Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Základný príjem pre každého. Utópia alebo nie?

20.07.2017, 14:00 | Filip Obradovič | © 2017 News and Media Holding

Ušľachtilá idea, ktorá dlhodobo nadchýna socialistov aj libertariánov, je horúcou témou dneška

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Fínsko od januára tohto roka platí dvom tisíckam nezamestnaných mesačne 560 eur. Bude tak robiť počas dvoch rokov bez ohľadu na to, či si medzitým niektorí z nich nájdu prácu alebo nie. Kanadské Ontario od jari platí štyrom tisíckam náhodne vybraných účastníkov mesačne 945, prípadne 1 400 eur podľa toho, či ide o jednotlivca alebo pár. Ak si počas roka trvania štúdie nájdu zamestnanie, príspevok vlády klesne na polovicu. Podobný testovací projekt sa očakáva v niektorých častiach Holandska na jeseň tohto roka. V africkej Keni sa začal test v jednom mestečku už vlani v októbri. Celý experiment, do ktorého sa zapojí 26-tisíc ľudí v dvesto malých mestách, sa začne taktiež na jeseň. Svojou veľkosťou nebude mať obdobu a potrvá desať až pätnásť rokov, aby bolo vidieť dlhodobé výsledky.

Cieľom týchto výskumných štúdií je zistiť, ako funguje utopistická teória univerzálneho základného príjmu (Universal Basic Income, UBI) v realite. Dáte ľuďom peniaze za nič a sledujete, ako sa začnú meniť ich životy. O zmysle UBI dnes debatuje vyspelý Západ aj rozvojové krajiny. Na Slovensku o garantovanom príjme počuť zatiaľ rozprávať len Richarda Sulíka, ktorý chce zaviesť podobný systém – odvodový bonus.

Vyhubiť chudobu

Predstavte si, že žijete vo svete, kde každý občan má právo na garantovaný mesačný príjem. Je jedno, či ste sa narodili do bohatej rodiny alebo patríte k sociálnej slabším skupinám. Je jedno, či máte zamestnanie alebo ste dlhodobo bez práce. Každý dostane základný rovnaký príjem (deti nižší), aby mal na stravu, bývanie, odev a ešte aby mu niečo zostalo na život pomimo základných potrieb. Pointa základného príjmu spočíva v tom, že každý má právo na dôstojný život. Ako s týmto právom naloží, je už na ňom samotnom.

Libertariáni sú nadšení z predstavy, ako jednou univerzálnou dávkou môžu zmenšiť a zefektívniť prebyrokratizované molochy sociálneho systému. Socialisti hovoria o sociálnej spravodlivosti, zmenšovaní chudoby či možnosti vlastnej sebarealizácie. Digitálni nomádi zo Silicon Valley v ňom vidia riešenie už prebiehajúcej automatizácie a príchodu smart technológií. Tie majú podľa odhadov viacerých štúdií vziať až polovicu profesií nielen v priemysle, ale naprieč celými ekonomikami. Ale môže univerzálny základný príjem pre každého skutočne fungovať? Aké to bude mať ďalšie dôsledky pre spoločnosť? A je to vôbec ufinancovateľné?

Pred polstoročím

Na niečo sa dá odpovedať už dnes. Najznámejší príbeh o vplyve UBI je zo sedemdesiatych rokov minulého storočia z malého kanadského mesta Dauphin v provincii Manitoba. Experimentálny projekt Mincome trval päť rokov, zapojilo sa doň tisíc obyvateľov. Výsledky sú pozoruhodné. Výdavky na zdravotníctvo klesli pre nižšiu chorobnosť a nehody, matky zostávali dlhšie doma s deťmi, deti dlhšie študovali, muži pracovali kratšie, ale nie o toľko, aby poškodili ekonomiku. Lenže z tisícovej vzorky sa nedajú výsledky zovšeobecňovať na celú spoločnosť, vravia pragmatici. Majú pravdu.

V Keni sa rozhodli rozbehnúť veľký projekt, pretože mali k dispozícii kvalitatívne výsledky z pilotného projektu, ktorý zastrešuje nezisková newyorská organizácia GiveDirectly. Necelej stovke účastníkov už posielajú a budú posielať najbližších dvanásť rokov mesačne 22 dolárov. Dovtedy žili z oveľa nižšej sumy. Ľudia počas prvých sledovaní neprestali pracovať, začali šetriť na štúdium svojich detí, pokúšali sa podnikať a čo je najdôležitejšie, mohli si dovoliť viac ako jedno jedlo za deň. Pri nízkych sumách vo veľmi chudobných častiach sveta sa môže UBI vyplatiť a ešte aj reálne pomôcť v boji proti chudobe. Ale podobne to môže pomôcť i bohatším krajinám.

Pre pacientov Európy

Štúdia OECD z mája tohto roka sprvoti brzdí nadšenie z univerzálneho základného príjmu. „Zmysluplná nepodmienená dávka pre každého na realistickej fiškálnej úrovni by znamenala zvýšenie daní rovnako ako odbúranie už existujúcich benefitov, pričom by často nešlo o efektívny nástroj na znižovanie príjmovej chudoby,“ píše sa hneď v úvode analýzy.

V kanadskom experimente rozdávajú 945 eur 

Ako príklad analytici uvádzajú štyri simulácie, keď by univerzálny základný príjem nahradil sociálne systémy so všetkými výhodami, ktoré dnes ponúkajú. Reforma by bola rozpočtovo neutrálna.

Na mušku si zobrali Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Fínsko a Taliansko. Vyšlo im, že v Taliansku by to bol úspech. Zo zmeny by profitovalo okolo 80 percent ľudí s nízkymi príjmami a rozpočet by bol v pluse.

Dôvodom je, že Taliansko spolu s Gréckom, Portugalskom a Španielskom majú katastrofálne nastavené sociálne systémy. Nefunguje spravodlivá adresnosť dávok. Dvadsať percent tých najbohatších z ich systémov ťaží viac než dvadsať percent tých najchudobnejších.

V mnohých krajinách v rámci OECD by pri zachovaní rozpočtovej neutrálnosti museli nastaviť sumy garantovaných príjmov tak nízko, že by porazených bolo rádovo viac než víťazov. A to najmä na strane dôchodcov, ale aj tých, ktorým už dnešné dávky poskytujú záchrannú sociálnu sieť.

Slovenský kontext

Takým príkladom je aj Slovensko. Štát vám už dnes garantuje, že ak sa dostanete do problémov, vyskladá vám dávky vo výške životného minima (199 eur). Lenže čo je to životné minimum? Definuje sa ako suma, ktorá by mala stačiť na prežitie. Čiže bývanie, jedno teplé jedlo a odev. Hranica chudoby sa začína na Slovensku pod 350 eurami. To nie je dôstojný život. Ak by však dnes Slovensko zaviedlo univerzálny základný príjem len na úrovni životného minima, stálo by to takmer 13 miliárd eur, pri dvojnásobku minima vyše 25 miliárd eur. Príjmy celej verejnej správy sa posledné roky pohybujú na úrovni tridsiatich miliárd eur. Sociálne odvody na nemocenské dávky, dôchodky a poistenia predstavujú sumu vyše šesť miliárd eur.

Bonus proti slabým

Teraz si predstavte, že stratíte prácu s príjmom 800 eur, poistenie v nezamestnanosti vám počas prvých šesť mesiacov dá polovicu. Pri UBI by ste dostali štvrtinu. Zároveň by sa zrušilo viacero rozumných príspevkov, ktoré dnes slúžia na podporu ľudí bez práce. Napríklad zostáva nezodpovedané, kto by zaplatil rekvalifikáciu človeka, ktorý napríklad pre automatizáciu prišiel o prácu. Patrí to k častým výhradám k Sulíkovmu odvodovému bonusu.

Jeho vlajková reforma chce zjednodušiť sociálny systém zavedením jednej dávky. Problém je, že má vážny nedostatok (na viacero z nich poukázal bloger Marian Jánoš). Ide proti najslabším. Základná dávka pre jednotlivca predstavuje len 122,82 eura. Menej než životné minimum. Odvodový bonus je záporná daň, keď sa poskytnutá dávka štátom s rastúcim príjmom znižuje, až dosiahne nulu.

Ako si nastaviť priority

Keď sa na univerzálny príjem pozriete zo súčasnej finančnej perspektívy, nemôžete byť jeho fanúšikom. Vychytávka, ktorá vám rozkope kompletne sociálny systém, bude stáť kopu peňazí a ešte k tomu nie sú jasné jej pozitívne vplyvy na trh práce a spoločnosť. Až sa natíska otázka, prečo o nej celý svet vôbec diskutuje. Odpoveď je jednoduchá. S príchodom nových technológií, ktoré nahradzujú ľudí, existuje vážna obava, že príjmová a majetková nerovnosť výrazne porastie. Koláč si budú deliť medzi seba majitelia technológií a strojov, stredná trieda bude marginálna (ak bude existovať) a na opačnom konci bude masa ľudí bez prístupu na trh práce a zabezpečenie dôstojného života.

Drahé, ale lákavé

Nepotrebujete na to len nástup strojov, ide o nastavenie priorít. Dobre to ilustruje model základného príjmu, ktorý predstavili v Belgicku pred dvoma rokmi. Pri sume 1 500 eur mesačne pre dospelých a 200 eur pre deti by celkové náklady vyšli na enormných 190 miliárd eur. Zrušením dávok, znížením počtu zamestnancov verejnej správy a spravodlivejším zdanením majetku a kapitálu (Slovensko si v tomto svoju úlohu ešte stále neurobilo) by rozpočet napokon získal štyri miliardy eur navyše. Ide o bohatú krajinu, z dát OECD vyplýva, že jej súčasný sociálny systém nemá problém s adresovaním dávok pre tých, ktorí to naozaj potrebujú. Napriek tomu tam prebieha vecná diskusia.

Slovensko má mnoho problémov od nekvalitného zdravotníctva a školstva až po nedostatočne dobudovanú infraštruktúru. To by ale nemalo brániť debate, či a za akých podmienok by sme mohli zaviesť zmenu, ktorá môže zjednodušiť procesy a najmä pomôcť najslabším. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.