Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Byrokratický bič na podnikateľov zmenili len alibisticky. Víťaz je jasný

Pracovná zdravotná služba (PZS) pripomína dievča, ktoré chce vyzerať ako bábika Barbie. Podstúpi niekoľko operácií a aj tak má od kráľovnej dievčenských hračiek poriadne ďaleko. Novely PZS sú podobné. Poslednú schválila vláda koncom júla a platiť má od decembra.

10.08.2017, 17:20 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Ide o jedno z balíka 34 opatrení, ktoré majú na Slovensku zjednodušiť podnikanie. Podľa podnikateľov však ide len o formálne a alibistické zmeny. Základné problémy PZS, ktoré podnikateľom komplikujú život, novela neodstráni.

Novela za novelou

Prevenciu, bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci by nemal podceniť žiadny seriózny zamestnávateľ, keďže je súčasťou dobrých pracovných podmienok. To bolo prvotným zámerom PZS, ktorú zaviedol ešte minister zdravotníctva Rudolf Zajac v roku 2006. Odvtedy sa PZS pravidelne umiestňovala vysoko v rebríčku byrokratickej záťaže. Firmy ju museli zabezpečiť buď vlastnými odbornými zamestnancami, alebo dodávateľským spôsobom.

Neprehliadnite

Tieto služby poskytuje niekoľko firiem, ktoré majú na výkon PZS licenciu. A vďaka nej lukratívny biznis.

Vláda Ivety Radičovej novelou od januára 2012 fakticky zrušila pracovnú zdravotnú službu pre väčšinu zamestnávateľov. Povinná bola len pre tých, ktorí mali zamestnancov v tretej alebo štvrtej pracovnej kategórii, kde je najväčšie riziko ohrozenia zdravia.

Druhá vláda R. Fica však povinnú PZS opäť rozšírila na všetky kategórie vrátane kancelárskych. Do programového vyhlásenia tretej Ficovej vlády sa, naopak, dostal záväzok PZS zrušiť. V tretej novele, pripravenej ministrom Tomášom Druckerom, sa to zatiaľ nekoná.

O čom je tretia novela

„Zjednodušiť pravidlá pracovnej zdravotnej služby – to bol hlavný cieľ, prečo ministerstvo zdravotníctva novelizovalo zákon. Úplné zrušenie pracovnej zdravotnej služby pre kategóriu prác 1 a 2 nie je na základe smernice EÚ možné,“ vysvetľuje rezortná hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Podľa novely už zamestnávateľ aspoň nemusí uzatvárať trvalú zmluvu s poskytovateľom PZS pre kategóriu prác 1 a 2. Zdravotné riziko sa bude hodnotiť jednorazovo. 

Firmy budú ďalej platiť za služby, ktoré nepotrebujú 

Na pracoviskách kategórie 2, čo je väčšina kancelárskych činností, sa bude zdravotné riziko hodnotiť raz za 18 mesiacov. Hodnotenie zdravotného rizika môže vypracovať lekár s určenou špecializáciou, verejný zdravotník alebo tím pracovnej zdravotnej služby. Zdravotný dohľad teda už nebude môcť vykonávať bezpečnostný technik.

Kozmetické zmeny

Podľa podnikateľov je Druckerov návrh iba slabým faceliftom zákona, keďže povinnú zdravotnú službu pre najmenej rizikové kategórie neruší. Hlavná byrokratická záťaž tak ostane. A to, že posudok už nebudú môcť robiť bezpečnostní technici, ktorých firmy aj tak zamestnávajú, zasa zlepší biznis špeciálnym zdravotníckym firmám na úkor podnikateľov. Pribudnú dokonca nové povinnosti. Napríklad 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 32/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Rubrika Ekonomika

Tagy pracovná zdravotná služba