Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podkožný čip ako zamestnanecký benefit

02.08.2017, 15:00 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Čipovanie ľudí stále vyvoláva veľké emócie. Aké sú skutočné výhody a negatíva

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Zamestnanci v kancelárskej budove jedno ráno cez reproduktory dostali pokyn, aby spolupracovali pri nevšedných zadaniach. Budova bola uzamknutá a kto neuposlúchol, tomu explodovala hlava – respektíve čip na temene hlavy, ktorý pri nástupe dostali namiesto zamestnaneckej karty.

Ide síce len o akčný triler od režiséra Grega McLeana z roku 2016. Podobne ako japonský snímok Battle Royalle od Kinju Fukasakua je to očividná fikcia. Aj napriek tomu mnohí vnímajú podkožné implantáty veľmi negatívne. A zamestnancov firmy Three Square Market, prvej americkej spoločnosti, ktorá im dovolila v práci používať implantáty, ako otrokov doby. Alebo ako nezodpovedných pomätencov, ktorí hazardujú so svojou slobodou či zdravím.

Táto technológia – ako takmer všetky ostatné – má svoje plusy a mínusy. Treba sa na ňu však pozerať s chladnou hlavou. Aby sa konšpirácie nedostali pod kožu.

Pionieri čipovania

Aj keď sú podkožné čipy vo veterine používané celé dekády a modely pre ľudí sú dostupné od konca 90. rokov minulého storočia, ich fungovanie a vlastnosti nie sú veľmi známe. Najnovšiu vlnu záujmu (a pohoršenia) vyvolala firma z amerického Wisconsinu. Pred pár dňami sa ústami výkonného riaditeľa Todda Westbyho pochválili, že umožnia zamestnancom využívať podkožné čipy namiesto vstupných kariet a aj ako nástroj na platenie za potraviny a nápoje z automatov. Je vcelku logické, že s tým prišla práve firma Three Square Market, ktorá sa vývojom a výrobou týchto automatov zaoberá.

Z 85 zamestnancov sa k dobrovoľnému začipovaniu rozhodla rovná päťdesiatka. Vrátane šéfa. Ten tvrdí, že jedna takáto procedúra vyjde firmu na 300 amerických dolárov. A že to nie je také drahé, ako by sa mohlo zdať. Stačí si spočítať, koľko energie a času zamestnanci strávia naháňaním sa za vstupnou kartou, ktorú si zabudli doma, alebo vybavovaním papierovačiek okolo ukradnutej kreditky. Ide však hlavne o propagáciu ich automatov, ktoré podporujú bezkontaktné platby. Kúpiť si plechovku koly jednoduchým priložením ruky na automat je len jedno z množstva možných využití podkožných čipov.

Ako to vyzerá

Nedôveru až odpor môže táto technológia vyvolávať už na základe jej pomenovania, ktoré v slovenčine nemusí byť úplne presné. Čip alebo mikročip u takmer každého asociuje počítačovú súčiastku, čierny štvorec zapojený do plošného spoja. A nič také v sebe nikto predsa nechce mať, veď by zo seba urobil kyborga. No v skutočnosti by sa tieto čipy mohli pokojne volať aj identifikátory. Hoci doplňujúce označenie „podkožný“ či „subdermálny“ je stále úplne presné a tiež odstrašujúce. Čip sám osebe pôsobí úplne neškodne, veď prakticky ide len o istú formu miniatúrnej anténky. Ako teda vyzerá, ako funguje a ako sa používa?

Čip pod kožou je pasívne zariadenie, čiže človeka nie je možné sledovať 

Stretnúť sa s ním doteraz mohli hlavne majitelia domácich maznáčikov, ktorí ho nechali kvôli jednoduchej identifikácii aj pri strate obojka implantovať svojim psom alebo mačkám. Takmer taký istý používajú aj v Three Square Market. Štandardný podkožný čip má veľkosť približne ako dve ryžové zrná. Jednoduché komponenty a anténa sú uložené do silikónovo-sklenenej kapsuly, ktorá nedráždi tkanivo. Najčastejšie sa pomocou špeciálnej injekčnej striekačky vkladá pod kožu medzi palcom a ukazovákom ruky. Ihla je, samozrejme, hrubšia a pre niekoho je to bolestivý zážitok. Podobne ako pírsing alebo tetovanie. Iní si ho vedia „nastreliť“ aj sami a aj bez lokálnej anestézie.

Žiadne sledovanie

Často kladená otázka je, čo s čipom, keď človek ukončí pracovný pomer. Alebo jednoducho zmení názor. Odpoveďou je jednoduchý zákrok, pri ktorom sa čip spod kože vytiahne ako trieska. Ak ide len o spomínanú zmenu zamestnania alebo budovy, ktorej dvere a výťahy čip otváral, riešením je tiež zmena údajov. Čip v ruke ostáva, ale už nebude systémom budovy rozoznaný, respektíve akceptovaný. Podobne ako keď sa v hoteloch menia vstupné karty do izieb podľa toho, kedy ktorý hosť hotel navštívi.

Najviac strachu vyvoláva domnienka, že začipovaného človeka môžu na diaľku sledovať či dokonca nejako ovplyvňovať. Podkožný RFID čip je však len pasívne zariadenie, ktoré navyše dokáže fungovať na frekvencii 13,56 Mhz len na malú vzdialenosť niekoľkých centimetrov. Nemá žiadnu batériu a už vôbec nie GPS modul alebo iné komponenty. Ide len o sofistikovanejšiu verziu čiarového kódu. Teda jednoduché, rýchle a presné identifikovanie. Ale s omnoho viac informáciami, ktoré sa dajú použiť ako identifikátor. Rozmerovo iné, ale technicky totožné čipy nájdeme v občianskych preukazoch, platobných kartách, žetónoch na otváranie dverí a brán alebo hoci aj na drahej fľaši koňaku. Či už na identifikáciu, kedy v akom sude mok zrel, alebo aj ako prevencia proti ukradnutiu z obchodu.

Pasívny je čip aj energeticky a aktivuje sa, až keď šťavu získa z elektromagnetické poľa, ktoré emituje čítačka. Takže sledovať polohu pomocou podkožného čipu sa dá presne tak isto ako pomocou kreditnej karty. Naopak, pri smartfónoch, ktoré máme denne pri sebe, je možnosť takéhoto zneužitia už reálna.

Čo čip dokáže

Možnosť lokalizovať človeka by pritom mohla mať aj mnoho pozitív. Na Slovensku polícia eviduje až 20-tisíc nezvestných ľudí. Či už stratených detí, starších ľudí trpiacich psychickými poruchami alebo takých, ktorí sa vyhýbajú trestu. V Spojenom kráľovstve zmizne za rok viac ako 14-tisíc ľudí mladších ako 18 rokov. Nehovoriac o hľadaní obetí lavín či zavalených po zemetraseniach a podobne. Čip by vedel čítať aj životné funkcie, takže záchranári by vedeli, nie iba kde sa obeť nachádza, ale aj v akom stave je.

To je zatiaľ len oblasť sci-fi. Ale aj dnešné štandardné podkožné čipy vedia mať mnoho praktických využití. V podstate má človek takmer doslova pod palcom všetky záležitosti, na ktoré by inak potreboval rôzne karty, preukazy a kľúče. Či už to je spomínané odomykanie dverí, veď zámky s RFID čítačkou sú v obchodoch už roky. Alebo na identifikáciu pre tlač na firemnej tlačiarni, odomykanie počítača či mobilu. Do čipu sa dajú zapísať aj dodatkové údaje ako krvná skupina, alergie a brané lieky. Takže na pohotovosti vie lekár všetko potrebné aj o neznámej osobe v bezvedomí. Rozširovať sa začínajú smart zbrane, ktoré by umožnili používať ich len s jedným konkrétnym čipom. Okrem identifikácie majú RFID čipy pri vybudovaní infraštruktúry veľký potenciál pri platbách. V bežných obchodoch, e-shopoch či v hromadnej doprave. Drink sa potom dá kúpiť, aj keď je človek nahý v saune.

Dá sa ísť aj na kožu

Prepojenie s ľudským telom je najväčšia výhoda a zároveň nevýhoda tejto technológie. Ako bolo spomenuté, všetky tie platobné karty a kľúče sa nikdy nedajú stratiť ani zabudnúť. Človek má pri každej príležitosti so sebou pas a otvorí auto aj bez kľúčov.

Na druhej strane, vkladanie technológií do ľudského tela bolo vždy vnímané kontroverzne. Okrem strachu z ihiel a možných alergických reakcií sa, samozrejme, našli aj konšpiračné teórie o tom, že čip môže explodovať. Pred siedmimi rokmi sa do médií dostali tvrdenia, že vyvoláva rakovinu. Mali to tvrdiť vedecké štúdie na laboratórnych myšiach. Správy, ktoré do sveta vypustil anti-RFID spolok, sa nepotvrdili. No aj tak sa nedôvera dostala mnohým pod kožu.

Je na to však možné riešenie. Hoci sa stratí benefit „nestratiteľnosti a nezabudnuteľnosti“, v predaji už dlhšie sú rôzne náramky s čipom. A ešte praktickejšie môžu byť prstene. Veď obrúčku si mnohí nikdy nesnímajú z ruky. Elegantný model za 45 dolárov ponúka napríklad firma Adafruit Industries. Podporuje aj funkciu NFC, takže dokáže komunikovať s iným NFC zariadením. Ideálne na odomykanie mobilu, ktorý nemá čítačku odtlačkov prstov. A ako bonus, je to o polovicu lacnejší produkt ako špeciálny set na implantáciu podkožného čipu, ktorý si každý môže objednať cez internet zo stránky Dangerous Things Amala Graafstrata, biohackera a propagátora tejto technológie.

Podkožné RFID čipy nie sú žiadna pokútna ilegálna záležitosť. Už v roku 2004 boli odobrené americkou FDA (Správa potravín a liečiv) na použitie na ľuďoch. Three Square Market nie je vo svete prvá firma, ktorá sa do týchto vôd pustila. Na začiatku bol švédsky kancelársky komplex Epicenter pred takmer troma rokmi. A ďalšie majú pribúdať. Zatiaľ je to však záležitosť pre takzvaných early adopters, teda ľudí, ktorí sú ochotní ako prví skúšať nové veci a vydláždiť cestu masovému rozšíreniu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.