Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Predražene nakupujú, zadlžujú sa a štát to potom zaplatí. Prečo je regulácia zdravotníctva jeden veľký fail

Predstavitelia štátu nedávajú vždy dostatočný pozor na to, ako sa na Slovensku hospodári s verejnými prostriedkami. Špeciálne zdravotníctvo má preto už v súčasnosti pod drobnohľadom viacero neziskoviek. Jednou z nich je Aliancia Fair-play. Tá napríklad skúmala, ako je to so ziskovosťou firiem pôsobiacich v tomto sektore. Jej najnovšia analýza zase prezrádza, čo spôsobujú dlhy nemocníc a ich neschopnosť platiť načas dodávateľom faktúry. Čo hovoria tvrdé dáta o zdravotníckom biznise, interpretoval TRENDU analytik aliancie Pavol Lacko.

11.08.2017, 17:01 | Mária Hunková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Prečo ste sa v aliancii začali zaoberať zdravotníctvom?

Dôvodom bolo, že sme sa chceli pozrieť na oblasti, kde sa točia najväčšie peniaze a rozpočtové balíky, na ktoré treba dozerať. Okrem IT je to podľa nás aj zdravotníctvo, ktoré nie je pod takou verejnou kontrolou, ako by malo byť.

Prečo si to myslíte?

Mali sme tu obdobie, keď sa mesiac čo mesiac objavovali nové kauzy. To je pre mňa znak toho, že verejná kontrola dlho nefungovala dobre a hlavne nie priebežne. Mám pocit, že záujem o zdravotníctvo narástol až po kauze piešťanského CT-čka.

Neprehliadnite

Stalo sa podľa vás zdravotníctvo prioritou aj pre vládu?

Myslím si, že ministerstvo zdravotníctva robí mnohé dobré kroky, ktoré tu však už mali byť dávno. Je tiež potrebné si ešte počkať, ktoré z tých plánov, ktoré si narysovali, sa naozaj podarí zrealizovať. Čo určite hodnotím pozitívne, je otvorenejšia komunikácia smerom k verejnosti a snaha robiť rozhodnutia na základe analytických podkladov. Vidno, že ministerstvo sa snaží mať všetko podložené tvrdými dátami a nevariť z vody, čo pri mnohých ministerstvách chýba.

Prvá vaša analýza v oblasti zdravotníctva sa týkala ziskovosti podnikania v tomto sektore. O čo v nej išlo?

Doteraz sa hovorilo o tom, či je zisk zdravotných poisťovní morálny alebo amorálny. My sme chceli túto debatu rozšíriť a zistiť, či je problém so ziskom aj niekde inde. Kolega Peter Kunder spravil dátovú analýzu z ročných závierok 160-tisíc firiem. Prvou našou otázkou bolo, či je podnikanie v zdravotníctve výnosnejšie ako v inom biznise. Intuitívne by sme povedali, že keďže je zdravotníctvo vysoko regulované, firiem s nadštandardným ziskom v ňom bude menej ako v nezdravotníckom biznise.

A nie je to tak?

Zistili sme, že to tak nie je. Nadštandardnú ziskovosť dosahuje v nezdravotníckom biznise 11 percent a v zdravotníckom 10,5 percenta firiem, čo je v zásade rovnaké. Takže hoci máme zdravotníctvo vysoko regulované, na ziskoch firiem sa to neodráža. To naznačuje, že regulácia nemusí dobre fungovať. Preto sme sa ďalej pozreli na to, kde funguje viac a kde menej. Tu sa ukázalo, že v oblastiach, kde je regulácia relatívne silnejšia, ako napríklad v oblasti liekov, podiel firiem s nadštandardnou rentabilitou tržieb nie je až taký vysoký – v prípade liekov sú to dve percentá firiem. Pri distribučných spoločnostiach to už bolo 19 percent firiem, pri poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyše 30 percent a podielovo najviac firiem s nadštandardnou rentabilitou tržieb je v oblasti laboratórnej diagnostiky.

Čo z toho vyplýva?

My sme z toho vyvodili záver, že je zbytočné zužovať debatu o zisku len na zdravotné poisťovne, lebo vysoká ziskovosť je aj v iných oblastiach zdravotníctva.

Aký zisk je podľa vás nadštandardný?

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 32/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Rubrika Ekonomika

Tagy Aliancia Fair-play, ministerstvo zdravotníctva, nemocnice, zdravotníctvo