Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Krásne miesta, vodné víry aj kolóna na rieke. Ako sa dovolenkuje v rafte

12.08.2017, 15:30 | Oliver Krupka

Ak sa viete vzdať pohodlného hotela, vymeniť polohovateľné ležadlo na piesočnatej pláži za loď, nápoj v ruke za pádlo a nastaviť vlastné telo na športový výkon, potom sú české rieky tou správnou voľbou. Prepádlovať na nich 30 kilometrov je zážitok, na ktorý sa nezabúda.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika

Enjoy

Prvé júlové dni sa pre mňa už tradične nesú v znamení splavovania českých riek. Na výber je niekoľko riečnych tokov, ktoré možno na gumenej loďke preskúmať. Najnavštevovanejšou riekou je Vltava. Preteká krásnymi mestami, ako je Český Krumlov, České Budějovice a Praha.

Počas splavu máte možnosť degustovať v nespočetnom množstve bufetov, reštaurácií a krčmičiek. No najviac sa vám vryjú do pamäti „rýchlodočapné“ stanice. Sú to miesta, kde ani nemusíte vystúpiť z lode a za 30 Kč dostanete do nej české pivo alebo miešaný drink.

Inovátori využili aj vietor...Zdroj: Jaroslav Rampáček

Problémom Vltavy však je jej prelodnenosť (hustota lodí priamo na vode). Plavidlá sa okolo vás mihajú z každej strany ako autá pri rannej ceste do práce a treba počítať s tým, že nie v každej reštaurácii si nájdete miesto. V kempoch je príliš veľa ľudí a rady na bežné potreby sú niekedy dlhšie ako na najnovší iPhone. Ak však vaše telo túži po zaslúženom oddychu po úmorných a nekončiacich sa dňoch v práci alebo v škole, odporúčal by som iné, pokojnejšie destinácie. Do úvahy prichádza Berounka a Sázava. Musíte sa však zmieriť s menším počtom reštaurácií a krčiem.

Neprehliadnite

Nad nedostatkom jedla a pitia si však netreba lámať hlavu, loď toho unesie dosť. Dve spomínané rieky sú si veľmi podobné – nie sú príliš rýchle, najmä ak sedíte v šesťmiestnom rafte a miestami sa cítite, ako keby ste sa pretekali s Jurajom Tarrom, Erikom Vlčekom, Tiborom Linkom a Denisom Myšákom (slovenskí vicemajstri Európy v K4). Keďže Vltavu, Sázavu aj Berounku už sme pádlami zdolali, rozhodli sme sa tento rok vybrať na úplne nové miesto.

Na čo nezabudnúť

Pre začiatočníkov sú najvhodnejšie šesťmiestne gumené rafty, ku ktorým každý dostane pádlo, prilbu a vestu. Jeden alebo dva sudy na každom plavidle slúžia na uschovanie cenností – napr. peniaze, telefón, suché oblečenie, pršiplášť, opaľovací krém, slnečné okuliare na šnúrke a čiapka. Do raftu je najlepšie vstupovať v pevnej obuvi, prstové žabky sú vhodné skôr na pobyt mimo lode. Pokročilí si môžu požičať dvojmiestne kanoe, ktoré je na vode omnoho rýchlejšie a obratnejšie. Tieto loďky sú však veľmi labilné a ľahko z nich skončíte vo vode.

Začiatok je v Ontariu

Náš domovský kemp sa volá Ontario, nachádza v obci Kyselka, ktorá má približne osemtisíc obyvateľov. Na toto miesto sme sa dopravili dvojako – kto sa stihol nahlásiť vo februári, prišiel objednaným autobusom, kto nie, docestoval autom. Z Bratislavy do Kyselky to trvá 4,5 hodiny, no zápchy pred Prahou tento čas poriadne natiahli.

Malý, nenápadný kemp tvorený drobnými chatkami kúsok nad obcou v krásnom horskom prostredí bol pre nás vítaná zmena po preplnených vltavských kempoch. V kempe je aj bazén, krčma a volejbalové ihrisko. V krčme však nevaria. Jediné jedlo, ktoré tu majú, sú čipsy. Po tejto informácii sme sa museli vybrať najesť do neďalekého kempu Na Špici. V chatkách však nájdete všetko, čo potrebujete – skriňu na odloženie oblečenia, posteľ, terasu s výhľadom na okolité lesy.

Splavu sa zúčastňujeme ako súčasť obrovskej partie – od detí až po skúsených vodákov. Ontario patrilo celé nám a môžete hádať, o čom každý diskutoval po štvrtej etape Tour de France...

V Kyselke sa dá navštíviť aj múzeum minerálnych vôd Mattoni alebo sa môžete vybrať na rozhľadňu nad mestom. Obec však už na prvý pohľad nepôsobí príjemným dojmom. Väčšina budov, ktoré kedysi tvorili komplex kúpeľov, vyzerá, že každú chvíľu spadne...

O dvojdenné preverenie našich vodáckych zručností sa postarali vodné víry rieky Ohře. Pramení v Nemecku a končí sa ústím do Labe v meste Litoměřice. Na nej sme si poriadne vylámali zuby. Teda, skôr pádla. Treba však povedať, že pri preberaní lodí v požičovni sme dostali varovanie – hladina rieky je nižšia ako obvykle. Okrem našej neskúsenosti, ktorá vyústila do tradičných otočiek, sme tak museli bojovať aj s plytkými miestami. Nájsť ideálnu stopu v perejach a nezaseknúť sa na skalách alebo v riasach bolo naozaj náročné.

Pod Svatošskými skalamiZdroj: Jaroslav Rampáček

Pokračovanie článku - stránka 1 z 3
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy cestovanie, rafting

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.