Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako Rusko s Kočnerom „pomohli“ matkám v tiesni

30.08.2017, 15:00 | Xénia Makarová | © 2017 News and Media Holding

Lukratívna bratislavská nehnuteľnosť môže zmiznúť v kolotoči podivných rozhodnutí

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Ak sa o nejakú nehnuteľnosť začne zaujímať kontroverzný podnikateľ Marián Kočner, treba čakať komplikácie. Inak to nebolo ani pri budove neziskovej organizácie Maják nádeje. Jej posledným riaditeľom bol Pavol Rusko a odvtedy sa lukratívna budova v širšom centre Bratislavy dostala do kolotoča zvláštnych bankových prevodov, pohľadávok, trestných oznámení a súdnych sporov. A dotkli sa jej aj firmy M. Kočnera. Napriek boju bratislavskej mestskej časti o budovu sa podľa viacerých indícií osud lukratívnej nehnuteľnosti začína spečaťovať.

Neziskovú organizáciu Maják nádeje založili v roku 2002 mestská časť Staré Mesto a Nadácia Markíza. Mala prichýliť týrané matky s deťmi. Aj preto jej Staré Mesto predalo budovu na Karpatskej ulici za symbolickú cenu sto korún (v prepočte 3,32 eura). Veci sa začali meniť po tom, čo sa v máji 2015 stal riaditeľom Majáka nádeje Pavol Rusko, ktorý predtým šéfoval Nadácii Markíza aj rovnomennej televízii. Nový riaditeľ deklaroval záujem budovu predať a za utŕžené peniaze získať nehnuteľnosť v inej lokalite. Mestská časť s týmto nesúhlasila, keďže umiestnenie neziskovky mimo jej územia pre ňu nedávalo zmysel. Staré Mesto si chcelo uplatniť predkupné právo na budovu, čo jej stanovy neziskovky opäť za sto korún umožňovali.

Vraj absentoval úmysel

Medzitým sa však začali v Majáku nádeje objavovať neštandardné finančné toky. Staré Mesto sa o nich dozvedalo až s oneskorením, pretože v správnej rade síce malo miesto predsedu, no ten mal len jeden hlas z troch. Zvyšné dva podporovali P. Ruska. Aj vďaka tomu sa riaditeľovi darilo dlhšie tajiť, že si z účtu Majáka nádeje opakovane posielal platby na už neexistujúcu firmu Maggie, s.r.o., Bratislava. Ako opisuje starosta Starého Mesta Radoslav Števčík, „v rovnakom čase P. Rusko pripravoval v Prahe muzikál Rómeo a Júlia a spomínaná spoločnosť Maggie sa na príprave tohto muzikálu tiež podieľala“. Navyše, pri niektorých platbách boli poznámky ako „záloha romeo“. Navyše, P. Rusko formou záloh a pôžičiek získal 25-tisíc eur z Majáka nádeje na bližšie neuvedený účel ešte aj od predošlého riaditeľa v roku 2014.

Mestská časť sa preto obrátila s trestným oznámením na políciu pre podozrenie z podvodu a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Polícia najskôr vyšetrovať odmietla s tým, že nie je dôvod začať stíhanie. „Pavol Rusko vo veci čiastkových pôžičiek z roku 2014 v celkovej sume 25-tisíc uviedol, že túto pôžičku v celom rozsahu vrátil,“ konštatuje v odôvodnení vyšetrovateľka a ďalej uvádza, že v konaní P. Ruska „absentuje úmysel spôsobiť neziskovej organizácii Maják nádeje škodu“.

Po sťažnosti mestskej časti okresná prokuratúra rozhodnutie vyšetrovateľky zrušila a uložila jej, aby vo veci konala znovu. Vyšetrovateľka však podnet odmietla aj druhýkrát, načo opäť zakročila prokuratúra. Nakoniec sa trestné stíhanie predsa začalo, tentoraz z dôvodu subvenčného podvodu. V takom prípade ide o použitie účelovo poskytnutých verejných prostriedkov na iný účel, než na ktoré boli určené. „Vykonávajú sa potrebné procesné úkony v súlade s Trestným poriadkom,“ informovala Lucia Mihalíková, hovorkyňa Krajského riaditeľstva polície v Bratislave. Prípad má stále rovnaká vyšetrovateľka.

Podľa posledných zistení mestskej časti odišlo v roku 2015 zo všetkých účtov Majáka na bratislavskú eseročku Maggie vyše 200-tisíc eur.

Do hry vstúpil notár

V prípade od vlaňajška prebieha aj ďalšie stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. „V súčasnosti sa vykonávajú všetky potrebné procesné úkony s cieľom jeho náležitého objasnenia,“ spresnila L. Miháliková.

Neziskovka Maják nádeje už v súčasnosti neexistuje. Mestská časť podala návrh na jej zrušenie najmä preto, že „konanie druhého spoluzakladateľa, respektíve jeho nominantov v orgánoch už viackrát viedlo k tomu, že činnosť orgánov Majáka je znefunkčnená“. Napríklad v porušovaní zakladateľských dokumentov, neprehľadnom nakladaní s peniazmi či bránení v kontrole dozornou radou.

No na ďalší vývoj neziskovky mala kľúčový vplyv hlavne notárska zápisnica z vlaňajšieho februára. Spísaná bola v kancelárii bratislavského notára Miloslava Kováča, ktorý figuroval aj v inej Kočnerovej kauze Technopol. Podľa zápisnice Maják nádeje zastúpený riaditeľom P. Ruskom „vyhlásil“ a „uznal“ svoj dlh vo výške spolu 600-tisíc eur voči len mesiac fungujúcej eseročke Vigi Trade.

A prišli Kočnerove pohľadávky

Dlh podľa zápisnice pozostáva z dvoch pohľadávok. Prvá za pol milióna eur má pôvod v zámennej zmluve, ktorej predmetom bola budúca zámena vybraných nehnuteľností. Budova Majáka nádeje na Karpatskej sa mala podľa zmluvy uzatvorenej v decembri 2015 s firmou Inkasný servis zameniť za priestor v budove Five Star Residence. Inkasný servis v tom čase viedol ako predseda predstavenstva M. Kočner, jeho manželka a dcéra boli v dozornej rade. Five Star Residence developovala ďalšia Kočnerova firma. „Mali sme chápať tú zámenu tak, že sa ženy a deti v tiesni mali presťahovať z pôvodnej budovy do luxusnej rezidencie Five Star?“ pýta sa R. Števčík.

Ide pritom o rovnakú budovu, v ktorej sedem bytov v roku 2012 mala kúpiť za hotovosť 12 miliónov eur firma Ladislava Bašternáka. Následnú vyžiadanú vratku DPH od štátu za dva milióny eur aj developera v súčasnosti preveruje polícia.

„Keďže P. Rusko nemal právo zamieňať budovu Majáka nádeje, predpokladáme, že preto rýchlo pôvodnú zmluvu o zámene cez dohodu o novácii záväzku previedli na ďalšiu spoločnosť,“ konštatuje R. Števčík. Veci sa diali rýchlo, 4. februára 2016 sa zámenná zmluva zmenila na dohodu o novácii záväzku a 5. februára Inkasný servis postúpil pohľadávku na Vigi Trade. Táto firma vznikla len mesiac predtým. Sídli na adrese jediného majiteľa a štatutára, ktorý okrem tejto spoločnosti podľa Obchodného registra SR v iných firmách nefiguruje.

Druhá pohľadávka vznikla na základe pôžičky 100-tisíc eur, ktoré si mal Maják nádeje v decembri 2015 požičať od ďalšej Kočnerovej firmy Správa a inkaso pohľadávok. M. Kočner bol vtedy jediným konateľom aj spoločníkom firmy. Aj túto pohľadávku 5. februára postúpili na Vigi Trade. P. Rusko sa podľa zápisnice zaviazal, že pohľadávky uhradí najneskôr do 29. februára 2016. „Pritom musel vedieť, že to nie je schopný urobiť, pretože Maják nádeje takýmito prostriedkami nedisponoval ani za celý rok,“ konštatuje R. Števčík. V apríli vyhlásili na Maják nádeje exekúciu. Mestská časť sa o tom dozvedela až v júli, keď ju upovedomili o exekučnom titule.

Žitňanská žiada disciplinárku

Zápisnicu, ktorá pohľadávky odobrila, mestská časť hneď spochybnila. P. Rusko napriek faktu, že bol riaditeľom Majáka nádeje, nemal podľa stanov právo uzatvoriť zámennú zmluvu o budove ani prijať takú vysokú pôžičku. To si mal podľa Starého Mesta notár pri osvedčovaní zápisnice overiť. A nemyslia si to len predstavitelia mestskej časti, ale aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, na ktorú sa Staré Mesto obrátilo. Ministerka po prešetrení podnetu skonštatovala, že notár zápisnicu osvedčil v „rozpore s Notárskym poriadkom a s Etickým kódexom notára“, a v marci tohto roka voči nemu navrhla disciplinárne konanie. „V uvedenej disciplinárnej veci bude na jeseň vytýčené prvé pojednávanie,“ reagoval Štefan Demian, predseda senátu Notárskej komory.

Samotný notár pochybenia nepripúšťa, ako uviedol pre TREND, je presvedčený, že postupom nedošlo k žiadnemu rozporu s Notárskym poriadkom ani s Etickým kódexom notára. Obmedzenie oprávnení riaditeľa považuje za vnútorný vzťah medzi riaditeľom a organizáciou. „Takéto obmedzenie je vo vzťahu k tretím osobám neúčinné,“ reagoval M. Kováč. Vo svojom vysvetlení dodáva, že „ak niekto uzná písomne, že zaplatí svoj dlh určený čo do dôvodu aj výšky, predpokladá sa, že dlh v čase uznania trval. Povinnosť dlžníka platiť vyplýva z priamo hmotnoprávneho úkonu, nie z notárskej zápisnice.“

Snaživý súd

Napriek bežiacemu disciplinárnemu konaniu však exekúcia na budovu na Karpatskej pokračuje. Aj vďaka tomu, že pôvodné predbežné opatrenie, ktoré blokovalo nakladanie s majetkom Majáka, Krajský súd v Bratislave zrušil a umožnil tým dražbu budovy. Celkovo sa budova za vyhlasovaciu sumu 710-tisíc eur, na ktorú ju ohodnotil znalec, dražila trikrát, zakaždým neúspešne. No udalosti nabrali v polovici tohto roka zrazu zrýchlenie. Najskôr súd za jeden deň v máji vymenil bratislavského exekútora za banskobystrického a v júli povolil zníženie ceny o 30 percent. V týchto dňoch tak Staré Mesto očakáva vyhlásenie ďalšej dražby, tentoraz už so sumou okolo 500-tisíc.

„Je zaujímavé, ako v niektorých prípadoch dokážu štátne orgány konať aj v priebehu dňa, no iné konania sa vlečú aj roky,“ konštatuje R. Števčík.

Reakciu P. Ruska k tomuto prípadu sa redakcii napriek opakovaným pokusom nepodarilo získať. Na podmienky zámennej zmluvy, dôvody pôžičky, ako aj presun 600-tisícovej pohľadávky na novú neznámu firmu sa TREND pýtal aj M. Kočnera. Ten na otázky neodpovedal.  

Chronológia prípadu

2002

Maják nádeje pre týrané matky s deťmi založili Nadácia Markíza a bratislavská mestská časť Staré Mesto, ktorá jej predala za 100 Sk budovu

2015

Pavol Rusko sa stal riaditeľom Majáka nádeje a navrhol, aby sa budova predala a kúpila sa iná nehnuteľnosť. Staré Mesto si chcelo uplatniť predkupné právo za 100 Sk

P. Rusko z účtu Majáka nádeje poslal desaťtisíce eur spoločnosti Maggie, s.r.o., Bratislava

Staré Mesto v júli podalo trestné oznámenie pre podozrenie z podvodu a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku, vyšetrovateľka ho dvakrát odmietla, nakoniec stíhanie predsa len začala

V októbri Staré Mesto navrhlo Maják nádeje zrušiť

V decembri uzavrel P. Rusko za Maják nádeje zámennú zmluvu a zmluvu o pôžičke s firmami Mariána Kočnera Inkasný servis a Správa a inkaso pohľadávok

2016

V januári vznikla Vigi Trade, s.r.o.

Vo februári u notára Miloslava Kováča spísali notársku zápisnica, ktorou Maják nádeje cez riaditeľa Pavla Ruska uznal dlh vo výške 600-tisíc eur voči Vigi Trade. Dlh vznikol na základe spomínaných zmlúv s firmami M. Kočnera

2015

Vigi Trade podala návrh na exekúciu na vymoženie 600-tisíc s príslušenstvom

Maggie, s.r.o., bola zrušená bez likvidácie po zlúčení na základe dobrovoľného výmazu

Staré Mesto podalo trestné oznámenie pre pôžičku 100-tisíc eur, v novembri začala bratislavská krajská polícia trestné stíhanie

2017

Okresnému súdu

Bratislava I doručili 10. mája žiadosť o zmenu súdneho exekútora, 11. mája súd vymenoval nového exekútora z Banskej Bystrice

Okresný súd

Bratislava I vyhovel žiadosti exekútora a znížil vyhlasovaciu cenu budovy o 30 % na necelých 500-tisíc eur

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Reforma Hodnota za peniaze rúca staré svety

Reforma Hodnota za peniaze rúca staré svety

Projekt beží už vyše roka a je o ňom čoraz častejšie počuť. Analytici doteraz urobili revíziu výdavkov na šiestich rezortoch a našli priestor na úsporu alebo efektívnejšie prerozdelenie 800 miliónov eur 3

Matador živí výroba, no budúcnosť vidí vo vývoji

Ako sa rozbieha biznis bez peňazí alebo keď sa z bankárov stanú vinári

Štefan Kišš: Politici by nás nemali zaťahovať do politickej diskusie

Top investori

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.