Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na čom zarába slovenský hip hop

20.07.2017, 14:00 | Jozef Tvardzík | © 2017 News and Media Holding

Domáci raperi sa najprv vyhýbali komercii, dnes sú z nich biznismeni. Záujem o nich majú aj firmy, ktoré ich oslovujú do marketingových spoluprác

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Pred dvadsiatimi rokmi si slovenský hip hop zakladal na nekomerčnosti a cielil na menšinové publikum. Byť underground bolo „cool“, išlo o životný štýl a rebéliu. Rapovalo sa o neprávosti, ťažkom živote pri paneláku, špine a životných motiváciách. Zvuk a texty neboli dokonalé, ale autentické, presvedčivé a chytľavé. Raperi tvorili hudbu po šichte alebo po škole a snívali o lepšom živote. Najlepšie to v roku 2003 vyjadril prelomový hit domácej scény Dáva mi od Kontrafaktu: „Hip hop mi dal to, čo mi život vzal, keď sa mi smeje a keď to nikam nespeje.“

Pre prvú vlnu interpretov nebola hudba primárne biznisom, ale skôr odreagovaním a vyjadrením pocitov v partii kamarátov. Išlo o uzavretú komunitu, takmer rodinu, čo malo svoje čaro. Texty sršali nadávkami a neriešilo sa, čo s problémami ďalej. Bol to vtedajší trend podľa vzoru projektu Zvuk ulice, za ktorým stál raper Dávid zo Senca. S príchodom internetu sa scéna začala zväčšovať a popularita rásť. Do hip hopu prišli peniaze, interpreti sa začali kvalitou vyrovnávať zahraničným idolom a zistili, že v brandži sa uživia.

Vyše dvadsať rokov sa v hip hope pohybuje Patrik Rytmus Vrbovský, ktorý ešte ako 28-ročný pracoval aj v kasíne. Koloman Magyary alias Kali sa zase živil umývaním áut a Lukáš Kajanovič, známy pod pseudonymom Pil C, vyštudoval vysokú školu a popri nej predával elektroniku. Majk Spirit, vlastným menom Michal Dušička, absolvoval MBA na City University, ale nemusel sa upísať žiadnej korporácii.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.