Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Gevorkyan chce ľudí nahradiť robotmi všade, kde to pôjde

Keď si v jeden deň zavolal Artur Gevorkyan všetkých zamestnancov svojej firmy pred fabriku, bolo jasné, že ide o vážnu vec. Ako absolvent vojenskej akadémie je zvyknutý na priamy prístup, a keď sa po podniku začali šíriť poplašné reči o nasadzovaní robotov, konal.

17.08.2017, 13:00 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

„Otvorene som ľuďom povedal, že budeme implementovať roboty všade, kde sa bude dať. A že teraz majú dve možnosti. Buď sa naučia robiť zložitejšiu robotu, alebo môžu dať výpoveď,“ hovorí pôvodom Armén A. Gevorkyan. Svoju firmu na výrobu kovových dielcov metódou práškovej metalurgie založil vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici na zelenej lúke pred dvoma desiatkami rokov. Dnes patrí k lídrom v tejto technológii v Európe, každoročne dosahuje dvojciferný percentuálny rast tržieb, venuje sa vlastnému vývoju a aktuálne sa púšťa do úplne novej technológie 3D tlače kovov.

Neostalo len pri slovách

Niektorí ľudia po tomto príhovore podali výpoveď. Neostalo totiž len pri slovách. Kým pred troma rokmi zamestnávala firma Gevorkyan 180 ľudí a v minulosti avizovala zvýšenie na viac ako dvesto, vďaka automatizácii sa jej vlani podarilo znížiť ich počet na 140, a to aj pri prudkom raste objednávok. „Tvrdo sme makali na tom, aby sme znížili počet zamestnancov cestou zefektívnenia výroby a firemných procesov. Naším cieľom je byť efektívni, nie zamestnávať čo najviac ľudí,” vysvetľuje A. Gevorkyan.

Artur GevorkyanZdroj: Milan David

V podniku začali pred pol druha rokom najprv len s automatizáciou, čo zahŕňalo inštaláciu dopravníkových pásov, podávačov na materiál či odoberačov výrobkov. Ide o finančne nenáročné riešenia, ktoré sa dajú pomerne ľahko nasadiť do produkcie. Od začiatku tohto roka sa už posunuli priamo k robotizácii a do konca decembra chcú mať vo fabrike celkovo až sedem pracovísk s robotmi.

Takto na papieri to môže vyzerať tvrdo, no až priamo vo výrobe človek pochopí, že je to úplne logický krok, ktorý má ľudí odbremeniť od monotónnej alebo namáhavej práce. Vo fabrike sa pozeráme na prvé robotické pracovisko, kde robot v klietke vkladá hotové dielce na opracovanie do CNC stroja, následne ich vyberie a uloží do škatule.

Gevorkyan sa posunul k robotizácii a do konca decembra chce mať až sedem pracovísk s robotmi 

Ďalšie pracovisko je o prekladaní vylisovaných výrobkov na podložku. A takýchto repetitívnych pozícií s takmer nulovou pridanou hodnotou, ktoré si priam pýtajú nasadenie robota, je vo výrobe viacero. Väčšinou ich navyše pracovník vykonáva popri ďalšej práci.

Prínos automatizácie zase vidno pri kontrole kvality. Gevorkyan musí mať pri niektorých výrobkoch stopercentnú kontrolu kvality, čo znamená, že každý komponent musia zamestnanci manuálne vyskúšať. Pri veľkoobjemových zákazkách to zaberie kvantum času a personálnych kapacít. Na oddelení automatizácie preto navrhli vlastný stroj, kde stačí všetky dielce nasypať a prístroj už sám roztriedi vyhovujúce komponenty od tých chybových.

GevorkyanZdroj: Milan David

Ľudia môžu z automatizácie vyťažiť

Podľa A. Gevorkyana ľudia majú šancu z automatizácie a robotizácie vyťažiť. „Naučíme ich robiť na zložitejších strojoch, dávame operátorom možnosť rásť a presunúť sa napríklad na oddelenie kvality či stať sa programátormi CNC strojov. Ľudia sa sami môžu rozhodnúť, či sa budú vzdelávať a rásť s firmou alebo odídu inam,“ vraví.

Potvrdzuje tak len fakt, že roboty nepripravia ľudí o všetku prácu. Odbremenia ich od repetitívnych a fyzicky náročných činností a naopak vytvárajú nové pozície, kde je však už vyžadovaná vyššia odbornosť a špecifické kompetencie. Aj preto dal A. Gevorkyan oddeleniu automatizácie voľnú ruku, pokiaľ ide o rozpočet, a ich jediným cieľom je vytvoriť maximálny možný počet robotizovaných pracovísk.

„Keby bola možnosť, tak všetky investície uskutočním tak, aby sa nevytvorilo ani jedno pracovné miesto. Treba už prestať s nezmyselnými vyhláseniami a uvedomiť si, že každý, kto na Slovensku robiť chce, prácu má. Ďalšie pracovné miesta by sme vytvárali len pre Srbov, Ukrajincov, Rumunov,“ hovorí so zápalom. Jeho firma nedávno dostala povolenie na zamestnanie ľudí z Ukrajiny. V tomto a budúcom roku totiž plánuje zvýšiť počet pracovníkov na 170, stále to však bude menej ako pred troma rokmi, a to aj napriek rastu objemu výroby.

Zdroj: TREND.sk

Nebyť závislý od automotive

Gevorkyan totiž uzavrel dohodu o spolupráci s 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)