Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Päť rád, ako si vypýtať vyšší plat a zvýšiť šancu na úspech

09.08.2017, 15:01 | šao | © 2017 News and Media Holding

Cena práce stúpa. Eurostat zistil v prvom kvartáli na Slovensku 3,9-percentný medziročný nárast celkovej ceny práce. Ak ste za uplynulé tri roky nemali zvýšený plat, je čas zladiť cenu vášho výkonu s vývojom na trhu. Čo radia odborníci?

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika

Podnikanie

1. Zistite si cenu práce

Portály ako Platy či Istp vám poskytnú základnú orientáciu. Berte do úvahy svoju senioritu, odbornosť, skúsenosti a región. Prehľad dosiahnete i sledovaním inzerátov, zaplatením služieb personalistov či prieskumom medzi kolegami z brandže. Aktívnym oslovovaním konkurencie už prekročíte hranicu.

2. Rokovanie si načasujte

Rokovanie o zvýšení platu si načasujte na vhodné obdobie roka, zvýšite tým svoje šance na pozitívnu reakciu. Dohodnite si termín v čase, keď sa firme darí. Ešte lepšie sa rokuje, keď ste dosiahli pracovný úspech, ukončili projekt alebo pozitívne prešli cez systém osobného hodnotenia.

Neprehliadnite

3. Nastavte sa na seriózne rokovanie

Rozhovor o zvýšení platu je citlivá vec, hrozí aj odmietnutie. Úspech aj neúspech ovplyvní vašu pohodu na dlhé mesiace. Nežiadajte o zvýšenie medzi rečou, venujte vážnosť miestu aj času. Dohodnite si termín, ktorý vyhovuje vám aj nadriadenému, a to v čase, keď nezúri stres, ale vládne pokojná a ústretová atmosféra.

4. Zvýšenie odôvodnite

Dôvodom na zvýšenie platu nie je hypotéka ani rast výdavkov na rodinu. Argumentujte prínosom pre firmu, výsledkami či potenciálom. Vyššia odmena by mala zodpovedať vašej pridanej hodnote pre firmu, vtedy je to win-win situácia.

5. Vyhnite sa chybám

Neprepáľte požiadavku na navýšenie. Plat sa zvyšuje zhruba o desať percent. Žiadať viac si vyžaduje silné argumenty. Ak neuspejete so zvýšením celkovej mzdy, pokúste sa zvýšiť aspoň pohyblivú zložku založenú na výkone.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 31/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika Podnikanie

Tagy mzda, mzdy, personalistika, plat, platy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.