Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Horúci trh neochladol, v hypotékach to vrie ešte viac

Ak mal niekto začiatkom roka obavy z toho, čo porobia prísnejšie pravidlá pre hypotekárne úvery s ich dostupnosťou klientom, najnovšie čísla môže brať ako upokojenie. Nič. Žiadne ochladenie horúceho trhu, žiadny pokles úverovania.

11.08.2017, 10:01 | Martina Kláseková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 14

Práve naopak. Banky v úverovaní ešte viac pridali. Kým za vlaňajší prvý polrok zvýšili objem úverov na bývanie o 1,3 miliardy eur, prvých šesť mesiacov tohto roka priniesol zvýšenie dlhu obyvateľstva zaručeného nehnuteľnosťou o 1,5 miliardy eur. Vôbec na to nebola potrebná taká cenová vojna, k akej sa banky vypäli vlani. Priemerné dohodnuté ceny sa od začiatku roka posunuli nadol len zhruba o desatinku a hypotéky sa aj tak predávali neskutočne rýchlo.

Na dne

Už na jar sa ukázalo, že úvery na bývanie svojimi cenami najskôr narazili na dno alebo sa pohybujú veľmi blízko neho.

Na kampaň VÚB, ktorá ostatné roky udávala trendy a ktorá chcela v niektorých splatnostiach posúvať latky ďalej nadol, sa veľkí hráči nechceli dať namotať. Kým VÚB skúsila podliezť psychologickú 1,4-percentnú úrokovú sadzbu o stotinku, ostatní veľkí konkurenti to neurobili. Len menšie Prima banka či OTP Banka (s dodatočnými podmienkami) skočili so svojou ponukou až k 1,2 percenta.

Neprehliadnite

Údaje Národnej banky Slovenska (NBS) naznačujú, že banky v úveroch na bývanie túto jar svoje cenové dno skutočne mohli nájsť. Ceny sa viac-menej zastabilizovali, i keď túžba po čo najväčších predajoch pretrvala. Bez ohľadu na akciové ponuky si ľudia v skutočnosti v drvivej väčšine brali úver za 1,7 percenta, len pred prázdninami to bolo ešte čosi menej, za čosi viac ako 1,5 percenta. Reč je o takzvaných iných úveroch na bývanie, ktoré banky nemusia kryť hypotekárnymi záložnými listami. Tvoria totiž väčšinu úverov na bývanie, ktoré z bánk odtekajú.

Nové klasické hypotéky, ktoré tvoria hlavne (ale nielen) hypotéky pre mladých, sa v máji a v júni dostali podľa štatistík NBS slabo pod dvojpercentnú hranicu.

Kam ďalej

Ani nová jeseň by veľké zmeny priniesť nemala, na dne by si mohli banky ešte viac či menej dlhú chvíľu „posedieť“. Ako hovorí analytik VÚB Zdenko Štefanides, podľa očakávaní talianskej banky Intesa, ktorá je matkou VÚB, by v tomto ani v budúcom roku nemalo prísť k zmene kľúčových úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB). Prvé zvyšovanie refinančnej sadzby síce čakali v poslednom kvartáli budúceho roka, no najnovšie očakávania tohto kroku posunuli až na prvý kvartál roku 2019.

Ako však poznamenáva ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík, hoci sa ECB nechystá tento rok urobiť žiadny razantný krok, súčasný priaznivý ekonomický vývoj jej začína poskytovať priestor na prípravu trhov k exitu z aktuálnej extra uvoľnenej menovej politiky v eurozóne.

Ani sprísnenie podmienok úverov nezbrzdilo rast 

Práve preto sa ceny na dlhších splatnostiach, ktoré reagujú najmä na očakávania budúcej politiky ECB, v poslednom čase mierne zdvihli. „Tieto ceny majú veľký vplyv na úvery na bývanie, no ich pohyby zatiaľ nie sú dlhotrvajúce a výrazné,“ hovorí.

Keďže klientske sadzby nie sú natoľko volatilné ako trhové, v cenníkoch bánk sa ani neprejavili. Viditeľnejší nárast dlhodobých sadzieb, ktorý by sa mohol odzrkadliť aj v klientskych sadzbách podľa B. Fojtíka môže priniesť až postupný útlm nákupov dlhopisov zo strany ECB. Hoci čaká, že tento program bude predĺžený aj v budúcom roku, objemy nákupov by mali klesať až k nule. Vtedy by to už mohol byť moment, ktorý pocítia aj retailoví klienti.

Kto úveruje bývanie 1/2
Kto úveruje bývanie 1/2
PRAMEŇ: TREND

Lacné vyhráva

Či už sa niektoré banky rozhodli tento rok masírovať klientov predstavou ešte lacnejších úverov a posúvali ceny nadol o stotiny či desatiny percenta, rozdiely medzi bankami zostali nevýznamné. No predsa mohli pomôcť pritiahnuť pozornosť klientov. Podľa NBS si v prvej polovici roka svoj podiel na úveroch na bývanie najviac zlepšila

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu, vyšiel v týždenníku TREND 32/2017. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 14

Rubrika Financie

Tagy hypotéka