Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sulík odvodový bonus stále nepochoval. Aj keď nápad zvozili pod čiernu zem

03.08.2017, 09:30 | Michal Lehuta | © 2017 News and Media Holding

V známom skeči britskej komickej skupiny Monty Python predavač v drobnochovateľstve pri reklamácii mŕtveho papagája zaryte tvrdí, že vták mŕtvy nie je. Že si vo svojej klietke len tak odpočíva a nenechá sa zobudiť. Podobný problém sa vynára s vlajkovou reformou najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a solidarita (SaS) – s takzvaným odvodovým bonusom.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Rubrika

Ekonomika

Richard Sulík nepripúšťa, že by bol jeho návrh radikálnej reformy daní, odvodov a sociálnych dávok mŕtvy. Napriek zásadnej kritike od blogera Mariana Jánoša i prepočtom inštitútu INESS, z ktorých vyplýva vysoký deficitný vplyv na rozpočet. Svoju srdcovú reformu líder liberálov opravuje a na kritiku reaguje, za čo si iste zaslúži rešpekt.

Rozpočtový deficit súčasného nastavenia odvodového bonusu sa dá vyriešiť tak ako každý schodok. Zvýšením daní alebo znížením verejných výdavkov. Vážnejším problémom sú veľké prerozdeľovacie vplyvy: mnohým ľuďom by bonus uškodil (po zneutrálnení vplyvu na rozpočet ešte väčšiemu počtu). A veľa konkrétností v jeho prepočtoch ostáva stále nedoriešených.

Neprehliadnite

Čo je odvodový bonus

Richard Sulík sa odvodovému bonusu venuje už viac ako dekádu. Rovnomennú štúdiu obhájil na Ekonomickej univerzite v Bratislave ako svoju diplomovú prácu. Strana SaS, vtedy ešte aj s Jozefom Mihálom ako spoluautorom, tento systém pretláčala počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 – 2011, dostal sa aj do programového vyhlásenia kabinetu. Predčasný koniec vlády, ale aj odpor ostatných koaličných strán však tieto reformné snahy zahatali. Odvtedy je pri vláde Smer-SD.

O čom je vlastne odvodový bonus? 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 31/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Rubrika Ekonomika

Tagy dane, INESS, odvodový bonus, odvody, Richard Sulík, SAS, Sloboda a Solidarita, Sulík

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.