Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sociológ: Slovenské univerzity majú zlý imidž

Zahraničné tituly môžu absolventov odlíšiť na domácom pracovnom trhu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo čoraz viac Slovákov chce navštevovať zahraničné univerzity, povedal v rozhovore pre TREND Miloslav Bahna.

09.07.2017, 12:00 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Spolu s kolegyňou, sociologičkou Oľgou Gyarfášovou robili výskum Brain drain 2014, kde skúmali kto sú ľudia, ktorí migrujú za vzdelaním. Pýtali sa rodičov, ktorých deti skončili školu v cudzine.

Prečo študenti odchádzajú do cudziny, čo uvádzajú ako hlavné dôvody?

Najčastejšie uvádzali vyššiu kvalitu vzdelania v zahraničí. Menšinová skupina vravela, že išla študovať von, napríklad do Česka, lebo na Slovensku neotvárali odbor, ktorý hľadali, alebo sa na slovenskú univerzitu nedostali a bolo to pre nich východisko z núdze.

Ten hlavný argument – teda kvalita – sa dá považovať za relevantný, keďže naše vysoké školy sa vo svetových rebríčkoch neumiestňujú na popredných priečkach.

Znie to logicky. Ale keď sa pozriete na Českú republiku, väčšina Slovákov neštuduje na Univerzite Karlovej, ktorá je jediná z českých škôl v prvej päťstovke Šanghajského rebríčka. Z českých škôl študujú najčastejšie na Masarykovej univerzite, ktorá sa v rôznych hodnoteniach umiestňuje niekde mierne nad Univerzitou Komenského.

Čiže naše školy majú horšiu povesť, ako si zaslúžia?

Veľkú úlohu zohráva zlý imidž našich vysokých škôl. A veľa ľudí si tiež myslí, že diplom zo zahraničia, hoci len z ČR, ich môže odlíšiť na pracovnom trhu. Je to dosť podobné ako inde na Západe. Keď britskí autori analyzovali, prečo Briti odchádzajú na zahraničné univerzity, pomenovali to ako snahu britskej strednej triedy odlíšiť sa prestížnejším zahraničným titulom.

Keď vravíte, že motivácia je aj istá výhoda na domácom pracovnom trhu, koľko z uchádzačov sa chce vrátiť na Slovensko?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma

Tagy odliv mozgov, školstvo

Diskusia (0 reakcií)