Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Skúšajú posunúť slovenské „zvyklosti“ o dankovský kus, doplatia na svoju nenažranosť

Pred desiatimi rokmi expremiér Mikuláš Dzurinda povedal vetu, ktorá patrí k jeho najcitovanejším: „Takto očividne kradnúť, to sa vymyká zvyklostiam.“ Vyplývalo z nej, že tak ako vo všetkom, aj pri rozkrádaní verejných zdrojov je potrebné zachovávať mieru, aká je v danom čase obvyklá. Jej prekročenie totiž vyvoláva nežiaduce účinky. Čoskoro sa o tom môžu presvedčiť všetci, ktorí sa zapojili do „biznisu“ s čerpaním eurofondov na vedu a výskum.

09.08.2017, 19:00 | Marián Leško | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 15

Oblafnúť OLAF

Ministerstvo školstva pod vedením Petra Plavčana dostalo možnosť, aby rozdelilo zdroje z eurofondov na vedecké účely. Dialo sa to na základe dvoch výziev. Prvá sa týkala podpory priemyselných výskumno-vývojových centier. Z približne tristo žiadostí agentúra ministerstva ako podporyhodné vyhodnotila 60 projektov a rozdelila medzi nich 301 miliónov eur.

Aj keď nastavenie kritérií, výber hodnotiteľov, ich hodnotenie a ani to, aké firmy v súťaži uspeli, nebolo ani zďaleka v poriadku, žiadne protesty a ani škandál neprepukli. Miera zneužitia a podvodov, obvyklá pre miestne pomery, vtedy ešte nenarazila na svoje limity. Ale pri druhej výzve došlo k niečomu, čo už nezodpovedá ani slovenským zvyklostiam.

Neprehliadnite

Na základe výzvy, kde žiadali o podporu svojich projektov také inštitúcie a organizácie, ktoré dokážu realizovať dlhodobý strategický výskum, nebola úspešná ani jediná univerzita, ani jediný projekt pracovísk Slovenskej akadémie vied (SAV). Fakt, že špecializované pracoviská, pre ktoré je dlhodobý výskum ich „core business“, neobstáli v súťaži s firmami a firmičkami, ktoré vznikli ako huby pred dažďom z eurofondov, je ďaleko aj za hranicou doterajších zvyklostí. Rektori vysokých škôl a predseda SAV preto napísali ministrovi školstva protestný list a kauza bola na svete.

Nielen rektorom, ale i nezainteresovaným laikom je zrejmé, že ak výskumné univerzity a SAV nedostali peniaze na žiadny projekt, tak to nemôže byť náhoda. Samotný fakt, že si „niekto“ trúfol rozdeliť peniaze na dlhodobý strategický výskum tak, aby univerzity a SAV nedostali ani euro, bol prejavom primitívnej politickej spupnosti, skupinovej a osobnej nenásytnosti a arogancie, ktorá pretiekla cez mieru až tak, že sa stala kontraproduktívnou.

Mnohé nasvedčuje tomu, že z eurofondovej rozkrádačky napokon nebude nič. Lebo do celej záležitosti sa už vložila Európska komisia a jej úrad boja proti podvodom. Oblafnúť OLAF nebude pre vládne strany zďaleka také jednoduché ako prehlasovať opozičnú menšinu v parlamente.

Andrej Danko: Ak by sa ukázala priama korupcia či zlý úmysel Plavčana, dávno by vo svojej funkcii nebol.Zdroj: SITA/Marek Mrviš

Hanebné rozkrádanie

Skutočnosť, že sa Brusel začal zaoberať financovaním vedy z eurofondov, dal predseda vlády do súvislosti s tým, že Európska komisia sleduje, čo píšu slovenské médiá. To, čo je v novinách, vraj Brusel „berie ako hotovú vec“. Aj keby to tak bolo (čo nie je), novinári reprodukovali iba zistenia a vyjadrenia slovenských vedcov. A tie sú jednoznačné.

Najmiernejšie to vyjadril 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 32/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 15

Rubrika Ekonomika

Tagy Andrej Danko