Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ján Lunter ml.: Vyvíjame algoritmus, ktorý sa bude učiť ako človek

Ak má niektorá firma na Slovensku našliapnuté stať sa novým Esetom, je to Innovatrics. Banskobystričan Ján Lunter mladší ju vybudoval z nuly na globálneho lídra v biometrii odtlačkov prstov a dnes je aj na čele hráčov, ktorí pripravujú novú éru rozoznávania tvárí. Softvér, ktorý vyvinul Innovatrics, spravuje biometrické údaje miliardy ľudí na svete. Ján Lunter ml. je na prvý pohľad skromný introvert. V rozhovore zásadne hovoril „my“ a „naša firma“, hoci je jediným vlastníkom a najdôležitejším autorom jej úspechu.

09.11.2017, 08:29 | Tomáš Nejedlý | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Koľko ľudí u vás pracuje? Vlaňajšie štatistiky hovoria o dvadsiatke, nedávno ste spomenuli štyridsať a dnes som začul, že šesťdesiat. Tak rýchlo rastiete?

Máme pobočku v Česku, človeka na plný úväzok v Singapure, v Mexiku a v Atlante, a keď započítame aj živnostníkov, ktorí s nami spolupracujú, tak sa dostaneme na číslo osemdesiat. Rastieme rýchlo. Klienti v zahraničí potrebujú podporu, takže sa budeme určite rozširovať.

Vyvíjate balíkový softvér. Načo potrebujete pobočky a podporu na mieste?

Softvér na rozpoznávanie odtlačkov je zložitý na nasadenie. Vyžaduje ľudí, ktorí ho nainštalujú a naučia klienta pracovať s biometriou. Program sám zistí, ktoré odtlačky patria komu, ale následne mu treba povedať, čo s tým. Niekto chce obnoviť občiansky preukaz, iný sa snaží registrovať pod dvomi menami a niekto musí výsledok programu vyhodnotiť.

Máte historicky najlepší výsledok v testoch americkej vládnej agentúry pre normy a technológie. Čo to znamená?

Patríme medzi tri najlepšie biometrické firmy vo svete. Snažíme sa o vyvážené riešenie, ktoré nepotrebuje veľa operačnej pamäte a je dostatočne presné a rýchle. Americká agentúra v rankingu hodnotila päť rôznych kritérií v deviatich scenároch a my sme boli jediný, ktorý patril medzi päť najlepších vo všetkých.

Akých najnáročnejších klientov máte? Hovorí sa aj o americkej armáde.

Biometricky najviac komplikované systémy sú tie, ktoré obsahujú najviac dát. Náš najväčší systém obsahuje fotky a údaje 180 miliónov ľudí. Je to národný systém Indonézie na identifikáciu ľudí. Práve americké výsledky nám pomohli bojovať o takéto veľké zákazky. Iní klienti zase hľadajú presnosť, pretože výsledok rozhoduje o ľudskom živote. Napríklad americká armáda. Majú multimodálny systém na identifikáciu ľudí v teréne a ich rozoznanie od nepriateľov. Okrem odtlačkov prstov od nás snímajú súbežne aj dúhovky očí a tvár. Vybrali si nás na základe presnosti, aj keď išlo o malý prenosný systém, ktorý zvládol bežať na smartfónoch a zariadeniach, ktoré nemájú výpočtovú silu pécečka.

Od prstov k tváram

Čím ste prekonali konkurenciu?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy biometria

Diskusia (0 reakcií)