Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daň namiesto odvodu. Poistenie aj tak nezlacnie

02.08.2017, 15:00 | Ján Záborský | © 2017 News and Media Holding

Nový druh zdanenia poistenia by bol štandardnejším, podobnú daň pozná veľa krajín. Vyššia cena však naďalej bude znamenať komplikáciu pre stagnujúci trh

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Financie

Vlani takmer presne pred rokom prišlo ministerstvo financií veľmi prekvapivo s nápadom zaviesť nový odvod z poistenia. Popri zvýšení odvodov zo ziskov regulovaných odvetví, teda hlavne bánk a poisťovní, to mal byť nový zdroj rozpočtových príjmov. Napriek vcelku silnej protikampani od poisťovní aj viacerým kolám vysvetľovaní, prečo akurát odvod nie je dobrý nápad a ako to rozbije slovenský poistný trh. Trhové dáta za prvé mesiace tohto roka zatiaľ nie sú k dispozícii na overenie tohto tvrdenia. Vláda odvod presadila veľmi rýchlo a napriek odporu. Jediné úpravy sa týkali spôsobu, akým sa odvod rozdeľuje, a jeho výpočtu. Nie aby nezaťažil poisťovne či klientov, ale aby nebol právne napadnuteľný. Nový odvod sa tak vzťahuje na prakticky všetky neživotné poistky uzavreté od tohto roka.

Už vlani pri presadzovaní odvodu zaznievali hlasy, že ak už teda sa Slovensko rozhodlo zaťažiť poistky, nech to radšej spraví daňou, a nie odvodom. Je to technicky jednoduchšie a čistejšie. A práve nad touto možnosťou aktuálne uvažuje ministerstvo financií. Európska únia priamo zakazuje zaťažovať poistné produkty DPH, no necháva štátom priestor zaviesť osobitnú daň z poistných produktov. Prístupy krajín sa výrazne líšia, viaceré takúto daň vôbec nemajú. A vo väčšine prípadov majú sadzbu nižšiu, než je miestna DPH, prípadne sa sadzba ešte mení podľa typov produktov. Hlavne však klient platí daň a jasne na účte vidí, že časť jeho peňazí ide štátu. „Jednou z vlastností špeciálneho odvodu je, že je priamo súčasťou ceny poistenia. Klient tak má pocit, že cenu zvýšila poisťovňa. Naštve sa na ňu, nie na vládu,” hovorí šéf jednej z menších slovenských poisťovní, nechce však byť menovaný. Zavedenie dane ešte nie je isté, ministerstvo financií o nej momentálne len uvažuje.

Odvod nie je daň

Základnou výhradou k odvodu ako nástroju získania peňazí z poistenia od začiatku bol jeho príliš komplikovaný výber: treba ho zarátať do ceny produktu, o presnej metodike nebolo nič známe, napriek tomu musel začať platiť od januára tohto roka, teda len pár mesiacov po jeho vymyslení. Ako presne to spraviť rezort ani regulátor nevedeli poisťovniam povedať. Odvod ako súčasť ceny produktu znamená, že poisťovňa musí brať viac do úvahy pravidlá regulácie. Podľa nich napríklad nesmie krížovo dotovať jednotlivé produkty, na všetky z nich musí tvoriť dostatočné rezervy. Ak by tie chýbali, musela by ich doložiť z vlastných peňazí.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.