Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Geniálne nápady slovenských vedcov by mohli zarábať milióny. Štát im v tom bráni

Technológia na sériovú výrobu súčiastok z penového hliníka, polymérne obaly na bunky, ktoré kontrolujú hladinu cukru u diabetikov, či keramické doštičky na panciere bojových vozidiel. Komerčne zaujímavé vynálezy vedcov, ktorí ešte vydržali na Slovensku, možno od budúceho roka dostanú nový impulz na priemyselné využitie.

07.08.2017, 12:15 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Na jeseň bude parlament hlasovať o premene štátnej Slovenskej akadémie vied (SAV) a jej ústavov na nezávislé verejné výskumné inštitúcie. Ak poslanci odhlasujú vládny návrh a akademici osamostatnenie od štátu zvládnu, podfinancovaná slovenská veda by mohla nabrať druhý dych.

Akadémia aj vysoké školy sú tiež závislé od grantov a dotácií od štátu a s nedostatkom financií im pomáhali sa vyrovnať eurofondy. Bez nich napríklad len ťažko dokážu udržať pri živote centrá excelentnosti a výskumné parky, ktoré vybudovali z predošlých eurofondových výziev. Keď teda od ministra školstva Petra Plavčana dostali list, že z dotácie 300 miliónov eur na dlhodobý strategický výskum a vývoj nedostali nič, vypukla panika.

Neprehliadnite

Smiech cez slzy

Vedecký pracovník Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV František Simančík patrí medzi úspešných slovenských vedcov v prenose vedy do komerčnej sféry. S kolegami vymyslel lacný a jednoduchý spôsob výroby súčiastok z penového hliníka. Súčiastky, ktoré vytvorili v laboratóriu na bratislavskej Patrónke, nájdete v kabrioletoch talianskeho Ferrari, nárazníkoch vagónov a vlani vyrobili pre nemeckého subdodávateľa automobiliek prototyp krytu kabrioletu BMW.

Cesta k úspechu však bola extrémne náročná a ústav dokáže zo svojich vynálezov vydolovať len omrvinky. Na rozdiel od priemyselných odberateľov, ktorí z nich profitovať vedia. „Výsledky nášho výskumu patria štátu, a keďže predpisy nakladania so štátnym majetkom sú extrémne obmedzujúce, pre biznis sme veľmi komplikovaný partner. Horko-ťažko dokážeme predať know-how. A dostaneme za to len zlomok potenciálnej hodnoty, ktorú má pre priemysel,“ hovorí materiálový vedec, ktorý ostal na Slovensku pre svoj nekonečný optimizmus. S čiernym humorom tvrdí, že čím viac šikovných vedcov odíde, tým viac peňazí môže v ľahšom boji získať jeho ústav.

Pravidlá skanzenu

SAV je dodnes zhlukom 50 rozpočtových a príspevkových organizácií, ktoré sú zavesené na štátnu kasu. Všetky získané prostriedky musia ústavy do konca kalendárneho roka minúť. Nemôžu si šetriť na potrebné prístroje či materiál.

Zamestnanci vedeckých ústavov sú platení ako úradníci – podľa tabuliek. Nech je to aj človek, ktorý vyvíja liek na rakovinu, priemerný plat priznaný štátom je 940 eur mesačne.

Doktorand, ktorý pomáha s genetickým výskumom, dostane

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 31/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rubrika Téma

Tagy univerzita, vysoká škola, vysoké školy, vzdelávanie

Diskusia (0 reakcií)