedomujem si však početnú posádku v audi, ktorá nevyzerá priateľsky. Pritom netuším, aký má audi bez označenia výkon. Hovorím Mirovi, nech si ide. Miro prikyvuje. Na najbližšej rovinke udržujem rýchlosť a A3 sa rýchlo preženie okolo nás. Chalani nám z okna ukazujú opičky a zdvihnuté prostredníky a ja viem, že konám rozumne. No namiesto toho, aby vypálilo sadze, spomaľuje. Zdá sa, že chlapcom sa páčime, provokujú. Podobné výzvy inak celkom rád vyhľadávam, ale v tomto prípade ma čosi núti k defenzíve. Aj Miro mi hovorí, nechaj ich. Lenže oni, naopak, spomaľujú. Udržujem odstup, aby som vedel reagovať na nepredvídaný manéver. A ten prichádza. Spätné svetlá sa rozsvietia, audi najprv prudko zatáča k ľavej krajnici, potom vpravo a už stojí naprieč vozovky. Najprv sa zdá, že nemám na výber, len zastať. Okamžite so sebou nesúhlasím. Pridávam, strhávam volant a hrabúc ľavým kolesom v zatrávnenom plytkom jarku, zozadu obchádzam audinu v momente, keď sa na nej už otvárajú dvere. Akcelerujem a v „späťáku“ sledujem, čo sa bude diať. Miro uchopil držadlo nad oknom, striedavo sa obzerá a pozerá do vonkajšieho zrkadla. Zároveň ma utvrdzuje v tom, čo už viem. „Idú za nami.“ Na môj vkus príliš dlhé dve za sebou nasledujúce rovinky skracujú vzdialenosť. Rozmýšľam, aké mám karty. Výkon – nič extra a v itineári zaznačená trať plná zákrut tiež nahráva domácemu matadorovi. Ale máme na výber? Motor reve vo vysokých otáčkach ako píla, pneu­matiky skučia. Skepsu zaháňam, keď opäť cítim, ako mi hatchback sadne do dlaní. Nehojdá sa, nenakláňa a stopu drží ako prilepený. K tomu kus šťastíčka, že krajina sa viac otvára a zákruty sú prehľadné. Aj keď trať nepoznám, obstojne sa triafam do ideálnej stopy. V zrkadle sledujem audi a vidím, že prenasledovateľ jazdí rýchlejšie, ako mu je milé. Zákruty tiež reže, ako sa len dá, len výjazdy mu nevychádzajú, vynáša ho, oblúky láme a oneskorene potom akceleruje. Pomaly unikáme. Najprv na vzdialenosť dvoch po sebe nasledujúcich zákrut, potom súpera vidím až na konci roviniek. Vzdáva to. No stále nepoľavujem. Na prvej križovatke odbočujem a už pomalším tempom sledujem spätné zrkadlo. Nič. Po ďalšej polhodinke obaja konštatujeme čistý vzduch.


Finále


Striedame. Miro nahodil veselé svižné tempo. Prichádzame ku križovatke a zľava po hlavnej sa veľkou rýchlosťou približuje – čo asi – „naše“ audi. Tiež nás zbadali. Škrípu brzdy – naše aj ich. Na vzdialenosť asi 20 metrov máme zahatanú cestu. Kričím: „Daj spiatočku!“ Chalani v bundách a kuklách vyskakujú z audi a bežia k nám. Krvi by sa v nás nedorezal. Miro je v nevýhode, musí konať – zaradiť spiatočku. Skúša znova a znova a tá tam nejde ani za ten svet. Je neskoro. Naši noví známi nás obkolesili, päsťami búchajú po kapote aj streche. Posledný s bejzbalovou pálkou stojí obďaleč. Čaká na pokyn? Na hlavnej už zastavujú autá a posádky sledujú, čo sa bude diať. Máme zablokované dvere. Mierne spustím okienko na svojej strane a pokúšam sa pokojne prihovárať najbližšiemu útočníkovi. Rovnakým tónom ako veľkému vlčiakovi, ktorý ma minulý týždeň počas džogingu dobehol v šírom poli. Len text som vymenil – za čosi na tému motoristických novinárov, ktorí nevyhľadávajú problémy. Sotva mojej angličtine rozumel... Zato mi čosi veľmi jadrné, možno aj nespisovné reval do tváre. Ostatní znervózneli zo zastavujúcich áut, kričali čosi naňho, asi nech sa na nás vy... Váha. Zrazu sa rozoženie päsťou, uhýnam, len ma štrajchol, trochu mi brní brada. Vzápätí neochotne odklusal za ostatnými. Si v pohode? pýta sa Miro. Prikyvujem. Vyzerá dosť ubiedene, ja asi ešte horšie. Už sme boli na ceste späť, keď sa ozval: Nebudeme o tom hovoriť. Dobre? Súhlas. Uvedomujem si, že na jeho mieste tú spiatočku tam možno tiež nedám. A ak aj dám, bolo by neskoro... Skrátka happy end ako vyšitý. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.