Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Tvorcovia oranžového vína, ktoré ocenil aj Guardian: Učíme sa deliť si zodpovednosť

28.07.2017, 08:50 | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

Oranžové je nové biele, tvrdí v júnovom špeciále o víne britský denník The Guardian a zároveň odporúča Oranžistu ročník 2015 zo Slovenska. Ide o víno zo Slobodného vinárstva, ktoré je súčasťou Majera Zemianske Sady blízko Hlohovca. Majer a okolitú pôdu spravuje rodina Loveckých, konkrétne štvrtá a piata generácia po pôvodnom zakladateľovi Emanuelovi Schwarzovi. Celkovo obhospodaruje pôdu s rozlohou 360 hektárov, z ktorých väčšinu vlastní a len menšiu časť si prenajíma. Hoci je to na rodinnú firmu vcelku veľký rozsah zeme, je pravda, že vinohrad z nej tvorí len približne 17 hektárov.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Na históriu predkov nadviazali manželia Olga a Pavol Loveckí, keď sa v roku 1992 dostali vďaka reštitúciám k pôde a vinohradu, ktoré im komunisti po vojne vyvlastnili. Ich deti dopĺňajú, že vinárska tradícia sa týka len samotného priestoru, kde sa realizuje. Inak je takmer všetko úplne iné ako v predvojnovom období. Vrátane značky. Predtým sa tu totiž vyrábalo víno pod názvom K trom boxerom.

„V tom čase bol boxer novým vyšľachteným plemenom psa. Môj prastrýko bol nadšencom tohto plemena a jedným zo zakladajúcich členov klubu boxerov na Slovensku. No nepokračovali sme v tom, už to stratilo zmysel. A keď na majer prišli deti, nechcela som, aby na niečo nadväzovali. Mali už svoje predstavy a prišli s názvom Slobodné vinárstvo,“ spomína mama Olga Lovecká.

Rodinná „stráž“ Slobodného vinárstva na Majeri Zemianske SadyZdroj: Miroslava Spodniaková

Dodáva tiež, že čo sa týka vinárstva, tak v ňom prenechávajú s manželom všetko na deti. Označujú ho za ich emancipačný projekt. V prípade ostatnej poľnohospodárskej pôdy a jej využitia je však stále hlavou rodiny otec Pavol. No vzhľadom na jeho pokročilejší vek sa už zvyšok rodiny snaží „angažovať“ ho len v najvážnejších situáciách, keď si sami nevedia rady.

Neprehliadnite

Loveckí majú dve dcéry – Katarínu a Agnes. Agnes je spolu s Michalom Kuropkom, manželom Kataríny, konateľkou a vlastníčkou vinárstva. Vo firme však pôsobia aj ich partneri – Katarína, ako aj Agnesina partnerka Andrea Jesenáková. Hoci je vinárstvo vecou piatej generácie, deti vďačia rodičom za veľa. Vďaka ich rozumným rozhodnutiam mohli začať s vínom v roku 2010 už so všetkým potrebným – revitalizovaným viničom aj rôznym zariadením. Nábeh tak bol na bežné pomery relatívne rýchly, stačil im naň jeden polrok.

Kohút v logu

Neprehliadnuteľnou súčasťou Slobodného vinárstva je jeho logo. Spája kohútiu hlavu s postavou muža v obleku. Rodina oslovila mnohých známych umelcov, víťaz súťaže o logo mohol vyhrať víno. Podmienku mali len jedinú – muselo na ňom byť autentické zviera, ktoré v tom čase skutočne na statku žilo (a nemala to byť mačka). Zvíťazil nápad z dielne umelkyne Edity Klembas s kohútom, ktorý bol v tom čase pánom dvora.

Vinári kohút

Zdroj: TREND.sk

Sloboda vo všetkom

V dvoch vinohradníckych honoch pestuje rodina rôzne odrody vína – Rulandské šedé, Rizling rýnsky, Savignon, ale aj napríklad Frankovku modrú či Alibernet. Vinárstvo je len menšou časťou jej aktivít. I keď jedinou, ktorej výrobu aj finalizujú. Spracúvajú totiž ešte mak. Ale najviac pôdy zaberá pestovanie hustosiatych obilnín a kukurice, ktorú spolu s ďalšími plodinami predávajú do okolitých podnikov. Aj víno najskôr manželia Loveckí predávali do neďalekého podniku Huberta, ale keď za nimi na majer prišli deti s tým, že budú robiť víno, tak ich v tom rodičia maximálne podporili.

„Hovoriť o nejakej storočnej vinárskej tradícii sa v našom prípade nedá aj preto, že v krajinách, kde má vinohradníctvo a vinárstvo skutočne takú dlhú históriu, to znamená oveľa viac, ako len pestovať sto rokov na nejakom území vinič,“ tvrdí dcéra Katarína Kuropková Lovecká. „Tam tí nasledovníci skutočne vyrastali pod dozorom svojich predkov, odpozorovali od nich spôsoby práce a spolu vína ochutnávali. To bolo na Slovensku historicky prerušené.“

Zdroj: TREND.sk

„Čím je v rodinnej firme viac ľudí, tým dôležitejšie je delenie funkcií.“ 

Vďaka „novej krvi“ Slobodnému vinárstvu trvalo oveľa kratšie ako iným podobným podnikom prísť na trh s inovatívnymi prístupmi. „Určite to súvisí aj s tým, že nikto z nás neštudoval enológiu. Púšťame sa odvážnejšie do vecí, ktoré už určite skúšajú aj inde, ale na Slovensku stále veľmi výnimočne,“ dodáva dcéra Agnes. Ona sama vyštudovala ekonómiu a je členkou rockovej skupiny. Staršia Katarína je advokátka a jej manžel Michal zase roky pôsobil ako daňový konzultant, naposledy v renomovanej právnickej firme.

„Že sme Slobodné vinárstvo, platí vo všetkom. Experimentovať s vínami máme možnosť vďaka tomu, že máme vlastné hrozno. Nemusíme si ho kupovať. K výrobe oranžových vín dozrievajúcich na šupkách sme prišli intuitívne. Pretože to, čo ostalo po vyprešovaní, bolo niečo krásne,“ dopĺňa Katarína. No aj intuícia má svoje obmedzenie – skúsenosti z poslednej sezóny môžu zužitkovať najskôr o rok, pri ďalšej oberačke.

Slobodné vinárstvoZdroj: Miroslava Spodniaková

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Rodinné firmy

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.