Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bašternák sa stále teší priazni politikov

02.08.2017, 15:00 | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

Bašternákova firma predala pozemok eseročke blízkej prednostovi Starého Mesta, starosta ho hneď po zverejnení prepojenia odvolal

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Developer blízky špičkám Smeru Ladislav Bašternák sa zbavuje majetku, jeho meno mizne z firiem. TREND nedávno informoval, že vo februári tohto roka firmu KLM Group, ktorá developuje bytový projekt na Vajnorskej ulici v Bratislave, prevzal právnik, ktorého firemná adresa je v Bonaparte. L. Bašternák bol dovtedy jedným z troch konateľov a vlastníkov firmy. Len pár dní predtým zasa pozemok v blízkosti Bonaparte, pôvodne patriaci Bašternákovej firme Balax, kúpila eseročka Gode. V nej pôsobil do 1. februára ako konateľ aj spoločník právnik Peter Jesenský. Ide o prednostu Miestneho úradu Bratislava-Staré Mesto. V Gode po jeho odchode naďalej pôsobí ako jediná spoločníčka a konateľka Laura Jesenská. Uvádza rovnaký trvalý pobyt ako P. Jesenský. Je to jeho manželka. Pred rokom týždenník Plus 7 dní informoval, že manželia bývajú v komplexe Bonaparte.

Predmetom predaja bol pozemok na Bartoňovej ulici v lokalite nad Bratislavským hradom, ktorý firma Balax kúpila začiatkom vlaňajška. Na pozemku sa podľa stavebného povolenia mal rekonštruovať rodinný dom. Ten však ešte vlani na jar takmer kompletne zbúrali. Pozemok susedí s rozostavanou vilou na Hummelovej ulici. Vilu tiež developuje a stále vlastní Bašternákova firma Balax.

Neodpovedali

Prednosta Starého Mesta na otázky TRENDU týkajúce sa pozemku ani po opakovaných pokusoch nereagoval. Keď sa redakcia spýtala miestneho úradu, či nevidí prípadný problém, že vysoko postavený funkcionár úradu má prepojenie na podnikateľa vyšetrovaného v súvislosti s daňovými únikmi, úrad nás opäť odkázal na prednostu. Po tom, čo TREND zverejnil informácie o prepojeniach P. Jesenského, ho starosta Radoslav Števčík okamžite odvolal.

Na väzby na P. Jesenského sa TREND pýtal mailom aj vo firme Balax. No maily, z ktorých predtým L. Bašternák komunikoval, podľa automatickej odpovede už nefungujú.

Podobné prepojenia lokálnych politikov na developerov môžu znamenať konflikt záujmov. Napríklad aj preto, lebo Staré Mesto pred rokom uzatvorilo zmluvu s firmou Hesit. A k nej má blízko práve L. Bašternák.

Podobná história

Podľa dokumentov zo Zbierky listín bol v akciovke Hesit L. Bašternák v minulosti akcionárom. Jeho manželka vo firme pôsobila v dozornej rade. Firma vznikla podobne ako napríklad B.A. Haus, v ktorej podiel od L. Bašternáka koncom roka 2013 odkúpil minister vnútra Robert Kaliňák, pôvodne ako eseročka. No veľmi rýchlo sa transformovala na akciovú spoločnosť. Podľa dokumentov zo Zbierky listín, ktoré si vyžiadal TREND, sa L. Bašternák objavuje vo firme v čase zmeny právnej formy, teda koncom roka 2009. Podľa notárskej zápisnice išlo o „prevod časti obchodného podielu“ od pôvodného konateľa firmy Martina Goca na L. Bašternáka. Ten vo firme nadobudol vyše 11 percent, ktoré vlastnil aj po zmene firmy na akciovú spoločnosť.

Hodnota firmy bola vtedy znalcom ohodnotená na 36-tisíc eur. Podľa zverejnených účtovných závierok firma disponovala už vtedy aktívami presahujúcimi 1,1 milióna eur. No tie boli zároveň zaťažené porovnateľnými záväzkami, najmä z dôvodu nevyfakturovaných dodávok.

Ak sa verejnosť doteraz čudovala, prečo L. Bašternák mohol obchádzať stavebný zákon, teraz vie odpoveď 

Vo firme v rokoch 2009 až 2010 pôsobila v dozornej rade aj Tatiana Bučková. Takto sa za slobodna volala Bašternákova manželka. Z rady sa stiahla až na Silvestra 2010. Ešte predtým stihla firma získať zákazku na ministerstve vnútra za ministrovania Roberta Kaliňáka.

V spomínaných dvoch rokoch sa firme zároveň najviac darilo, keď jej tržby dosiahli takmer 14, respektíve šesť miliónov eur. Odvtedy jej príjmy kontinuálne klesajú, v posledných rokoch sa hýbu okolo hranice milión eur. Klesá aj jej majetok. Firma za roky 2011 a 2012 nemá zverejnené účtovné závierky, aj keď to zákon vyžaduje.

Spoločné sídlo

Hesit do vlaňajška sídlil na Tupého ulici, na rovnakej adrese ako Bašternákova firma Balax. Adresa sa nachádza v komplexe, ktorý L. Bašternák aj developoval. Vlani v máji, keď sa firma oficiálne presťahovala na Kalinčiakovu ulicu, už podľa dokumentov zo zbierky ako jediný akcionár firmy vystupuje len M. Goc. Notárska zápisnica v súvislosti so zmenou adresy bola pritom spísaná v rovnakej notárskej kancelárii na Plynárenskej ulici. V tej istej kancelárii spisovali záznamy o firemných zmenách aj ďalšie Bašternákove firmy, napríklad B.A. Haus, ktorú spoluvlastnil s exministrom Jánom Počiatkom a v ktorej koncom roka 2013 predal podiel terajšiemu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. No rovnakú kanceláriu využívali na overovanie aj napríklad firmy Marka Turčana, suseda, priateľa a obchodného partnera ministra R. Kaliňáka.

Zmluva s mestom

Mestská časť vlani práve s firmou Hesit uzatvorila zmluvu na opravu strechy pre Základnú školu na Hlbokej ulici. Zmluva bola podpísaná v januári 2016 a znela na sumu necelých 160-tisíc eur vrátane DPH. Firma za to mala do pár mesiacov kompletne zrekonštruovať strechu na škole vrátane montáže strešnej konštrukcie a krytiny. Objednávku mestská časť firme zadala cez priame rokovacie konanie. Tento typ sa využíva, ak musí dodávku uskutočniť veľmi špecifický subjekt alebo sa predpokladá, že na trhu nebude o tento typ zákazky súťaž.

„Spomínaná spoločnosť realizovala práce na odstraňovaní havarijného stavu strechy na ZŠ Hlboká,“ spresnila Nora Gubková z kancelária starostu Starého Mesta. Zmluva je zverejnená aj na internete. Dodala, že inak sa firmy Balax alebo Hesit nepodieľali v posledných rokoch na žiadnych zákazkách alebo dodávkach pre mestskú časť. Ani na nedávnej rekonštrukcii pod Hradom blízko Mikulášskej ulice, kde sa mal podľa miestnych L. Bašternák osobne objaviť pri prácach.

Kaliňákova zákazka

Firma Hesit bola úspešná v minulosti aj na ministerstve vnútra. Ešte za prvého ministrovania R. Kaliňáka. Získala zákazku na rekonštrukciu ubytovne patriacej Strednej odbornej škole Policajného zboru Pezinok. Zmluvu s firmou podpísalo ministerstvo v polovici roka 2010, na zmluve je za ministerstvo podpísaný samotný minister R. Kaliňák. Rátala so sumou necelého 1,5 milióna eur vrátane DPH.

Zmluva sa následne cez dodatky podpísané v priebehu nasledujúceho pol druha roka zvýšila o zhruba 260-tisíc eur a rekonštrukcia tak nakoniec podľa oficiálnych dokumentov stála vyše 1,7 milióna. Mierne sa posunul aj čas odovzdania rekonštrukcie. Spolu štyri dodatky sa podpisovali už za ministrovania Daniela Lipšica počas skrátenej vlády Ivety Radičovej. D. Lipšic k nim uviedol, že „podľa údajov z Centrálneho registra zmlúv som tieto dodatky nepodpisoval ja a išlo o zvýšenie o približne 17,5 percenta za práce navyše, čo pri stavebných zákazkách nie je neobvyklé. Za mojej éry podľa registra zmlúv tieto spoločnosti [Hesit a Balax, pozn. TREND] nezískali iné zákazky.“

Ministerstvo vnútra na otázky pre ministra R. Kaliňáka v súvislosti so zmluvou nereagovalo.

Ak by sa L. Bašternák rozhodol využiť účinnú ľútosť na vyhnutie sa daňovým postihom, nemôže to spraviť opakovane 

Špekulovalo sa tiež, že sa Bašternákove firmy objavili v súvislosti so stavbou garáží pod Hradom. Napríklad firma Balax má aj silnú kamenársku časť. Prepojenie na garáže sa spomínalo práve s dodávkami kameňa. No Úrad vlády SR tieto šumy oficiálne poprel. „Úrad vlády s uvedenými firmami nespolupracoval v posledných rokoch na žiadnych zákazkách ani projektoch,“ odpovedal TRENDU tlačový a informačný odbor úradu.

Ako sa jednej z posledných Bašternákových firiem – Balaxu darilo vlani, aj v súvislosti s predaným pozemkom, ešte jasné nie je. Firma zatiaľ vlaňajšie účtovné dokumenty zverejnené nemá. No z tých predošlých sa dá vyčítať, že najlepšie roky má za sebou, keď za rok 2015 mala najnižšie tržby za sedem rokov, necelých 200-tisíc.

Ani táto firma nemá zverejnené účtovné závierky za roky 2011 a 2012. Na prelome týchto rokov kolaboval daňový systém a k tomuto obdobiu sa viažu aj vratky DPH, v súvislosti s ktorými je vyšetrovaný developer L. Bašternák. 

Deväťmiliónový nedoplatok

Developerovi Ladislavovi Bašternákovi, ktorého vyšetrujú v súvislosti s daňovými únikmi, Finančná správa dorubila daň v sume deväť miliónov eur. Podľa informácií TRENDU nemusí ísť o konečnú sumu. Daniari uzatvorili zatiaľ len dve z vyše 30 kontrol, ktoré u developera otvorili. O dorube dane informovala televízia Markíza so spresnením, že sa týka obchodov s bytmi v komplexe Five Star Residence. Poslanec SaS Jozef Rajtár upozornil, že developer môže využiť inštitútu účinnej ľútosti, čím sa „po zaplatení dodatočne vyrubenej dane z možného trestného stíhania vyviní“. (xm)

Nepodceňujme prednostov

Keď má premiér či minister obchodné väzby na človeka podozrivého z miliónových daňových únikov, venuje sa tomu veľká pozornosť. Ak s ním obchoduje primátor či starosta, tiež sa o tom píše. No v prípade, že obchodným partnerom je prednosta mestského či obecného úradu, verejnosť to veľmi nezaujíma. Podobne ako ju príliš nezaujímajú regionálne voľby a to, ako funguje lokálna politika. A to je veľká chyba. Pretože postavenie a vplyv prednostov sú oveľa silnejšie, ako sa môže len z úradníckeho názvu funkcie zdať. Preto si ich aj vždy vlastnoručne vyberajú samotní starostovia a primátori.

Ak je primátor akousi hlavou úradu, tak prednosta je nielen jeho krkom, ale aj chrbticou. Samotný úrad vedie a organizuje aj jeho prácu. Teda určuje, čo sa bude riešiť, kedy sa to bude riešiť a prípadne: či sa to vôbec bude riešiť. Zabezpečuje aj prepojenie jednotlivých častí úradu, hovorí do personálnej politiky a určuje vnútorné predpisy. Zodpovedá za zverejňovanie úradných dokumentov. Má teda nezanedbateľný vplyv na to, aké finančné rozhodnutia obec vykoná, ako ich vykoná a s kým.

Týždenník Plus 7 dní už vlani informoval, že prednosta Starého Mesta Peter Jesenský nielen býva v Bonaparte, ktoré developoval Ladislav Bašternák, ale sa s developerom aj priatelí. To mu nemožno vyčítať. Problémom to začalo byť až vlani, keď sa prevalili daňové praktiky developera a prednosta sa tak mohol dozvedieť o tom, v čom jeho priateľ vlastne figuruje. No je legitímne žiadať od prednostu odpovede na tri veci: dôvody a cenu nedávnej kúpy pozemku, ktorý od developera získal neštandardne - cez firmu, z ktorej tesne predtým odišiel a nechal v nej len manželku. Či mu neprekáža, že na pozemku sa podľa rozhodnutia jeho úradu mal rekonštruovať rodinný dom. Ten tam už však nestojí. A či jeho priateľstvo nemohlo zavážiť, ak jeho úrad tesne predtým zadal firme blízkej poodzrivému developerovi stotisícovú zákazku.(xm)

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.