Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo sa má zmeniť v daňových zákonoch

Marián Kočner sa nedávno vyhrážal Finančnej správe stíhaním, ak tá poslancom poskytne informácie o jeho daniach. Podľa jeho interpretácie malo ísť o trestný čin ohrozenia daňového tajomstva. Od januára by sa daniari nemali takýchto sporov obávať. Ministerstvo financií chce v novele daňového poriadku daňové tajomstvo zásadne uvoľniť. K vybraným daňovým informáciám by sa mal dostať širší okruh ľudí. Finančné riaditeľstvo SR má zverejňovať zoznamy daňových subjektov s výškou ich uplatneného nadmerného odpočtu a priznanej daňovej povinnosti.

09.11.2017, 08:29 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Okrem toho majú daniari od budúceho roka „známkovať“ firmy podľa toho, ako si plnia svoje daňové povinnosti. Ako povedal minister financií Peter Kažimír, zatiaľ má ísť o neverejné hodnotenie a „tí podnikatelia, ktorí budú mať dobrú známku, môžu v budúcnosti počítať s pozitívnym prístupom daniarov“.

Jednoduchšia komunikácia

S Finančnou správou budú musieť už od januára komunikovať elektronicky všetky firmy, nielen podnikatelia zaregistrovaní na DPH. Od júla chce ministerstvo financií zaviesť povinnú elektronickú komunikáciu pre všetkých podnikateľov, ktorí sa registrovali na daň z príjmov a majú príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov. Občanov s DIČ na prenajímanie nehnuteľností sa to však nemá týkať.

Odborníci tvrdia, že zavedenie elektronickej komunikácie je potrebné, ale Finančná správa by mala urobiť oveľa viac než len to, že mechanicky nastaví elektronické formuláre podľa súčasných papierových. Elektronická komunikácia so štátom má viaceré zásadné problémy.

Veronika Solíková, daňová poradkyňa a spolumajiteľka poradenskej spoločnosti Účtovná jednotka, pripomína, že Finančná správa, Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne majú každá vlastný elektronický systém. Finančná správa portál slovensko.sk zatiaľ nevyužíva. Výnimka pre daniarov na vlastný postup registrácie sa má skončiť v prvom štvrťroku 2018.

Štát by sa podľa V. Solíkovej namiesto prikazovania tejto povinnosti mal venovať skôr tomu, aby bol elektronický systém používateľsky jednoduchý: „Podnikatelia by ho potom dobrovoľne začali využívať, pretože by videli jeho benefity.“ Problémom sú aj súčasné komplikované tlačené formuláre. Ak ich štát preklopí do elektronickej podoby, podnikateľ ich bez pomoci nebude vedieť vyplniť.

Ďalšie opatrenie v novele zákona o dani z príjmov má postihnúť tie firmy, ktoré 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Rubrika Ekonomika

Tagy dane