Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa odohral zázrak na pivnej pustatine

30.08.2017, 15:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Desiatky nových pivovarov, podnikov i pivoték. Tak vyzerá pivná revolúcia na Slovensku. Bez marketingu či výraznej reklamy vznikla komunita, ktorá učí piť Slovákov pivo na desiatky rôznych spôsobov.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Keď pred dvoma rokmi urobilo české združenie První pivní extraliga tradičnú ochutnávku slovenských pív, jeho členovia zostali zaskočení a sklamaní zároveň. Anonymný nákup v slovenských supermarketoch ukázal holú realitu slovenskej pivnej scény. „Slovensko za posledných 25 rokov prakticky vyschlo. Na južnej strane Tatier zrejme nezostáva dosť vody pre pivovary, takže ubúdali, ubúdali, až ich zostalo len päť. A to je z nášho pohľadu ,pupka pivného sveta‘ prakticky púšť,“ napísal predseda združenia Honza Šuráň.

Jeho hodnotenie bolo prísne a presne cielené. Ponuka pív bežne dostupných v maloobchode sa za posledných pár rokov značne oklieštila a obmedzila len na produkciu štyroch stredných a veľkých pivovarov. Aj keď si spotrebiteľ vyberá medzi značkami Zlatý Bažant, Šariš, Topvar, Kelt, Corgoň, Smädný mních či Martiner, v skutočnosti ich varia len dvaja najväčší hráči na trhu.

Tak Heineken Slovensko, ako aj Pivovary Topvar neurobili nič neobvyklé. Podobne ako v ostatných krajinách stredoeurópskeho regiónu len konsolidovali výrobu a koncentrovali ju do jedného centra. Na jednej strane si zabezpečili ekonomickú stabilitu, na strane druhej „zabili“ pivnú rôznorodosť. Ak by sa pivný príbeh končil tu, bol by smutný a deprimujúci. Paradoxne, zatvorením a presunom výroby piva z Topoľčian do Veľkého Šariša, čo bola posledná konsolidácia na trhu, sa začína písať nové etapa slovenského pivovarníctva. Je voňavá, remeselná a hlavne pestrá.

Predvoj revolúcie

Rok 2009 určite nemôžeme označiť za začiatok pivnej revolúcie u nás. Na trhu existuje päť veľkých a stredných hráčov, sekunduje im sedmička malých. Takmer všetky produkujú ležiak, prototyp ideálneho piva, na ktorom boli „odchované“ generácie našich predkov. Najmä staršia generácia pivovarníkov prakticky nevedela variť nič iné ako pivo plzenského typu, aj preto sa v menších pivovaroch varil podobne ako v tých veľkých „len“ ležiak.

Oproti minulému roku spotreba piva na Slovensku stúpla. Slováci vypijú v priemere 73,1 litra na hlavu.Zdroj: Slovenské združenie výrobcov piva a sladu

Aj malé pivovary, ktoré vznikali, tak nasledovali ležiakový trend. Veľkým priekopníkom v uvádzaní nových trendov bol v tom čase rožňavský pivovar Kaltenecker. Treba zdôrazniť, že z pohľadu technológie bol pivovar vybavený rovnako ako ďalší hráči na Slovensku. Rozhodla však odvaha zariskovať a priniesť niečo nové. „Keďže som cestoval po svete, ochutnával som aj pivné štýly, ktoré u nás neboli,“ hovorí pre TREND zakladateľ pivovaru Kaltenecker Ladislav Kovács. Aj preto sa rozhodol, že na vtedajšiu dobu nezvyčajné štýly skúsi navariť doma. Asi pred pätnástimi rokmi tak na trh uviedli v Rožňave pšeničné pivo. „Najväčší šok bol ten, že ľudia nám to odmietli piť. Sťažovali sa, že je kyslé, a vracali nám ho,“ smeje sa dnes L. Kovács.

Rožňavský reštauračný pivovar však zo svojej snahy nerezignoval, k vrchne kvaseným pivám sa vrátil o dva-tri roky. „Ohlas už bola iný. Najmä mladí ľudia sa vracali na Slovensko z Rakúska či Nemecka, kde ochutnali pšeničné pivá a ocenili, že rovnako dobré nájdu aj doma,“ hovorí o obrate L. Kovács.

Kým v minulosti sa u nás používal predovšetkým český chmeľ, malé pivovary začali skúšať aj iné odrody z Ameriky, Nového Zélandu či Austrálie.Zdroj: Slovenské združenie výrobcov piva a sladu

Aj napriek tomu, že o malom pivovare v Rožňave sa začalo viac rozprávať a jeho pivá sa stali vyhľadávané, stále bol vo svojej snahe ponúknuť vrchne kvasené pivá v podstate osamotený. L. Kovács rozmýšľal, ako ďalej.

„Spolu s 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy pivovary, pivovary

Súvisiace články

Reforma Hodnota za peniaze rúca staré svety

Reforma Hodnota za peniaze rúca staré svety

Projekt beží už vyše roka a je o ňom čoraz častejšie počuť. Analytici doteraz urobili revíziu výdavkov na šiestich rezortoch a našli priestor na úsporu alebo efektívnejšie prerozdelenie 800 miliónov eur 3

Matador živí výroba, no budúcnosť vidí vo vývoji

Ako sa rozbieha biznis bez peňazí alebo keď sa z bankárov stanú vinári

Štefan Kišš: Politici by nás nemali zaťahovať do politickej diskusie

Ako Rusko s Kočnerom „pomohli“ matkám v tiesni

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.