Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Maroš Ovčarik: Bankový sektor je pre niekoho sen, ja som sa radšej rozhodol pre risk

12.08.2017, 12:00 | Maroš Ovčarik

Život, ktorý má rád Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ portálu FinancnyKompas.sk

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika

Enjoy

Som milovník adrenalínu. Vďaka skialpinizmu si jeho dávky vychutnávam každú zimu. Mojím tradičným cieľom sú tatranské štíty, ktoré s priateľmi zdolávam so železnou pravidelnosťou. Riziko tam cítiť na každom kroku. Keď čerstvo napadnutý sneh schová všetky vyšliapané cestičky, naplní ma pocit, ktorý len ťažko opísať slovami. Takéto výstupy sú súbojom človeka so samým sebou, s vlastným telom. Musíte ho presvedčiť, aby vás vynieslo až na vrchol.

Skialpinizmus nie je len zaťažkávacia fyzická skúška. Pre mňa je to aj škola života. V nej som sa naučil, aké dôležité sú odvaha a odhodlanie. Pri zdolávaní horských vrcholov aj životných prekážok.

Vo chvíli, keď pokoríte štít, zabudnete na všetko. Všetky bolesti, ktoré mi cestou nahor robili spoločnosť, v jedinej sekunde zmiznú. Pozerám sa na okolité vrcholy, na krajinu podo mnou a cítim dotyk šťastia. Viacerí skialpinisti ma presviedčali, že najkrajší pocit je pri ceste nadol, keď pod sebou vidia panensky biele svahy. Zatiaľ zbytočne – niet nad pocit, ktorý sa ma zmocní na horskom štíte.

Láska k adrenalínu poznamenala aj môj profesionálny život. Kariéru som začal v bankovom sektore. Pre niekoho možno vysnená životná cesta – bezpečná, perspektívna, garantujúca pravidelný príjem. Rozhodol som sa však pre riskantnejšiu alternatívu s neistými vyhliadkami na úspech.

Opísať inak malý start-up, ktorý mal ambíciu upratať v ponuke bankových produktov a poukázať na ich slabé (ale aj silné) stránky, azda ani nemožno. Banky sú na Slovensku tradične najsilnejší hráči na finančnom trhu. Bolo mi jasné, že nový internetový projekt nebudú mať radi.

Neprehliadnite

Ísť riskantnou cestou start-upu bolo správne rozhodnutie. Medzičasom som prešiel do iného, podobného projektu, ktorý už vyrástol a po bankovom sektore už podrobne analyzuje aj ďalšie segmenty finančného trhu. Slovákov učíme rozumne si vyberať v poistných produktoch, v ponukách dôchodkových správcovských spoločností, správcov doplnkových dôchodkových fondov a stoviek klasických podielových fondov.

Ani oni nie sú momentálne z nás nadšení. Som však presvedčený, že aj touto formou môžeme ľuďom pomáhať vyvarovať sa zlých finančných rozhodnutí. A že aj finančné inštitúcie pochopia, že ak im ide o spokojných klientov, sme na rovnakej strane.

Chlapsky priznávam, že odvahu ísť v živote po menej vyšliapaných chodníkoch mi dávajú moji najbližší. Rodina aj priatelia. Dosiaľ stáli pri všetkých mojich zásadných rozhodnutiach. Teším sa, keď spolu – tradične – splavujeme začiatkom leta na raftoch Hron. Keď spolu po večeroch trápime gitary aj hlasivky.

Je to síce niečo, čo ani v najmenšom nedvíha hladinu adrenalínu v krvi, no aj takéto oázy pokoja majú v mojom živote nenahraditeľné miesto. Vtedy akoby život chutil inak ako zvyčajne. Akoby človek z času na čas vystúpil z rýchlika povinností, na chvíľu zastal, lepšie sa rozhliadol a prišiel na to, že svet okolo neho má aj iné perspektívy.

Priznávam aj bezhraničnú fascináciu svetom, v ktorom žijeme. A možnosťami, ktoré prináša. Napríklad Skype. Pozná ho každý, vďaka nemu sa môžu vidieť a rozprávať aj ľudia vzdialení tisícky kilometrov. No nie každému napadne, že Skype môže byť aj vynikajúcou pomôckou pri výučbe cudzích jazykov. Nie je to hypotéza, ale vlastná skúsenosť. Alebo tzv. MOOCs, fenomén ostatných rokov.

Je úplne jedno, či sa zaujímate o financie, archeológiu alebo programovanie. Na internete takmer s istotou nájdete niekoľko masívnych open online kurzov, v ktorých sa o predmete svojho záujmu môžete dozvedieť niečo nové. Technológie úspešne búrajú hranice, ktoré sme poznali desaťročia. Výzvou pre človeka ostáva zbúrať tie, ktoré si vybudoval sám v sebe.

Rada, ktorou sa riadim
Konfrontujem svoje názory s druhými, až potom sa rozhodujem.

Rada, ktorú rozdávam
Byť aktívny. Udržiavať veci v neustálom pohybe. Nezaspať na vavrínoch.

Moja aktuálna výzva
Vychovať z mojej dcéry slušného a šťastného človeka.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 32/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Rubrika Enjoy

Tagy Maroš Ovčarik, Život ktorý mám rád

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.