Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daňová úľava na výskum sa kontroluje ľahšie ako eurofondy

30.08.2017, 15:00 | Katarína Ragáčová | © 2017 News and Media Holding

Zvýšením daňového superodpočtu na vedu na sto percent sa priblížime k susedným krajinám

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Nielen eurofondy majú prinášať firmám, ktoré robia vedu, profit. Štát im dal do rúk aj ďalšiu možnosť. Hoci nie je až taká atraktívna ako v prípade eurofondov. Zároveň sa však nedá ani tak otvorene zneužívať.

Kým totiž pri eurofondoch nakupujú firmy zariadenie až potom, ako im prídu prostriedky na účet, pri takzvanom superodpočte musia najskôr do výskumu zainvestovať a až potom dostanú peniaze späť vo forme nižších daní. Ak prejde návrh ministerstva financií, ktorý v polovici augusta schválila vláda, od budúceho roka si firmy budú môcť z daní odrátať všetky náklady na výskum. Od roku 2015, keď rezort superodpočet zaviedol, si môžu odpočítavať len štvrtinu výdavkov.

Prečo sa nevyužíva viac

Pôvodne ministerstvo financií predpokladalo, že firmy sa úľave potešia a štátny rozpočet príde o približne 24 miliónov eur ročne. Nestalo sa tak. Za rok 2015 si uplatnili firmy úľavy len vo výške 9,2 milióna eur, vlani to bolo ešte o dva milióny menej. Tento odpočet však nemusí byť konečný. Niektoré firmy majú odklad daňového priznania. Napríklad košický U.S. Steel, ktorý predvlani patril medzi firmy s najväčším odpočtom až vo výške 1,1 milióna eur.

Dôvodov, prečo si firmy neuplatnili odpočty v predpokladanej výške, môže byť viacero. Podľa Milana Šusteka, manažéra na oddelení daňového poradenstva poradenskej spoločnosti Deloitte, firmy mali často k odpočtu negatívny postoj, „pretože administratívna náročnosť podľa nich prevyšovala výsledný benefit. Toto sa týkalo najmä oddelenej evidencie nákladov.“

Viditeľnosť aj metodika

Pri 25-percentnej výške odpočtu to podľa neho predstavuje relatívne nízku úsporu. „Pri nákladoch vo výške sto eur je reálna úspora na dani len 5,25 eura,“ vysvetľuje M. Šustek. Problém je to hlavne pre malé firmy. Tie veľké, ktoré si odpočet uplatňujú, k administratíve výhrady nemajú. „Prvotné nastavenie procesov máme za sebou. Odpočet nákladov na výskum a vývoj je možnosťou a nie povinnosťou daňovníkov, administratíva s tým spojená je podľa nás namieste,“ vysvetľuje hovorca U.S. Steel Košice Ján Bača.

Ďalším z dôvodov, prečo si firmy neuplatňujú superodpočet, môže byť podľa M. Šusteka aj to, že nemajú záujem objavovať sa vo verejných zoznamoch a poskytovať konkurentom informácie o svojom skutočnom výskume či vývoji.

Firmy si môžu uplatniť superodpočet aj na výskum, ktorý neprinesie výsledok 

A v neposlednom rade môžu vnímať neistotu týkajúcu sa výkladu a postupu Finančnej správy. Tá síce vydala vlani v apríli metodický pokyn, ktorý hovorí, že sa pri postupe odpočtu majú firmy riadiť napríklad aj manuálom OECD, ale podľa Deloitte to nie je úplne dostatočné. „Niektoré štáty ponúkajú možnosť pred uplatnením odpočtu konzultáciu s Finančnou správou, prípadne verejnou inštitúciou pre oblasť výskumu a vývoja, ktoré vedia poskytnúť záväzné stanovisko pre danú oblasť,“ dodáva M. Šustek.

Aj na zlyhaný výskum

Čo vlastne metodický pokyn hovorí? Vyplýva z neho napríklad, že nákladom na výskum a vývoj sú aj náklady na mzdy zamestnancov, ktorí na výskume či vývoji pracujú, náklady na materiál a energie a tiež príslušné služby. Zároveň si môžu firmy odpísať budovy, stroje a zariadenie v takom rozsahu, v akom ich využívajú na vedu. Podobný prístup sa týka aj miezd. Od budúceho roka podľa novely bude možné odrátať aj náklady na softvér. Firmy takýto prístup považujú za štandardný. „Podporované by mali byť všetky náklady, ktoré s výskumom a vývojom súvisia,“ myslí si M. Šustek.

Firma si môže uplatniť superodpočet aj na výskum, ktorý nakoniec nevedie k žiadnemu výsledku. „Vzhľadom na charakteristiky výskumu a vývoja nárok na uplatnenie odpočtu výdavkov nezaniká v prípade neúspešného projektu, daňovník však musí neúspešné výsledky projektu vyhodnotiť a zdôvodniť,“ konštatuje hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Finančná správa si nevedie štatistiky o tom, koľko z firiem si uplatňuje superodpočet na výskum a koľko na vývoj, prípadne v koľkých prípadoch ide o zlyhaný výskum.

Firmy pripomínajú, že zvýšenie odpočtu na sto percent nie je zase také vysoké, ako to na prvý pohľad vyzerá. V Maďarsku je to až tristo percent. V Česku síce iba sto, ale funguje už dlhšie.

Zneužívanie odmietajú

Po prvom zverejnení firiem, ktoré si uplatnili superodpočet, sa objavili úvahy o jeho možnom zneužívaní. Zoznam, ktorý zverejňuje Finančná správa, len vo veľmi základných parametroch hovorí o tom, na čo si firmy odpočet uplatnili. „Z informácií uvedených na stránke Finančnej správy nie je možné posúdiť, či činnosti, na ktoré si daňové subjekty uplatňovali odpočet nákladov na výskum a vývoj, spĺňajú definície výskumu a vývoja,“ hovorí aj M. Šustek.

P. Ďanovský však upozorňuje, že by podnikatelia nemali veľmi uvažovať o tom, že by tieto daňové odpočty zneužívali na fiktívne výdavky na vedu.

Podľa evidencie výdavkov by mal byť daňový kontrolór schopný zistiť, či výdavky, ktoré si firma uplatnila, sú relevantné. „Daňovník by mal uvedené náklady preukázať prijatými faktúrami, zmluvami, dohodami,“ vymenúva P. Ďanovský.

To, či už Finančná správa s kontrolami superodpočtu začala, nie je jasné. Hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková hovorí, že si takúto evidenciu nevedú.

P. Ďanovský z pozície daňového poradcu hovorí, že daňové kontroly sa pri nových ustanoveniach rozbiehajú veľmi pomaly. „V praxi sme sa doteraz nestretli s daňovou kontrolou zameranou na zistenie oprávnenosti nárokov na superodpočet,“ konštatuje P. Ďanovský. Predpokladá však, že daňovníci, ktorí si budú uplatňovať nárok na odpočet výdavkov na vedu a výskum, môžu kontroly očakávať.

Hodnotenie superodpočtu je vo všeobecnosti pozitívne. „V budúcnosti môže znamenať, že nielen slovenské, ale aj zahraničné spoločnosti, ktoré na Slovensku prostredníctvom svojich dcérskych spoločností podnikajú, vytvoria tu aj vývojové centrá alebo ich budú rozširovať,“ myslí si M. Šustek. Zvýšenie úľavy vítajú aj podnikatelia. „Samozrejme, ideálne by bolo ďalšie znižovanie sadzby dane z právnických osôb. Tak, ako to vláda prisľúbila v programovom vyhlásení vlády,“ hovorí Peter Kremský z Podnikateľskej aliancie Slovenska. 

Superodpočet v súčasnosti

25 % nákladov na VaV

375 eur = 1 500 x 25 %

25 % personálnych nákladov nových zamestnancov do 26 rokov podieľajúcich sa na VaV

37,50 eura = 150 x 25 %

25 % zo zvýšenia nákladov na VaV

75 eur =(1 500 – 1 200) x 25 %

Superodpočet spolu 487,50 eura

Vplyv na zníženie dane 102,38 = 487,50 x 21 %

Výpočet superodpočtu podľa navrhovanej novely

100 % nákladov na VaV

1 500 eur =1 500 x 100 %

100 % zo zvýšenia nákladov na VaV

250 eur = (1 500 + 1 200)/2 – (1 200 + 1000)/2 x 100 %

Superodpočet spolu 1 750 eur

Vplyv na zníženie dane 367,50 = 1 750 x 21 %

PRAMEŇ: SKDP

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Súvisiace články

Reforma Hodnota za peniaze rúca staré svety

Reforma Hodnota za peniaze rúca staré svety

Projekt beží už vyše roka a je o ňom čoraz častejšie počuť. Analytici doteraz urobili revíziu výdavkov na šiestich rezortoch a našli priestor na úsporu alebo efektívnejšie prerozdelenie 800 miliónov eur 3

Matador živí výroba, no budúcnosť vidí vo vývoji

Ako sa rozbieha biznis bez peňazí alebo keď sa z bankárov stanú vinári

Štefan Kišš: Politici by nás nemali zaťahovať do politickej diskusie

Ako Rusko s Kočnerom „pomohli“ matkám v tiesni

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.