Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Radičová: Dobré ukazovatele? Trh práce zlyháva, nemáme silnú strednú triedu

17.08.2017 | Katarína Ragáčová

Diskusia (18 reakcií) Pravidlá diskusie

21.08.2017 | Morris

som celkom nestastny, lebo zda sa mi ze pani Radicova hovori ako clovek plateny EU - vraj vdaka fondom EU poklesla nezamestnanost o 5%.

Robil sa aj vyskum, kolko podnikov a pracovnych miest zaniklo kvoli tomu, ze niektore podniky ziskali konkurencnu vyhodu vo forme subvencovaneho zamestnanca?

V texte spravne pisete, ze mikro a male podniky su nosne pre SR. Nechce sa mi verit, ze mikro a male podniky ziadaju o eurodotacie.

22.08.2017 | orangutan

Načo nám je ešte viac vysokoškolákov? Majú byť aj nejaké vedomosti, alebo stačí iba titul a diplom?

22.08.2017 | mirrmurr

Ja si skôr myslím, že vysokoškolské vzdelanie je jedna veľká bublina. Pozície, kde je vyžadované vysokoškolské vzdelanie kľudne by mohli zastávať stredoškoláci s nejakým špecializovaným kurzom. Keď niekto chce robiť vedu, tak potom nech ide na vysokú školu, ale väčšina studentov tam ide preto, aby mali papier, lebo bez papiera v dnešnej dobe nikoho nezoberú. Jedná sa hlavne o veĺké korporácie. Absolvoval som už veľa pohovorov ale nikdy sa ma nepýtali, že o čom bola moja diplomová práca. A potom problém je aj v tom, že veľa žiakov a študentov nevie, že čím chce byť, tak potom sa prihlási na gymnázium a na vysokú, aby získali čas, a potom sa uvidí...

23.08.2017 | @@@

to maš pravdu ....a najmät mnohi ti ludia končia v štatnenom sektore v nejakom urade kde robia obyčajnu pracu ktoru by zvladol aj stredoškolach ale štat im zato zaplati ovela viac ved predsa maju vysoku školu a takto štat ročne prichadza o obrovske možstvo penazi ked plati taketo pozicie ktore by dokazal vykonavať priemerny maturant a o 30 či 40% lacnejši ....kvoli tomu platime vyššie dane ....

23.08.2017 | salamoon

zavinac, ty si cele mnozstvo penazi.. mas vobec predstavu, ake su v statnej sprave tabulkove platy RADOVEHO zamestnanca ?.. zrejme nie, kedze aj minule si rozpraval, ake maju ucitelia udajne fajn platy a nic nerobia.. v zap. krajinach su v statnej sprave vyssie priemerne platy ako v sukromnom sektore, kedze statna sprava pokryva v priemere viac profesii narocnych na vzdelanie, rizikovost... na Svk je to naopak a este je ten slaby priemer skresleny vysokymi platmi sefov, primatorov a pod.

23.08.2017 | @@@

ano v zahraničny su v štatnom sekotre vyššie mzdy ale nie je to o nejake zavratne čislo maximalne tak 10% viac od priemeru je priemerna mzda v štatnom sektore ....po dalšie načo je slovensku tolko učitelov ked počet deti klesa ?....alebo tu o par rokov budeme mať na jedneho žiaka jedneho učitela len aby sme prej.bali štatne peniaze ? .....niekto na to musi aj pracovať :P

24.08.2017 | salamoon

napr. na Novom Zelande mas priem. mzdu v statnom sektore 38 nzd/h, v sukromnom 27nzd/h...to nie je 10%...

22.08.2017 | mirrmurr

Ja si skôr myslím, že vysokoškolské vzdelanie je jedna veľká bublina. Pozície, kde je vyžadované vysokoškolské vzdelanie kľudne by mohli zastávať stredoškoláci s nejakým špecializovaným kurzom. Keď niekto chce robiť vedu, tak potom nech ide na vysokú školu, ale väčšina studentov tam ide preto, aby mali papier, lebo bez papiera v dnešnej dobe nikoho nezoberú. Jedná sa hlavne o veĺké korporácie. Absolvoval som už veľa pohovorov ale nikdy sa ma nepýtali, že o čom bola moja diplomová práca. A potom problém je aj v tom, že veľa žiakov a študentov nevie, že čím chce byť, tak potom sa prihlási na gymnázium a na vysokú, aby získali čas, a potom sa uvidí...

23.08.2017 | Roman Kanala

Keď sa zlatá lyžička používa namiesto kelny, keď sa výzor zlatej lyžičky začína papierovo vyžadovať na pracovné zaradenie kelny, keď sa výzor zlatej lyžičky začne kupovať a predávať cez normatívy na umyverzitách, tak sa zo zlatej lyžičky pomaly, ale isto stáva kelna.

Vysoká škola nie je bublina. Ak človek vyštuduje ozajstnú univerzitu, dá mu to do života krídla. Čokoľvek bude ďalej potrebovať, vie ako sa to naučiť sám. Flexibilita a tvorivosť. Ak vyštuduje len vysokú školu, dá mu to remeslo. Čokoľvek bude ďalej v živote potrebovať, musia ho znovu naučiť. Poslušnosť a disciplína.

Nuž a dunčovia budú stále potrební na repetitívne nenáročné úkony.

23.08.2017 | tono.hajduk

+++

23.08.2017 | Brano L.

Ona má v niečom pravdu a zároveň nemá pravdu.
Napríklad má pravdu v tom, že soft skills úradov a ministerstiev je nulová. Všetko sa rieši nejakým jednoduchým zázračným riešením, ktoré nerieši podstatu problému. Ale môžeme sa čudovať, keď bývalé psychologičky pracujúce na Ústredí práce boli "odídené", lebo chceli reálne riešiť problémy resocializačného zariadenia?
Rozumiete, ona akademicky nám rozpráva, ako sa to dá riešiť....ale podľa mňa to nebude tak jednoduché zmeniť myslenie politického establišmentu a úradníkov. Dokonca sa obávam, že sa to s týmto ansámblom ani nedá riešiť.
Vysoké školy:
Možno by sme potrebovali viac vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Ale kvalita a orientácia študijných programov je u nás nedostatočná, chýbajú kvalitné odborné študijné odbory a ako to pani profesorka chce dosiahnuť, aby vysoké školy niečo také ponúkali? S tými profesormi a podržtaškami, ktorí väčšinovo pôsobia na vysokých školách? Neviem si to tiež predstaviť! Veď to by univerzity museli prestať "produkovať vedu". Ono, určite sa to dá, v Poľsku je celá sieť Vysokých škôl na spôsob Hochschule. Nevidím však, žeby bola snaha reálne s tým nirčo robiť.
Takisto p.Radičová nemá pravdu, zďaleka sa už nefinancujú UNI len cez normatív. Pokiaľ viem, je to 50:50.

23.08.2017 | BrunoBruno

Ona to podpísala pekne. Ako by to malo byt a co by sa malo spraviť. Zaroven priznala, ze realita je zložitejšia a sam jej minister si netrúfol zmeny rozbehnúť.
Objektívne jej vlada vsak trvala krátko...
P. Fico je tu uz cez 10 rokov, 4 roky mal i jednofarebnu vládu. A neurobil nič.

23.08.2017 | romans

Pani Radičová má ako vždy absolútnu pravdu, kompetentnejšiu osobu v politike Slovensko nemá a možno ani tak skoro mať nebude.

23.08.2017 | Truhlik999

ako joke dobre

23.08.2017 | salamoon

to je co v tom uvode ? ...dobre vidim ?...mame MALO vysokoskolakov ? ... haha ... 5,4 mil. krajina v demografickej krize so 40 VS a 170,000 studentami (neratajuc dalsich v zahranici) ... to ma ist na VS 100% populacneho rocnika, aby "reformatori" boli spokojni ? ...v 89 sme mali "len" 13 VS a 65,000 studentov a nemyslim si, ze by bola omladina sprostejsia ci menej pouzitelnejsia ako ta dnesna ... rektorka zbytocnej sukromnej skoly si len prihrieva vlastnu polievku :)

23.08.2017 | LPB

+
Podľa všetkého aj táto "odborníčka" vyštudovala jednu z tých zbytočných a nekvalitných VŠ. Pribúda tlčhúb a vševedkov, len nemá kto robiť užitočnú prácu, na ktorej by sa oni priživovali. Tak plačú.

23.08.2017 | martin33

+++

28.08.2017 | Jang

Richter je povodnym povolaim brusic a neskor pokladnik HZDS. Rovnako jeho banda okolo. Je potrebne minat ucene slova na hodnotenie ich socialnej politiky?

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.