Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nenápadný zbrojársky vládca: Kto je Jaroslav Strnad?

Vyučený strojár Jaroslav Strnad za viac ako štvrťstoročie vybudoval v Česku a na Slovensku jednu z najsilnejších priemyselných skupín. Začínal pritom ako obchodník so šrotom, vyrástol na nákupe a predaji vyradenej vojenskej techniky, až sa nakoniec stal kľúčovou postavou českého a slovenského zbrojárstva. Jeho skupina Czechoslovak Group (CSG) dnes disponuje rozsiahlymi vývojovými a výrobnými kapacitami, vďaka čomu dokáže poskytnúť armádam celé modernizačné programy, čo jej pomáha získavať zákazky po celom svete.

02.10.2017, 19:00 | Lukáš Kvašňák | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 4

Dovedna CSG zahŕňa v Česku a na Slovensku cez pol stovky spoločností. Na Slovensku zastrešuje aktivity J. Strnada skupina MSM Group, vedená jeho dlhoročným partnerom a manažérom Mariánom Gogom. Ten v nej drží menšinový podiel.

Slovenská vetva

Skupina získala do dlhodobého prenájmu stratové vojenské opravárenské podniky v Novákoch a Trenčíne. Dokázala im nájsť civilný výrobný program pre automotive a zároveň nové zbrojárske zákazky v zahraničí.

Firmy sú dnes v dobrej kondícii, keď ich nové vedenie dokázalo odstrihnúť od závislosti od štátnych zákaziek. Expandujú a naberajú nových ľudí. V súčasnosti viac ako 90 percent ich produkcie smeruje na export. MSM Group získala aj polovičný podiel vo výrobcovi munície ZVS Holding.

Neprehliadnite

Okrem toho sa J. Strnad na Slovensku čoraz silnejšie prepája so skupinou Optifin Invest podnikateľov Alexeja Beljajeva a Michala Lazara.

CSG vďaka akvizíciám, kde dominujú predovšetkým problémové firmy, výrazne ťaží zo synergií v rámci celej skupiny. Na Slovensku český podnikateľ prikúpil spoločnosť Vývoj Martin a sedemdesiatpercentný podiel v IT firme Virte. V tomto roku zase J. Strnad krúži okolo skrachovanej českej vagónky Legios a srbskej zbrojovky IMK.

Vlani všetky podniky ovládané J. Strnadom dosiahli nekonsolidované tržby takmer šesťsto miliónov eur a prevádzkový zisk viac ako sedemdesiat miliónov eur. Z toho konsolidovaná časť holdingu CSG za uplynulý rok utŕžila 250 miliónov eur a prevádzkový zisk dosiahol päťdesiat miliónov. Na Slovensku sa tržby vyšplhali na viac ako sto miliónov eur.

Zdroj: Jan RAsch

Kľúčová Tatra

J. Strnad sa pritom dlho držal v ústraní a pred pár rokmi ho poznali iba ľudia pohybujúci sa v zbrojárskom biznise. Ako obchodník so šrotom sa koncom 90. rokov dostal k vyradenej vojenskej technike a náhradným dielcom.

Raketomety, delá či motory do vozidiel však začal časom namiesto zošrotovania opravovať a predávať, keďže po nich bol v zahraničných armádach vyzbrojených sovietskou a československou technikou dopyt. Postupne preto prikupoval výrobné a opravárenské podniky, aby mal potrebné kapacity. Tým sa zvyšovala aj kompetencia skupiny a dnes už so zahraničnými firmami alebo samostatne vyvíja vlastné bojové vozidlá, vojenské kontajnery či muníciu.

Kľúčovou akvizíciou bola kúpa automobilky Tatra, ktorú najprv poslal pre jej dlhy do dražby, aby ju následne cez pohľadávky spolu s partnerom Reném Materom ovládol. Podvozkami Tatry sú totiž historicky vybavené viaceré armády nielen v Česku a na Slovensku, ale aj v Egypte, Indii, Izraeli či Jordánsku.

V areáli automobilky v Kopřivnici vlani J. Strnad otvoril nový závod spoločnosti Tatra Defence Vehicles, zameraný práve na výrobu, modernizáciu a servis vojenskej pozemnej techniky. Vo fabrike sa budú napríklad vyrábať šesťkolesové bojové vozidlá Titus, ktoré Tatra vyvinula v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Nexter. Tatra získala aj licenciu od koncernu General Dynamics na výrobu, predaj a servis osemkolesových bojových vozidiel Pandur pre Česko, Slovensko a ďalšie vybrané trhy vo východnej Európe a Ázii.

Strnadova Czechoslovak Group už s jej vlastnými kapacitami dokáže poskytnúť armádam celé modernizačné programy 

Vlastníctvo Tatry významne posilnilo vyjednávaciu pozíciu CSG tak smerom ku konkurencii, ako aj voči armáde. Ak sa konkurenčná firma rozhodne zapojiť do tendra na dodávku produktov využívajúcich podvozky alebo vozidlá Tatry, musí buď pristúpiť na pravidlá hry diktované J. Strnadom, alebo ich skupina dokonca z tendra vytlačí, keď im produkty českej automobilky nedodá a ponúkne vlastné riešenie. Armády zase pri modernizácii uprednostnia riešenie postavené na známej technológii Tatry, ako by išli do nových produktov nekompatibilných s tými starými. Česká vláda takto v lete odklepla Tatre nákup obrnených transportérov Titus za takmer 180 miliónov eur bez výberového konania.

Zdroj: Trend.sk

Modernizácia armády

Na Slovensku sa takisto chystá nákup osem- a štvorkolesových obrnených vozidiel za 1,2 miliardy eur. CSG je jedným z favoritov najmä pri osemkolesových transportéroch. Vlastní totiž licenciu na Pandury pre Slovensko.

Vlani na zbrojárskom veľtrhu IDEB skupina predstavila svoju novú verziu pod názvom Corsac. Toto vozidlo vzniklo zo spolupráce MSM Group a slovenských firiem EVPÚ a Konštrukta Defence. Corsac stojí na podvozkoch Tatry, ktoré sa už dnes čiastočne vyrábajú v Trenčíne. J. Strnad zároveň sľubuje, že v prípade získania zákazky na dodávku Corsacov by sa napríklad nadstavby vyrábali kompletne na Slovensku.

CSG má cez MSM Group silné väzby na ministerstvo obrany. Okrem prenájmu vojenských opravárenských podnikov spoluvlastní so štátnou skupinou DMD Group spoločnosť ZVS Holding. Navyše CSG spolupracuje s firmou Way Industries patriacou do portfólia skupiny Slavia Capital finančníkov Petra Gabalca a Martina Kvietika. Práve o nich sa hovorí, že majú blízko k Slovenskej národnej strane, riadiacej ministerstvo obrany.

Pri štvorkolesových vozidlách je konkurencia väčšia. CSG má podľa J. Strnada záujem aj o túto zákazku. V septembri predstavila projekt obrneného vozidla Husar v spolupráci s poľskou štátnou firmou H. Cegielski-Poznaň.

Meno J. Strnada sa však spája aj s kauzami. Jeho skupina je nepriamo zapletená do kauzy, podľa ktorej mala armáda predávať jeho podnikom vyradený vojenský materiál pod cenu. Vyšetrovatelia v tejto súvislosti obvinili štyri osoby, J. Strnad ani jeho ľudia medzi obvinenými neboli. V inej kauze jeho skupina čelí obvineniam, že nezákonne doviezla z Maďarska do Česka nelegálne nášľapné míny. J. Strnad obvinenia odmieta a hovorí o nekalom konkurenčnom boji. 

Odborná spolupráca na seriáli Ako sa zachraňujú firmy:

Ikrényi & Rehák
Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 39/2017. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 4

Tagy Ako sa zachraňujú firmy, Jaroslav Strnad

Súvisiace články

Dať si zbrane do poriadku

Dať si zbrane do poriadku

Názor | Ak sa v deväťdesiatych rokoch zdalo, že slovenské zbrojárstvo padlo na úplné dno, prelom milénia priniesol náznak lepších časov 1

Strnad: Nekupujeme všetko, obzeráme sa skôr po veľkých firmách

Priemyselník Strnad potichu rozširuje zbrojárske impérium na Slovensku

Horalky dostávajú širšie krídla

Majú devätnásť a budujú si fabriku