Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Futurista zo SAPu: Ďalšia veľká vec? Nebude to vec

Martin Wezowski pracuje v spoločnosti SAP, známom producentovi podnikového softvéru, ako chief designer – hlavný dizajnér inovačného centra. Neznamená to však, že rieši sťažnosti na krikľavé farby obrazovky alebo malé písmo v menu počítačových programov. Názov jeho pozície je možno trocha mätúci.

12.08.2017, 19:30 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Sám hovorí, že je skôr futurista. Sleduje technologické trendy, ktoré majú zásadne ovplyvniť, ako ľudia pracujú, a snaží sa vybrať tie najvhodnejšie z možných budúcich scenárov. „Vlastne navrhujem, ako budú ľudia v budúcnosti pracovať,“ hovorí pre TREND.

Ako sa človek s dizajnérskym backgroundom dostane k predpovedaniu budúcnosti?

Mám skúsenosti s vizuálnym dizajnom, interakciou, dizajnovaním používateľských rozhraní. Skombinovaním týchto klasických disciplín dostanete to, čo potrebujete, aby ste pochopili budúcnosť. Napríklad vieme, že budúcnosť prinesie vznik celkom nových povolaní. Zapojiť do toho dizajnéra dáva úplný zmysel. Ale moja práca je najmä sledovať, ako sa mení prostredie okolo nás, celý ekosystém, čo bude ďalšia veľká vec pre SAP, a ako tomu prispôsobiť vývoj produktov a služieb pre zákazníkov.

Neprehliadnite

Pri skúmaní trendov a zmien striktne zohľadňujete, že SAP je softvérová firma alebo sa na ne pozeráte z väčšej perspektívy?

Určite sa na ne pozeráme zoširoka. Základ je, že reálny svet je analógový a my sa ho snažíme pochopiť cez digitálne technológie.

Najšikovnejšia technológia je taká, čo spraví šikovnejším vás 

Na čo ste prišli? Akú úlohu zohrávajú technológie v živote a práci ľudí?

Myslím si, že technológie ľudí obohacujú a oslobodzujú, aby boli ľudskejší. Vďaka technológiám sa ľudia môžu sústrediť na to, aby v živote a biznise boli kreatívnejší. Čo, mimochodom, tretia priemyselná revolúcia nikdy nezohľadňovala. Jej cieľom bolo, aby ľudia boli produktívnejší a efektívnejší. Ale to je niečo, čo dokážu aj počítačové programy. Ľudia by mali rozvíjať svoju tvorivosť, medzi sebou diskutovať, uvažovať vo viacerých významových rovinách, viac sa pýtať, než dávať odpovede.

Ktoré technológie vidíte ako najperspektívnejšie a najdôležitejšie?

Strojové učenie, umelá inteligencia, spracovanie prirodzeného jazyka, blockchain... Ale predovšetkým sa na technológie pozeráme tak, ako môžu zmeniť spôsob, ako ľudia pracujú. Lebo najšikovnejší systém nie je ten s najprepracovanejšími technológiami, ale taký, čo šikovnejším a inteligentnejším spraví vás ako používateľa. Ako to dokáže? Na tom až tak nezáleží.

Hovoríte, že zisťujete, akú ďalšiu veľkú vec prinesú technológie. Čo to teda bude?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 32/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Rubrika Podnikanie

Tagy Martin Wezowski, SAP